Proč chodí senioři tak brzo spát a ráno brzy vstávají? Odpověď je podle vědců bizarní
Říká se, že za nedostatek spánku dnes mohou technologie a smarphony – ještě v posteli se často díváme na počítači, surfujeme na internetu nebo si prostě jen píšeme s rodinou či kamarády. Na druhou stranu senioři chodí většinou „spát se slepicemi“ a ráno vstávají velmi časně. Proč tomu tak je? Vědci nabízí jednu poněkud bizarní odpověď.
doporučujeme
Kdy člověk začíná stárnout? Vědci zjistili nemilé věci
Experti z OPCW v syrské Dúmě odebrali vzorky k analýze útoku
V Česku dalším dnem padaly teplotní rekordy
Zničil vám krtek zahrádku? Vyžeňte ho ze zahrady jednou provždy
Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější než český
Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?
Uprchlíci často prochází peklem. V Evropě bojují se závažnými psychickými problémy
Pokud srovnáme naše návyky s návyky našich prarodičů, ve většině případů zjistíme, že se hodně liší doba, kdy vstáváme a kdy chodíme spát, a čas, kdy do postele uléhají naše babičky či dědečkové. Vědci předpokládají, že tyto rozdíly jsou jakýmsi návratem k době, kdy naši předkové spali v buši či někde v divočině a kdy byli po západu slunce vystaveni predátorům a jiným konkurenčním skupinám lidí.
Nejnovější studii publikované v magazínu Proceedings of the Royals Society B vědci naznačují, že tato změna spánku zajišťuje, že je vždy alespoň jeden člověk vzhůru, když jsou ostatní nejzranitelnější - tedy například při spánku. „Hlídací hypotéza“ je založena na tom, jak některá zvířata, třeba surikaty, mají vždy jedince, který je na pozoru a vyhlíží dravce, zatímco zbytek skupiny klidně spí.
Většina pokusů se spánkem na lidských subjektech je prováděna v dobře kontrolovaných laboratorních podmínkách, vědci z University of Toronto ale vyrazili do terénu a sledovali spánek jednotlivých příslušníků etnické skupiny Hadzů žijících v Tanzanii, kteří stále žijí jako lovci a sběrači. Tým vědců dal 33 členům jednoho kmene spánkové monitory a sledoval jejich spací návyky více než 20 dní a nocí.
Ukázalo se, že za dobu více než 200 hodin spali všichni členové kmene současně jen 18 minut. V průměru bylo v jednom okamžiku na stráži asi osm jedinců. Tým také objevil fascinující rozdíl mezi spánkem mladých a starších Hhadzů. Ukázalo se, že mladí lidé jsou s větší pravděpodobností „noční sovy“, zatímco jejich prarodiče jsou často „ranní ptáčata“.
„Vědci se domnívají, že jedním z důvodů je, že jejich úkolem je postarat se o vnoučata,“ vysvětluje spoluautor studie David Samson. „Naše hypotéza je, že jejich chování jako „ranních ptáčat“ a kratší doba spánku souvisí s tím, že starší lidé slouží jako strážci v době, kdy ostatní spí. Z tohoto důvodu je důležité mít v takové populaci lidi všech věkových kategorií.“
Minutu po minutě: Na Prahu dopadla jaderná bomba. Jak by vypadal…
21.04.2018 18:22 Aktualizováno Pro zhruba 350 tisíc obyvatel japonské Hirošimy byl 6. srpna 1945 krásný jasný den. Nálety druhé…
Každá pátá domácnost je neobyvatelná? Češi mají podle lékařů vážný problém…
21.04.2018 15:31 Většina lidí si to neuvědomuje, nepozná, nebo to vidět nechce. Průzkumy ale ukázaly, že každá pátá…
Lidská populace začala mutovat? Vědci z celého světa jsou na nohou
21.04.2018 11:40 Vědcům se po rozsáhlém studiu podařilo prokázat první mutaci lidského genu v souvislosti s…
Zničí lidstvo Arktidu? Za pár let možná bude muset, pokud chce zabránit…
21.04.2018 10:55 Lidstvo je závislé na ropě. Jen těžko totiž najdeme jinou surovinu, která by pro svět. Potřebujeme…