Blíží se éra transplantací hlavy? Lékařům se podařila unikátní operace

Kontroverzní neurochirurg Sergio Canavero, tvrdí, že úspěšně oddělil a opětovně připojil míchu devíti myší. Lékař chce už na konci tohoto roku jako první na světě transplantovat lidskou hlavu. Dokonce má i dobrovolníka, který tento zákrok chce podstoupit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékař prý úspěšně oddělil a opětovně připojil míchu devíti myší

Doktor Canavero a tým čínských lékařů oddělil míchy 15 myší. U devíti hlodavců se je pak pokoušel znovu připojit. Zbylých šest zvířat použil jako testovací subjekty.

Tým použil k opravě míchy polyethylenglykol, který se nachází v léčivých přípravcích, ale který je používán také třeba v průmyslové výrobě, zatímco se pokoušel minimalizovat ztrátu krve.

Všechny myši, až na jednu výjimku, žily i neuvěřitelných 30 dní po experimentu, uvádí se ve zprávě, kterou zveřejnil magazín Neuroscience CNS a Therapeutics. Myši podle vědců dokonce znovu chodily a získaly základní motorické funkce. Dva hlodavci se pak podle nich vrátili „do úplně normálního stavu“.

Experti ale také jedním dechem poukazují na to, že v případě lidské míchy musí být výsledky jejich práce ještě přesvědčivější. Ve zprávě se uvádí: „Poprvé jsme ukázali přiměřeně silnou studii, podle které je možné zvrátit paralýzu a úplné přetnutí míchy.“

Lékaři chtějí pokračovat ve svých výzkumech a práci, na jejímž závěru by měly být podobné operace u lidí. Ještě předtím ale mají v plánu své postupy testovat na psech.

Canavero a jeho kolega Xiaoping Ren z Harbinské lékařské univerzity v Číně již dříve uvedli, že mají v plánu do konce roku 2017 provést transplantaci hlavy nevyléčitelně nemocnému počítačovému vědci Valeriji Spiridonovi, který trpí vzácnou spinální svalovou atrofií, kvůli níž se prakticky nemůže pohybovat.

Tomu, že je otázka transplantace lidské hlavy velmi aktuální, nasvědčuje i fakt, že Spiridonov už začal na zákrok trénovat. Muž odkázaný pouze na pohyb ve svém invalidním vozíku používá pro účely tréninku speciální klec a helmu pro virtuální realitu. Díky kleci může vzpřímeně stát a helma se stará o to, aby si jeho mozek myslel, že skutečně může chodit.

Canavero zároveň sbírá finance, díky nimž bude moci unikátní zákrok provést. Potřebuje vybrat alespoň 7,5 miliónu liber, tedy v přepočtu bezmála 240 miliónů korun.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studená sprcha pro lidstvo? Lidé žijí déle než dřív, platí za to ale…

25.05.2018 08:54 Česká republika zaostává za střední délkou života v Evropské unii o dva roky. Průměrný věk dožití…

Pospání si o víkendu? Lze se tak vyhnout předčasné smrti, zjistili vědci

25.05.2018 07:46 Stockholm - Dospělí do 65 let, kteří sedm dní v týdnu spí méně než pět hodin denně, mají o 65…

Operační sál, tunel, nebo světlo. Co skutečně vidí umírající lidé?

24.05.2018 22:23 Aktualizováno Říká se, že člověku před smrtí proběhne celý jeho život před očima. Jestli je to ale skutečně…

Operace zaživa? Jen filmový strašák. Jak vypadala středověká anestezie a…

24.05.2018 16:57 Téměř každý z nás v průběhu života podstoupí nejméně jeden lékařský zákrok. Anestezie je sice byla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama