Nečekané využití cigaret? Nedopalky mohou sloužit společnosti

Cigarety jsou již nějakou dobu vnímány jako velký problém. Z dřívější společenské záležitosti a později frajeřiny se stal démon, před kterým varují lékaři, jsou na něj uvaleny vysoké daně a byl zakázán v hospodách. Přes veškerou snahu kouří lidé dál a tvoří tak tuny nedopalků, které jsou toxické. Vědci nyní přišli s nápadem jak odpad využít.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nedopalky, ilustrační fotografie

Nedopalky, vajgly, špačky. Zbytek po dokouřené cigaretě se nazývá různě a je zdánlivě maličký a nevýznamný. Podle některých odhadů však nedopalky ročně generují 1,2 milionu tun toxického odpadu. Vědcům se nyní konečně podařil vymyslet způsob, jak tento produkt oblíbeného lidského zlozvyku využít pro dobro společnosti: nacpat je do silnice.

Zní to bláznivě, říkáte si. Jenže testy ukázaly, že asfalt s příměsí nedopalků dokáže skvěle izolovat jejich toxicitu a zároveň tato směs přijímá mnohem méně tepla, než čistý asfalt. Jeho přehřívání přitom běžně vede k tzv. efektu městského tepelného ostrova (v originále urban heat island effect, pozn. red.),který znamená, že městská zástavba vykazuje znatelně vyšší teplotu, než její okolí. A může za to právě asfalt, který tak ochotně absorbuje teplo ze slunce.

Podle věděckého týmu z australské RMIT University jsou nedopalky jeden z nejběžnějších odpadů na světě a trvá velmi dlouho, než se rozloží (podle několika zdrojů zhruba 15 let, pozn. red.). „Udržitelné a praktické řešení problému znečišťování nedopalky jsem se snažil najít mnoho let,“ uvedl vedoucí výzkumník Abbas Mohajerani.

Mezi nebezpečné chemikálie z nedopalků patří například arsenik, chrom, nikl nebo kadmium. Tým nedopalky zabalil do parafínového vosku a klasického asfaltu, který se používá pro stavění silnic. Chemikálie zůstaly uzavřené vevnitř a nedocházelo k žádnému úniku. Nově vytvořený asfalt unesl plný provoz a zároveň absorboval méně tepla, než jeho klasická varianta.

Vědci zatím nedokážou odhadnout, kdy by jejich vynález mohl přijít do komerčního sektoru a postupně i do našich silnic. Jsou však jistí tím, že materiálu bude dost. Každý rok je vyrobeno asi 6 bilionů cigaret a s nárůstem populace se zřejmě do roku 2025 zvýší až o 50%.

Mohajerani a jeho tým se na problém soustředí dlouhodobě, loni vyrobili cihly, které fungují na podobném principu a mají mnoho benefitů. Jsou lehčí, mají lepší izolační funkci a tím zlevňují vytápění budov. Nezbývá než doufat, že se některý z jejich inovativních produktů dostane z laboratoře i na světlo komerčního světa.

„Cigaretové filtry jsou vyrobené tak, aby zadržovaly stovky toxických chemikálií a jediný způsob, jak mít tento odpad pod kontrolou, je uzavřít je do nových lehkých materiálů nebo do pálených cihel. Náš výzkum ukázal, že můžete vyrobit nové stavební materiály a zároveň zbavit životní prostředí velkého problému,“ uzavřel Mohajerani.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 08:31 Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Kontroverzní transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

22.02.2018 17:05 Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním…

Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

22.02.2018 15:47 Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli…

Země s terčem na těle? Na naši planetu se řítí stovky nebezpečných těles

22.02.2018 13:40 K naší planetě pomalu cestují stovky nebezpečných těles. Existuje okolo dvou tuctů hvězd, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama