Fascinující lidské tělo: K čemu je dobré zívání, škytavka nebo husí kůže?

Lidské tělo je fascinující. Funguje v něm celá řada mechanismů, které jej mají chránit v případě, že nastane nějaký problém. Některé pochody nedokážeme ovlivnit, ani kdybychom se sebevíc snažili. Podívejte se na některé z nich.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lidské tělo je opravdu fascinující

Zívání

Zívání je reflex, při kterém se široce otevřou ústa a dojde k hlubokému nádechu, po němž následuje kratší výdech při zavírání úst. Jde o nervově-svalovou reakci. Obecně považujeme zívání jako známku únavy, nemusí tomu tak ale být vždy. Lidé zívají i ráno, což může být projev přípravy mozku na různé akce. Bývá také jedním z prvních příznaků mořské nemoci a jiných nevolností z pohybu.

Existují dvě hlavní fyziologické teorie. Podle jedné jde o zvýšení okysličení krve a mozkových struktur. Druhá tvrdí, že zívání je určeno k ochlazování krve a předchází přehřátí mozku. Při zívání se uplatňují mozkové receptory pro acetylcholin a dva receptory pro dopamin. Během zívání se z těla vyplavují toxiny, prokrvuje se mozek a tělo zaplavuje množství endorfinů. Zvyšuje se rovněž krevní tlak a zlepšuje koncentrace.

Kýchání

Kýchání často signalizuje blížící se nemoc. Kýchání v podstatě udržuje tělo v bezpečí, neboť je součástí imunitního procesu. Odstraňuje z nosu bakterie, viry, dráždivé látky – například choroboplodné zárodky, prach, pyl, zvířecí alergeny nebo znečišťující látky.

Když si kýchnete, kapičky toho všeho se z vašeho těla dostanou rychlostí asi 180 km/h, přičemž jako dolet se počítá několik metrů. I když se většinou hovoří o pěti, lékaři jsou přesvědčení, že vás může nakazit kdokoli, kdo se nachází na druhé straně místnosti. Vždyť jedno kýchnutí rovná se přibližně 100 tisíc bakterií ve vzduchu.

Škytavka

Škytavka je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky. Škytavku mohou způsobovat nejrůznější poruchy nervového nebo periferního systému. Vyvolat ji mohou sycené nápoje, dehydratace, rychlá konzumace potravin, kombinace studených a teplých jídel, pálení žáhy i nedostatek vitamínů. Podle lidového podání člověk začne škytat, když na něj někdo nepřítomný začne myslet nebo o něm mluvit.

Škytavka je známkou toho, že ve vašem trávicím systému je něco v nepořádku.Nejčastěji v důsledku příliš rychlého přejídání nebo žvýkání.

Škytání většinou přejde samo od sebe. Někdy se doporučuje zadržování dechu na krátkou chvíli nebo vypití určitého množství obyčejné pitné vody. Jako relativně účinné se jeví "zadržení dechu" po výdechu, kterému předcházel hlubší nádech. Lékařské péče je zapotřebí jen v malém množství případů, jedná-li se o delší škytavku. Je znám případ nepřetržitého škytání po dobu 5 týdnů. V těchto vzácných případech jsou podávány speciální léky na uklidnění či slabší sedativa.

Vrásky na prstech

Známe to všichni – zůstaneme dlouho ve vaně nebo v bazénu a kůže na prstech se nám pořádně zvrásní. Podle vědců je to zřejmě způsobeno tím, že tyto vrásky odvádějí z bříšek prstů vodu a pomáhají zlepšit náš stisk. Vědci se domnívají, že vrásky na prstech mají podobnou funkci jako drážky na pneumatikách. Zatím však jde pouze o částečně potvrzenou hypotézu.

Husí kůže

Husí kůže nebo piloerekce je napřímení vlasu pilomotorickými svaly, většinou v reakci na chlad anebo silné emoce. Způsobit ji může třeba zima, v tu chvíli dojde ke vzpřímení chlupů, které zadržují vzduch, čímž se vytváří izolační vrstva. Objevit se ale může také, pokud cítíme strach. Zvířata se svému nepříteli jeví opticky větší a snadněji ho i zastraší. Pocit strachu ale naježí kůži i u lidí. Dalším důvodem je pak vzrušení, adrenalin způsobuje vylučování nervových buněk, které stahují svaly, čím naskočí husí kůže.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha jako terč číslo 61? Americký plán počítal s vyhlazením Česka

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Malá země v srdci Evropy se do větších mezinárodních konfliktů většinou nezapojuje. I proto je…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama