Hrozba v nákupní tašce? Z obchodu si domů můžeme přinést opravdu nebezpečné věci

Někteří lidé pěstují zeleninu a saláty na vlastních zahrádkách, Ti, kteří žijí v bytech, nebo nemají zahradu, se pak musejí spoléhat na obchody. Obchodníci kromě čerstvých salátů nabízejí také celou řadu řezaných míchaných salátů v pytlících, právě ty ale mohou být pro lidské zdraví nebezpečné.

Přidejte svůj názor

Zelenina

Ledový salát, rukola, špenát, To vše dnes můžeme v obchodě koupit ve formě listů nařezaných v pevném igelitovém pytlíku. Jak ale píše server Science Mag, obsah těchto sáčků by měl často skončit spíše na kompostu než na talíři.

Vodnatý sliz, který se hromadí na dně sáčku, je totiž dokonalý místem pro růst bakterie salmonely, která u lidí může vyvolat přinejlepším nevolnost. Uvádí to vědci v článku, který publikoval magazín Applied and Environmental Microbiology.

Na vině je šťáva, která pochází z řezaných nebo poškozených listů. Po pěti dnech v lednici i pouhé malé množství rostlinné šťávy zrychlilo růst salmonely, ukázaly testy. Bakterie se ve vaku rozvíjely a dostaly se také na salátové listy- mikroby přitom ze zeleniny neodstranilo ani dokonalé omytí.

Zjištění, že se salmonele uvnitř balených salátů tak daří, znamená, že je důležité, aby se výrobci vyhýbali kontaminaci bakterií při přípravě balíčků. A spotřebitelům pak vědci radí, aby takto zakoupené saláty snědli dříve, než se v nich začne hromadit vlhkost a voda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayové po dlouhých staletích opět promlouvají? Pravda kolem záhadného…

22.03.2018 12:08 Aktualizováno Starověká Mayská civilizace dodnes předkládá řadu otázek a nevyřešených tajemství. Vědci nyní…

Poznámky z pekla po letech rozluštěny? Z člověka zůstane 640 gramů popela,…

22.03.2018 11:32 Mrazivé svědectví vězně z Osvětimi, který musel pomáhat nacistickým vražedným jednotkám, bylo po…

Záhadný mrak nad Evropou a miliony mrtvých? Klimatická anomálie byla po…

22.03.2018 09:30 Pád římské říše dodnes fascinuje historiky i laickou veřejnost a i přes značný pokrok ve vědě není…

Kolik lidí je potřeba k přežití lidstva? Až příliš moc na to, abychom…

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Mohlo by lidstvo v případě katastrofy celosvětových rozměrů přežít? Podle vědců za určitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama