Co se stalo v protiatomovém krytu Templewo? Po letech vydal odpovědi

Na hranicích Polska a Německa se nachází na první pohled ničím výjimečný bývalý protiatomový kryt Templewo. Před desítkami let v něm sovětská armáda skladovala jaderné zbraně, po konci studené války byl ale vyklizen a začal chátrat. Dlouho do něj nikdo nevstoupil, až dosud, a to, co v něm vědci našli, překonalo všechny jejich představy. Objevili totiž mravenčí kolonii, která nemá královnu a není schopna se množit, přesto nikdy nevymře.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bývalý sovětský bunkr Templewo ukrývá svým způsobem hrůzné tajemství.

Biolog Wojciech Czechowski se svým kolegou prohledávali opuštěné bývalé sovětské bunkry a zkoumali, jakým způsobem se do nich desítky let od posledního zásahu člověka vrací život. Většinu z nich obývají netopýři a hmyz, který si libuje v chladu a suchu. Jeden bunkr je ale překvapil.

Na povrchu ventilační šachty objevili mraveniště, které nebylo ničím výjimečné. Pozoruhodný byl pouze způsob, kterým mravenci dokázali svůj příbytek vystavět tak, aby se nezhroutil dolů do tmavé a ledové šachty několik metrů pod zemí. Mravenci pilně pracovali, budovali svou domovskou stavbu, přesto se ale odborníkům zdálo na celé věci něco podivného.

Mraveniště se totiž většinou hemží životem, v tomto jednom ale dělnice chyběly. Vědci se proto rozhodli, že tomu přijdou na kloub, a prozkoumají dno větrací šachty, kam už oficiálně neměli přístup. To, co na dně našli, ale předčilo veškerá jejich očekávání.

V mrazu a naprosté tmě se na dně šachty ukrývalo druhé mraveniště připomínající ty nejhorší Orwellovské vize. Kolonie umístěná přímo pod vrchním mraveništěm totiž byla tvořena mravenci, kteří sem doslova napadali. Zbudovali si zde vlastní domov, protože nemají šanci vrátit se nahoru zpět, do toho původního. Jenda věc jim ale chybí, a to ta nejdůležitější. Královna.

Ta je totiž v každé mravenčí kolonii jen jedna, v tomto případě ale pouze ve vrchním mraveništi. To spodní je tvořeno pouze odpadlíky, dělnicemi, které sem propadly, a založily vlastní mraveniště. Nikdy se nebudou moci rozmnožovat, přesto nikdy nevymřou. Vrchní mraveniště zajistí tomu spodnímu permanentní přísun nových sil. Stačí jen být trochu neopatrný.

Spodní mraveniště podle odborníků obývá zhruba milion jedinců a další miliony už zemřely, přesto je záhadou, jak se dokázali mravenci adaptovat na tak kruté podmínky. Většinou totiž vyhledávají teplé a vlhčí prostředí, v tomto případě ale zřejmě neměli na výběr. Buď se adaptují, nebo zemřou, a umírat se nechce nikomu, ani mravencům.

Odborníky nyní trápí dvě nevyřešené otázky. Co mravenci ve spodní části šachty ve skutečnosti jedí? Jsou prakticky odříznutí od světa, závislí na tom, co k nim propadne z vrchu, a kromě jiných jedinců toho moc není. Čím se tedy živí? Na to dodnes nepřišli.

Druhá otázka je spíše teoreticky, přesto se biologové zamýšlí nad tím, co by se stalo, kdyby se do spodního mraveniště propadla královna. Dokázala by společnost fungovat autonomně a množit se nezávisle na tom, co se děje několik metrů nad jejich hlavami? Ani to se jim dosud nepovedlo zjistit.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama