Hrozba v nákupní tašce? Z obchodu si domů můžeme přinést opravdu nebezpečné věci

Někteří lidé pěstují zeleninu a saláty na vlastních zahrádkách, Ti, kteří žijí v bytech, nebo nemají zahradu, se pak musejí spoléhat na obchody. Obchodníci kromě čerstvých salátů nabízejí také celou řadu řezaných míchaných salátů v pytlících, právě ty ale mohou být pro lidské zdraví nebezpečné.

Přidejte svůj názor

Zelenina

Ledový salát, rukola, špenát, To vše dnes můžeme v obchodě koupit ve formě listů nařezaných v pevném igelitovém pytlíku. Jak ale píše server Science Mag, obsah těchto sáčků by měl často skončit spíše na kompostu než na talíři.

Vodnatý sliz, který se hromadí na dně sáčku, je totiž dokonalý místem pro růst bakterie salmonely, která u lidí může vyvolat přinejlepším nevolnost. Uvádí to vědci v článku, který publikoval magazín Applied and Environmental Microbiology.

Na vině je šťáva, která pochází z řezaných nebo poškozených listů. Po pěti dnech v lednici i pouhé malé množství rostlinné šťávy zrychlilo růst salmonely, ukázaly testy. Bakterie se ve vaku rozvíjely a dostaly se také na salátové listy- mikroby přitom ze zeleniny neodstranilo ani dokonalé omytí.

Zjištění, že se salmonele uvnitř balených salátů tak daří, znamená, že je důležité, aby se výrobci vyhýbali kontaminaci bakterií při přípravě balíčků. A spotřebitelům pak vědci radí, aby takto zakoupené saláty snědli dříve, než se v nich začne hromadit vlhkost a voda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co čeká svět v roce 2018? Ten, který předpověděl brexit a Trumpa, varuje…

14.12.2017 18:31 Aktualizováno Britský věštec Craig Hamilton-Parker se do podvědomí lidí zapsal svými proroctvími, které se na…

Černobyl nebyl nejhorší? O Kyštymské katastrofě se svět neměl dozvědět,…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Poblíž města Ozjorsk v Čeljabinské oblasti v bývalém SSSR byla na konci druhé světové války vězni z…

Dáváte svým psům kosti? Podle veterinářů je tím můžete je zabít

14.12.2017 13:40 Veterináři varují majitele psů, aby svým miláčkům nedávali kosti. Způsobují jim totiž zdravotní…

Řítí se na nás pohroma z vesmíru? Světem se šíří nová konspirační teorie

14.12.2017 12:57 Aktualizováno Pryč jsou doby, kdy lidé hromadně věřili teoriím o chemtrails, fingovaném přistání na Měsíci nebo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama