Blíží se éra transplantací hlavy? Lékařům se podařila unikátní operace

Kontroverzní neurochirurg Sergio Canavero, tvrdí, že úspěšně oddělil a opětovně připojil míchu devíti myší. Lékař chce už na konci tohoto roku jako první na světě transplantovat lidskou hlavu. Dokonce má i dobrovolníka, který tento zákrok chce podstoupit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékař prý úspěšně oddělil a opětovně připojil míchu devíti myší

Doktor Canavero a tým čínských lékařů oddělil míchy 15 myší. U devíti hlodavců se je pak pokoušel znovu připojit. Zbylých šest zvířat použil jako testovací subjekty.

Tým použil k opravě míchy polyethylenglykol, který se nachází v léčivých přípravcích, ale který je používán také třeba v průmyslové výrobě, zatímco se pokoušel minimalizovat ztrátu krve.

Všechny myši, až na jednu výjimku, žily i neuvěřitelných 30 dní po experimentu, uvádí se ve zprávě, kterou zveřejnil magazín Neuroscience CNS a Therapeutics. Myši podle vědců dokonce znovu chodily a získaly základní motorické funkce. Dva hlodavci se pak podle nich vrátili „do úplně normálního stavu“.

Experti ale také jedním dechem poukazují na to, že v případě lidské míchy musí být výsledky jejich práce ještě přesvědčivější. Ve zprávě se uvádí: „Poprvé jsme ukázali přiměřeně silnou studii, podle které je možné zvrátit paralýzu a úplné přetnutí míchy.“

Lékaři chtějí pokračovat ve svých výzkumech a práci, na jejímž závěru by měly být podobné operace u lidí. Ještě předtím ale mají v plánu své postupy testovat na psech.

Canavero a jeho kolega Xiaoping Ren z Harbinské lékařské univerzity v Číně již dříve uvedli, že mají v plánu do konce roku 2017 provést transplantaci hlavy nevyléčitelně nemocnému počítačovému vědci Valeriji Spiridonovi, který trpí vzácnou spinální svalovou atrofií, kvůli níž se prakticky nemůže pohybovat.

Tomu, že je otázka transplantace lidské hlavy velmi aktuální, nasvědčuje i fakt, že Spiridonov už začal na zákrok trénovat. Muž odkázaný pouze na pohyb ve svém invalidním vozíku používá pro účely tréninku speciální klec a helmu pro virtuální realitu. Díky kleci může vzpřímeně stát a helma se stará o to, aby si jeho mozek myslel, že skutečně může chodit.

Canavero zároveň sbírá finance, díky nimž bude moci unikátní zákrok provést. Potřebuje vybrat alespoň 7,5 miliónu liber, tedy v přepočtu bezmála 240 miliónů korun.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co by se stalo, kdybychom několik dní nespali? Nejprve se přiznáme k…

19.10.2017 23:35 Aktualizováno Spánek je jednou ze základních potřeb všech živých organismů. Co by se ale stalo, kdybychom ho měli…

Hurikán versus sopečná erupce. Kdo by vyšel vítězně?

19.10.2017 22:07 Aktualizováno Je vlastně s podivem, že k tomu ještě nedošlo. Nebo o tom alespoň nevíme. Na světě jsou stovky…

Zázračná tableta na hubnutí je na světě? Odbourává tuky a přidá vám svahy…

19.10.2017 19:39 Aktualizováno Tohle je chvíle, na kterou dietáři po celém světě čekali. Chtěli byste sem tam nějaké to kilo…

Japonci objevili na Měsíci obří tunel, mohl by sloužit jako základna…

19.10.2017 14:24 Tokio - Japonská vesmírná agentura (JAXA) odhalila na Měsíci obrovskou jeskyni, která by podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama