Rezistence vůči antibiotikům dlouhodobě škodí lidstvu

Cambridge – Odolnost vůči lékům by mohla lidstvo přivést ke strašlivé krizi. Tým akademiků z Harvardu zveřejnil alarmující video, které ukazuje, jak přesně by rezistence na antibiotika mohla za pouhé tři desetiletí zabíjet 10 milionů ročně.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Rezistence vůči antibiotikům dlouhodobě škodí lidstvu - anotační foto

Rezistence vůči antibiotikům dlouhodobě děsí lékařské experty, i proto se usilovně snaží najít řešení tohoto doslova vražedného problému. Video vytvořené Harvard Medical School ukazuje děsivý rozsah katastrofického fenoménu, který by mohl zabíjet do roku 2050 10 milionů lidí ročně.

V současné době se odhaduje, že asi 50.000 lidí umírá každý rok v Evropě a USA kvůli neléčitelným infekcím, uvádí odborný magazín Review on Antimicrobial Resistance. Jen v Británii ročně umírá kvůli  organismům odolným vůči antibiotikům nejméně 12.000 lidí, což je víc než na rakovinu prsu.

Video ukazuje, jak se smrtící bakterie postupně přizpůsobují a jak se jim daří odolávat i vyšším dávkám antibiotik. Konkrétně vědci zkoumali bakterii e-coli, která v petriho misce odolává stále větším dávkám léků. Stačily pouze dva týdny a vědci mohli zpozorovat, jak se malá skupina bakterií stala rezistentní vůči vyšší a vyšší dávkám antibiotik.

Problém ještě zhoršuje fakt, že tyto rezistentní bakterie pak plodí ještě odolnější kmeny. Jeden z autorů této studie, Roy Kishony, řekl: „Je to silný příkladem toho, jak snadné je pro bakterie stát se rezistentní vůči antibiotikům."

V případě, že bude rostoucí trend antibiotické rezistence pokračovat, pak by do poloviny 21. století mohlo zemřít až 10 milionů lidí ročně. Během pouhých tří desetiletí tak může být odolnost vůči antibiotikům smrtelnější než rakovina a onemocnění srdce. Odborníci také vyčíslili globální náklady na studium s mikrobiální rezistence na 80 bilionů liber.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno vydala seznam 12 druhů bakterií, proti kterým je podle jejího názoru naléhavě nutné vyvinout nová antibiotika, vzhledem k riziku, které představuje jejich odolnost vůči nynějšímu způsobu léčení. „Tento seznam byl sestaven ve snaze zaměřit a podpořit výzkum a vývoj nových antibiotik," upozornila WHO, podle níž je potřeba zabránit opětovnému vzniku a šíření nevyléčitelných infekčních nemocí.

Riziko je považováno za „kritické" u tří druhů bakterií: acinetobakterií, pseudomonas a enterobakterií (včetně kmenů E.coli). Ty jsou odolné i vůči těm nejnovějších antibiotikům a jsou příčinou většiny závažných infekcí vzniklých v nemocničním prostředí.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rezistence vůči antibiotikům dlouhodobě škodí lidstvu

Vstupte do diskuze (11)

Doporučujeme

Svět v roce 2050: Unikátní projekt ukazuje, jak by se náš život mohl změnit - anotační foto

Svět v roce 2050: Unikátní projekt ukazuje, jak by se náš život mohl změnit

28.03.2017 21:06 Aktualizováno Moskva/Washington – Zamysleli jste se někdy nad tím, jak asi bude nás vět vypadat v roce 2050?…

Bolestivé očkování se stane minulostí? Vakcíny může nahradit nová pilulka - anotační foto

Bolestivé očkování se stane minulostí? Vakcíny může nahradit nová pilulka

28.03.2017 18:52 Berkeley - Očkování není nic příjemného a více než dospělí ho nemají v lásce děti. Komu by se také…

Proč lidský pot zapáchá tak silně, když jde o přirozenou reakci těla - anotační foto

Proč lidský pot zapáchá tak silně, když jde o přirozenou reakci těla

28.03.2017 16:34 Aktualizováno MAGAZÍN – Nemusíte být právě špindírové, kteří se myjí jednou týdně, a přesto vás může trápit…

Jurský park v Austrálii? Objevili zde 21 druhů stop dinosaurů - anotační foto

Jurský park v Austrálii? Objevili zde 21 druhů stop dinosaurů

28.03.2017 10:03 Sydney - Tým paleontologů Queenslandské univerzity a z Univerzity Jamese Cooka nalezl na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama