Budeme léčit depresi drogami?

Když se mluví o ketaminu, většina lidé si představí psychedelické vize a elektronickou hudbu v klubech. Vědci však zjišťují, že by tato droga mohla být poměrně rychlým, ovšem efektivním a bezpečným řešením pro silnou depresi.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Drogy by mohly být řešením deprese

Nové výzkumy naznačují, že by tato droga mohla pomoci tam, kde terapie a antidepresiva selhaly. Nejužitečnější by to prý mělo být pro starší generace. Tyto objevy podle vědců ukazují potenciál ketaminu v léčbě deprese.

V drogové scéně je ketamin známý jako „Special K“ a byl vytvořen jako rychle působící anestetikum v 60. letech 20. století. Než se ketamin dostal do klubů a na hudební festivaly jako rekreační droga, lékaři ho užívali k práci na zraněných vojácích na bitevním poli či na dětech, které nesnesly jiná anestetika.

Kromě úlevy od bolesti má ketamin siné psychedelické efekty, jako jsou halucinace, euforie či pocity opuštění vlastního těla. Brzy po vzniku se objevil na tanečních večírcích a v nočních klubech skoro stejně často jako v nemocnicích.

To však není všechno, čehož je ketamin schopný. V posledních letech se výzkumníci zaměřili na zjišťování toho, jak by se droga dala užít k léčbě silné deprese. Hlavním cílem by měla být léčba těch, u kterých vše ostatní selhalo. A ačkoliv byly dosavadní studie krátké a na drobném vzorku, ukázaly, že ketamin dokáže vyléčit depresi v několika hodinách.

To je skvělá zpráva, protože ačkoliv jsou léky jako Prozax či Lexapro poměrně populárním řešením v léčbě deprese, obvykle trvá mezi 3 a 8 týdny, než začne fungovat. A ne vždy vůbec fungují. Navíc lékaři často musí zkoušet léčiva a jejich dávky metodou pokus-omyl, což pro většinu pacientů není příliš příjemné.

Antidepresiva navíc mají množství vedlejších účinků, mezi které patří nevolnost, motání hlavy, příbytky na váze či nespavost. Starší pacienti jsou na tom často ještě hůře, protože na ně antidepresiva nefungují. „Starší pacienti se silnou depresí čelí dalším překážkám při hledání léčby,“ uvedl jeden z výzkumníků Duncan George pro Science Alert. „Mnoho léčiv má více vedlejších účinků či menší účinnost, čím starší pacient je.“

Vědci ve výzkumu testovali 16 pacientů nad 60 let, kteří trpí klinickou depresí. V průběhu pěti týdnů výzkumníci podávali participantům různé dávky ketaminu. Později pak lidé dostávali 12 dávek ketaminu dvakrát za týden, aby vědci zjistili, jestli má více dávek dlouhotrvající efekt.

Většina pacientů se první hodinu cítila divně a unaveně, což vědci považují za nepříjemný vedlejší účinek. „Ani jeden pacient neřekl ‚tohle je fajn pocit‘, takže to bereme jako negativní účinek,“ uvedla Colleen Loo, která na projektu pracovala. Jakmile však tento stav pominul, nastoupily antidepresivní účinky.

Sedm dní po první dávce ketaminu polovina participantů hlásila, že se cítí zcela dobře. Po šesti měsících zmizely symptomy v 43 % účastníků, 5 z nich přitom bylo léčeno dávkami menšími než ostatní. Než se však lidstvo vzdá klasických antidepresiv, je podle Loo nutné zjistit více o účincích ketaminu na lidský organismus.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vypadá mozek sportovců? Vědci se na jeden podívali a nestačili se divit

15.12.2017 22:03 Aktualizováno Steve Montador byl obránce, který prošel několika kluby NHL a poslední zápas v prestižní lize…

Temná minulost židovského národa: Proč trpěli nejen za nacismu?

15.12.2017 20:46 Aktualizováno Židé jsou od nepaměti terčem antisemitských nálad. Ty začaly mnohem dříve nežv období nacismu, a s…

Vánoční písně škodí? Posloucháním koled si můžete způsobit zdravotní potíže

15.12.2017 15:51 Aktualizováno Mezi lidmi i na internetu koluje varování, že přílišným poslechem sezónních písní si poškozujete…

Proč nás tolik děsí smrt? Nelze to ovlivnit, naše tělo reaguje automaticky

15.12.2017 15:45 Aktualizováno Každý, kdo se někdy dostal do blízkosti mrtvého těla, potvrdí, že zápach s tímto spojený je opravdu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama