Spíte méně než šest hodin denně? Zaděláváte si na vážné problémy

O tom, že nedostatek spánku může na fyzickém i duševním stavu pacienta napáchat pořádnou škodu, toho bylo již řečeno a napsáno hodně. Problémem se 16 let ve svém výzkumu zabývali také američtí kardiologové, výsledky jejich studie jsou alarmující.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nedostatek spánku vás může zabít

Studie, jejíž výsledky byly zveřejněny na stránkách American Heart Association, ukázala, že dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje pravděpodobnost úmrtí v důsledku mozkové mrtvice u lidí, kteří trpí cukrovkou a onemocněními kardiovaskulárního systému. Nebezpečí hrozí třeba těm, kteří mají zvýšený krevní tlak nebo mají špatný metabolismu glukózy.

K takovým výsledkům lékaři došli po pozorování náhodně vybraných 1334 mužů a žen – průměrný věk byl 49 let a 42 procent tvořili muži.. Mezi nimi byla vyčleněna skupina, která zahrnovala lidi s rizikovými faktory – konkrétně jde o vysoké BMI, zvýšenou úroveň cholesterolu a vysoký krevní tlak – souhrnně jsou tyto faktory označovány jako metabolický syndrom. Průměrná doba sledování 16,6 let, 22 procent účastníků během ní zemřelo.  

Ve srovnání s lidmi bez rizikových faktorů, existuje u těch s metabolickým syndromem, kteří spí více než šest hodin, asi 1,49 krát větší pravděpodobnost, že zemřou na cévní mozkovou příhodu, zatímco u těch, kteří spali méně než šest hodin, to byla 2,1 krát větší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční onemocnění nebo mrtvici.

Odborníci proto lidem, kteří mají některý z rizikových faktorů, doporučují alespoň šest hodin spánku denně. V opačném případě je podle odborníků pravděpodobnost úmrtí v důsledku mozkové mrtvice dvakrát vyšší než u zdravých lidí, kteří spí více než šest hodin denně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vypadal společný předek všech lidí na světě? Nemusel dýchat

18.01.2018 16:41 Poslední univerzální společný předek, známý také pod zkratkou LUCA, je organismus, ze kterého se…

Jak často musíme uklízet, abychom se ochránili před bakteriemi?…

18.01.2018 14:35 Aktualizováno Čistota může být trochu subjektivní pojem - někteří lidé nosí oblečení jeden den a pak mají potřebu…

Nejdelší studie na světě skončila fiaskem. Většinu testovaných lidí vědci…

18.01.2018 12:39 V roce 1950 odstartovala unikátní studie, která měla trvat přesně 63 let. Vědci chtěli zjistit, jak…

Ekologická katastrofa a statisíce mrtvých? Důsledky Černobylu a Fukušimy…

18.01.2018 11:15 Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama