Opravdu je domácí zvíře prospěšné? Vědci novým výzkumem vyvrací mýty

Vědci se podívali na zoubek oblíbenému přesvědčení, že vlastnit psa nebo kočku je pro člověka zdravé. Zkoumali přes pět tisíc rodin. Výsledky vás možná překvapí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Kočky - ilustrační foto

Může mazlíček zlepšit vaše zdraví? Tato otázka fascinovala vědce a majitele domácích mazlíčků léta. Nedávný výzkum však naznačuje, že ne. Podle nových závěrů mazlíčci zdraví nijak výrazně nenapomáhají.

Studie ukázala, že děti v domácnostech, v nichž žila kočka nebo pes, byly v různých ohledech zdravější než ostatní děti. Když však započítali další faktory, vědci došli k závěru, že kočka nebo pes pravděpodobně důvodem nebudou. Jak to?

Výsledky stojí proti dalším studiím, které mezi zdravím a vlastněním domácího mazlíčka našly silné spojení. Členové výzkumného týmu RAND Corporation, což je nezisková výzkumná společnosti, prý byli svými nálezy také překvapeni.

„Nemohli jsme najít důkaz, že děti z rodin se psy či kočkami jsou na tom lépe psychicky či zdravotně,“ uvedla statistička Layla Parast, členka týmu, pro server Science Alert. „Všichni byli překvapení – všichni jsme vyrostli se psi a kočkami. Z vlastních zkušeností jsme čekali, že tam nějaké spojení je.“

Výzkumný vzorek je přitom veliký. Jedná se o 5 191 domácností, výzkumníci užívali data z California Health Interview Survey z roku 2003. Tento vzorek je větší než mnoho jiných studií zaměřených na mazlíčky a zdraví. Tento výzkum navíc započítal i statistické údaje, které by na zdraví také mohly mít vliv, jako je například vyšší příjem, život v bohaté čtvrti či různé druhy ubytování.

Děti s mazlíčky se podle předpokladu měly lépe. Byly v lepším zdravotním stylu, trochu vyšší a také byly fyzicky aktivnější. Dokonce byly děti s mazlíčky označeny za poslušnější. Když se pak výsledky upravily podle dalších proměnných, rozdíly prakticky zmizely.

Tyto výsledky jsou zvláštní pro všechny, kteří kdy mazlíčka měli – včetně výzkumníků. „Mluvila jsem se svými přáteli, jejichž reakce byla stejná jako moje: ‚Ne. Co to děláš za pavědu?‘ Nesouhlasili s tím,“ uvedla Parast pro The Atlantic.

Jednou z možností je, že vlastnění mazlíčka může naznačovat lepší zdraví, ne ho způsobovat. Stále ale existuje naděje pro ty, kteří věří, že jsou mazlíčci prospěšní. Když nic jiného, výzkum se dívá jen na malou část dětského života a nekontroluje zdraví v průběhu delšího času.

Vědci chtějí vyzkoušet studii, kdy se na rodiny, které mazlíčky vlastní, a rodiny, které nemají domácí zvíře, zaměří po dobu 10 let či více. Díky tomu by měli získat lepší data a důvěryhodnější výsledky.

„Nevylučujeme, že vlastnění zvířat vede k lepšímu zdraví. Jen si musíme uvědomit, že se lidé, kteří mazlíčky vlastní, výrazně liší od těch, kteří žádného mazlíčka nemají,“ prohlásila Parast pro The Atlantic.

Vlastnit domácího mazlíčka přináší člověku radost ze společnosti a další výhody, které se nedají počítat do klasického měření zdraví. Takže představa, že jsou vaše zvířátka prospěšná vašemu zdraví, má ještě naději. Jen je potřeba další výzkum.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 08:31 Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Kontroverzní transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

22.02.2018 17:05 Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním…

Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

22.02.2018 15:47 Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli…

Země s terčem na těle? Na naši planetu se řítí stovky nebezpečných těles

22.02.2018 13:40 K naší planetě pomalu cestují stovky nebezpečných těles. Existuje okolo dvou tuctů hvězd, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama