Unikátní lidský výtvor: Člun vyrazil na šestiletou cestu, nepotřebuje žádné palivo

O víkendu vyplul z Paříže unikátní člun. Vrátí se až za celých šest let a za tu dobu navštíví mnohé. Přitom nepotřebuje ani kapku paliva. Pojede jen na solární a větrnou energii, kterou doplní elektřina generovaná pomocí mořské vody. Autoři chtějí dokázat, že taková cesta jde podniknout i bez znečišťování planety.

Přidejte svůj názor

Energy Observer se vydal na dlouhou cestu

Úžasná cesta kolem světa právě odstartovala z Paříže. Unikátní francouzský člun jménem The Energy Observer stál v přepočtu téměř 120 milionů korun a po dobu své šestileté výpravy udělá přesně 101 zastávek v 50 zemích celého světa. Ne však, aby doplnil palivo.

Moderní loď totiž po celou dobu doplnění paliva potřebovat nebude. Pojede na větrnou a solární energii. Navíc bude pomocí elektrolýzy generovat vodík mořské vody a ten jí tak bude také k dispozici. Cestě se přezdívá "Solární impuls moří", což odkaz k "Solárnímu impulsu", prvnímu letadlu na sluneční pohon, které obletělo zeměkouli.

Solární panely pokrývají úctyhodnou plochu 130 m2 a jsou doplněny dvěma větrnými turbínami. Když je noc či bezvětří, spoléhá se loď na inovativní technologii: elektrolytický systém, který vytahuje vodík ze slané vody. Ten je poté skladován v nádržích na palubě.

Způsob ukládání energie

„Za celým nápadem stojí to, že občas máte příliš větru či slunce a produkuje se víc energie, než loď spotřebuje. A protože energii nechceme plýtvat, používáme produkci vodíku jako způsob jejího uchování,“ vysvětlil vedoucí expedice Jérôme Delafosse v rozhovoru pro server Wired.

„Vodík je nejlepším řešením. Zejména proto, že je velmi lehký a jeho efektivita je trojnásobná ve srovnání s klasickým palivem,“ doplnil Delafosse. K tomu všemu je loď také vybavena plachtou, která slouží jako další způsob pohonu a navíc generování energie.

„Když je plachta vztyčená, pohyb dopředu způsobuje, že vrtule tvořící větrnou energii se točí,“ popsal jeden ze stavitelů lodi Didier Bouix pro portál Discover. 

Stará loď na nové cestě

Ačkoliv to vše zní jako nejmodernější technologie, unikátní energetické systémy pouze maskují fakt, že na cestu se vydává 34 let stará bývalá závodní loď. Pouze rozsáhlé modifikace jí umožnily být tím energeticky nezávislým plavidlem, kterým je teď.

Cesty s podobným záměrem (využití obnovitelné energie) byly uskutečněny již dříve, ale tato je unikátní svou délkou. Posádka si totiž dává na čas a své mnohé zastávky kolem světa chce využít k tomu, aby propagovala čistou energii. Kdysi závodní loď tak čeká pomalá cesta.

Energy observer svou cestu koná především proto, aby zajistil do budoucna lepší kvalitu života,“ tvrdil minulý týden na křestu lodi Bertrand Piccard, prezident nadace Solar Impulse, která se na přestavbě a cestě lodi podílela. „Potřebujeme lidem ukázat řešení,“ byl přesvědčený Piccard.

Jakkoliv má však loď i její posádka vznešený cíl, vznáší se nad ní potencionální finanční problém. Každý rok provozu lodi vyjde v přepočtu zhruba na 105 milionů korun. Cestovatelé tak musí doufat, že se jim v průběhu výpravy podaří najít dostatek sponzorů, které jejich loď i celý projekt udrží nad vodou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s vámi udělá rozchod? Vědci zkoumali naprosto zdravé lidi, tomu, co se…

20.03.2018 15:49 Američtí vědci z Univerzity Wake Forest se zabývali netradiční studií. Zjišťovali, jaké mají…

Bílý povlak nevadí, ale... Jak poznáte, že už čokoláda není jedlá?

20.03.2018 15:10 Všimli jste si někdy toho, že když se cítíte pod psa, čokoláda vám zvedne náladu? Je to proto, že…

Hawking nechal před smrtí zoufalým lidem velmi důležitou radu. Téměř nikdo…

20.03.2018 12:49 Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval…

Můžete doma chytit smrtelná onemocnění? Velký zahraniční výzkum si…

20.03.2018 11:03 Lidé často žijí v otřesných podmínkách, které jsou naprosto nevyhovující pro bydlení. Problém je,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama