Hrozba v nákupní tašce? Z obchodu si domů můžeme přinést opravdu nebezpečné věci

Někteří lidé pěstují zeleninu a saláty na vlastních zahrádkách, Ti, kteří žijí v bytech, nebo nemají zahradu, se pak musejí spoléhat na obchody. Obchodníci kromě čerstvých salátů nabízejí také celou řadu řezaných míchaných salátů v pytlících, právě ty ale mohou být pro lidské zdraví nebezpečné.

Přidejte svůj názor

Zelenina

Ledový salát, rukola, špenát, To vše dnes můžeme v obchodě koupit ve formě listů nařezaných v pevném igelitovém pytlíku. Jak ale píše server Science Mag, obsah těchto sáčků by měl často skončit spíše na kompostu než na talíři.

Vodnatý sliz, který se hromadí na dně sáčku, je totiž dokonalý místem pro růst bakterie salmonely, která u lidí může vyvolat přinejlepším nevolnost. Uvádí to vědci v článku, který publikoval magazín Applied and Environmental Microbiology.

Na vině je šťáva, která pochází z řezaných nebo poškozených listů. Po pěti dnech v lednici i pouhé malé množství rostlinné šťávy zrychlilo růst salmonely, ukázaly testy. Bakterie se ve vaku rozvíjely a dostaly se také na salátové listy- mikroby přitom ze zeleniny neodstranilo ani dokonalé omytí.

Zjištění, že se salmonele uvnitř balených salátů tak daří, znamená, že je důležité, aby se výrobci vyhýbali kontaminaci bakterií při přípravě balíčků. A spotřebitelům pak vědci radí, aby takto zakoupené saláty snědli dříve, než se v nich začne hromadit vlhkost a voda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč ryby pojídají mořský odpad? Záhadně jim voní

17.08.2017 17:02 Lidský odpad část končí v mořích, kde se pak plastové obaly shromažďují v určité skupiny, odpadové…

Kondicionér: Věc, kterou máme všichni doma, vás ve válce může zabít

17.08.2017 13:27 Aktualizováno Pokud by se stalo to nejhorší a došlo by k jadernému výbuchu z jedné nebo druhé strany, lidé v…

Jak dosáhnout dlouhověkosti? Vědci zkoumají, proč se ve jednom městě lidé…

17.08.2017 13:13 Italská provincie Acciaroli není na první pohled ničím výjimečná. Pokud se ale podíváme na…

Vědci našli unikátní spojení: Výplata úzce souvisí se spánkem

17.08.2017 10:53 V zemích, kde se spí více hodin denně, jsou i vyšší příjmy. Naopak ten, kdo málo spí, je méně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama