Muži mají větší mozek, ženám se zmenšuje. Kdo je ale inteligentnější?

Londýn/Amsterdam - Průměrný lidský mozek váží zhruba 1,4 kilogramů a představuje asi 2 procenta celkové hmotnosti jedince. Je známo, že mužský mozek je ale o něco málo těžší než ženský, zhruba o deset procent. Hraje ale tento rozdíl v inteligenci člověka nějakou roli?

Přidejte svůj názor

O mozku toho zatím moc nevíme. Muži jej ale mají větší

Porovnávat inteligenci napříč pohlavím je podle odborníků skoro nemožné. Ne že by to technicky či vědecky nešlo zařídit, vždy se ale najde někdo, kdo je chytřejší než jiný, bez ohledu na to, jaké má pohlaví.

Podle vědců z Aston University v Birminghamu rozdíly v mužském a ženském mozku prakticky neexistují. Inteligence se proto nezakládá na váze ani velikosti, ale na vrozených schopnostech a vnějších podnětech.

Říká se, že muži jsou techničtěji založení a ženy jsou více rodinný typ. I tyto dovednosti vychází z mozkových činností a ačkoliv mezi mozkem jako takovým u pohlaví rozdíl není, v některých dovednostech jej odborníci potvrzují.

Nepopírají proto například, že mužský mozek lépe vnímá souvislosti, zatímco ženský je sociálněji zaměřen, není tomu tak ale od narození. Existují totiž studie, které toto tvrzení potvrdily, podle kritiků ale trpí jedním zásadním nedostatkem. Nepočítají totiž s vlivy okolí, které jsou pro rozvoj a funkci mozkové činnosti stěžejní.

Britští odborníci se podle serveru cnet.com domnívají, že pokud si budou chlapci v nízkém věku hrát s auty a dívky s panenkami, mozek se přizpůsobí daným typům hraček a ve výsledku na tom bude stejně jako ve výše zmíněné studii. To ale nenasvědčuje tomu, že by byla inteligence obou pohlaví rozdílná, mění se pouze směřování a zaměření mozku na konkrétní činnosti a aktuální vjemy.

Mužský a ženský mozek jsou si tedy velmi podobné až totožné a rozdíl ve velikosti nehraje roli v inteligenci, kterou naopak ovlivňuje směřování našeho zájmu a okolní vlivy. U žen se ale promítá do jejich velikosti mozku ještě jeden faktor, a tím je těhotenství.

Nizozemští odborníci zjistili, že části mozku, které mají na starosti sociální vnímání, jsou před porodem větší, než po něm. Stejně tak dochází ke zmenšení oblastí, které mají na starosti paměť. Opět zde ale platí výše řečené, tedy, že velikost mozku nemá na inteligenci žádný vliv a muži toto tvrzení nemohou dále s oblibou používat jako argument. Naopak se ale mohou chlubit tím, že u nich se velikost mozku během života nemění.

Témata: mozek | Lidé | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč ryby pojídají mořský odpad? Záhadně jim voní

17.08.2017 17:02 Lidský odpad část končí v mořích, kde se pak plastové obaly shromažďují v určité skupiny, odpadové…

Kondicionér: Věc, kterou máme všichni doma, vás ve válce může zabít

17.08.2017 13:27 Aktualizováno Pokud by se stalo to nejhorší a došlo by k jadernému výbuchu z jedné nebo druhé strany, lidé v…

Jak dosáhnout dlouhověkosti? Vědci zkoumají, proč se ve jednom městě lidé…

17.08.2017 13:13 Italská provincie Acciaroli není na první pohled ničím výjimečná. Pokud se ale podíváme na…

Vědci našli unikátní spojení: Výplata úzce souvisí se spánkem

17.08.2017 10:53 V zemích, kde se spí více hodin denně, jsou i vyšší příjmy. Naopak ten, kdo málo spí, je méně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama