Od Antarktidy se brzy odlomí obří ledovec. Hladina moře dramaticky stoupne. Co skutečně hrozí?

Londýn - Masivní trhlina v antarktickém ledovém poli se v posledních šesti dnech zvýšila o 17 metrů. Podle serveru USA Today půjde o jeden z největších ledovců na světě, které se kdy odtrhly od velkého celku. Vědci varují, že úplné odtržení tohoto kusu může způsobit velké problémy.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Od Antarktidy se již brzy odlomí obří ledovec. Hladina moře dramaticky naroste

Po letech napětí a nervózního pozorování ze strany vědců to vypadá, že se trhlina v ledu šelfu Larsen C výrazně zvětšila a že se tento obří kus ledu za pouhých několik měsíců definitivně oddělí. Jakmile se tato ledová prasklina dostane až na antarktický okraj, utrhne se část ledu větší než americký Rhode Island.

Adrian Luckman z britského Projektu MIDAS, který se zaměřuje na Antarktidu, uvedl, že jde o největší změnu od ledna. Celý proces oddělení, který vědci v hantýrce nazývají „otelení“, je podle něj „velmi blízko". Jakmile se ledovec rozpadne, „zásadně změní krajinu Antarktického poloostrova," řekl podle serveru USA Today. „Když se to nestane v průběhu několika málo měsíců, budu se velmi divit,“ přiznává vědec.

Projekt MIDAS získal nová data ze satelitů ESA Sentinel-1, která ukazují, že prasklina na Larsen C se zvětšila o dalších 17 kilometrů – a to pouze v období mezi 25. květnem a 31. květnem 2017. To znamená, že prasklina se nachází pouhých 13 kilometrů od okraje ledovce, uvádí server IFL Science. Když tato trhlina dosáhne okraje, vznikne ledovec o velikosti 5,000 čtverečních kilometrů, což znamená, že půjde o jeden z největších zaznamenaných ledovců vůbec. 

Šelfový ledovec je zvláštním typem přírodního tělesa tvořeného ledem, které pokrývá moře v souvislé vrstvě při pobřeží pevnin a ostrovů v polárních oblastech. Vždy bývá určitou částí spojen s blízkým pobřežím nebo pevninským ledovcem. Mocnost ledovce se může pohybovat v rozmezí od jednotek do stovek metrů. Na hladině plave v důsledku nižší hustoty ledu ve srovnání s hustotou mořské vody. Díky tomuto faktu je vždy přibližně 90 procent ledovce pod hladinou a 10 procent nad úrovní hladiny moře

Vzhledem k tomu, že led už teď plave, nově vytvořený ledovec sám o sobě nepřispěje k nárůstu hladině moře, uvádí USA Today. Přesto je studium šelfových ledovců důležité, protože „zadržují“ jiné ledovce, řekl Luckman. „Když zmizí, led může proudit rychleji ze země do oceánu a přispěje tak k rychlejšímu nárůstu hladiny moře,“ uvádí server. Vzhledem k tomu, že šelf v tuto chvíli zadržuje velké množství ledovcové vody, odhaduje se, že jeho zmizení způsobí globální zvýšení vodní hladiny o 10 cm, píše server IFL Science.

Projekt MIDAS uvedl, že neexistují žádné důkazy, které by umožnily spojit růst této praskliny a případné otelení s klimatickými změnami. Je však všeobecně uznáváno, že oteplování oceánu a atmosférické teploty byly faktorem při dřívějších rozpadu ledových šelfů jinde na Antarktickém poloostrově.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prováděly tajné experimenty na lidech? Montauk a Camp Hero zahaluje…

25.02.2018 20:42 Aktualizováno Spojené státy americké se prý během Studené války zaměřily na experimentování s cestováním v čase…

Tajemství harémů? Evropané byli vedle, nešlo o nevěstinec

25.02.2018 17:19 Kolem harému koluje samozřejmě celá řada mýtů. Patrně ten největší z nich je, že šlo o orientální…

Příběh o lásce jako z pohádky? V České historii se odehrál jeden netradiční

25.02.2018 14:48 Z velkých lásek Rakousko-Uherského mocnářství si lidé většinou vybaví Františka Josefa I. a krásnou…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

24.02.2018 22:04 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama