Chybějící mezičlánek nalezen? "Frankenstein" podle vědců spojil více druhů, než si myslíme

Nejnovější objevený dinosaurus vypadá jako spojený z mnoha „součástek“ jiných zvířat. Ví se o něm zatím jen několik let, ovšem mohl by být spojením mezi býložravci a masožravci, jako jsou známý T-Rex či Velociraptor.

Přidejte svůj názor

Chilesaurus

Dinosaur s názvem Chilesaurus byl objeven v roce 2015 jako fosílie v Chile. A od svého objevení mátl a zajímal vědce svou prapodivnou tělesnou stavbou. „Chilesaurus je jeden z nejvíc matoucích a zajímavých dinosaurů, kteří byli kdy objeveni,“ komentoval Paul Barrett z Natural History Museum pro The Independent.

Chilesaurus by mohl být mostem mezi dvěma největšími skupinami dinosaurů a mohl by vysvětlit, jak mezi těmito skupinami vznikl takový rozdíl. Minimálně si to myslí vědecký tým z University of Cambridge a Natural History Museum.

Dinosaurus má podle vědců podobnou stavbu těla jako Velociraptor, což je vedlo k myšlence, že šlo o teropodního masožravce. Teropodi jsou skupinou téměř výhradně masožravých dinosaurů, která se pohybuje po dvou končetinách a patřili k plazopanvím. Právě z teropodů se podle vědců vyvinuli dnešní ptáci.

Myšlenka, že byl Chilesaurus masožravec, však dlouho nevydržela. Jeho zuby jsou ploché, stoličky, které jsou užívány k mělnění rostlinné stravy – masožravci stoličky neměli. „Skoro to vypadá, jako kdyby byl sešitý dohromady z různých zvířat. To nás všechny šokovalo,“ uvedl jeden z výzkumníků Matthew Baron pro The Independent.

Nová studie naznačuje, že nepatřil k teropodům, nýbrž že byl součástí jiné skupiny známé jako ornitischia, která je známá jako skupina ptákopánví. Tenhle posun by mohl mít dopad na porozumění, jak se vyvinula skupina ptákopánvích, mezi které patří například Stegosaurus, Triceratops či Iguanodon.

Výrazným rysem ptákopánvích je kromě jejich kyčlí lebka, která připomíná zobák. Jiný způsob pánve umožňoval větší a složitější zažívací trakt, díky čemuž se vyvinuli větší býložravci. A přestože Chilesaurus má stoličky a pánev jako ptákopánví, chybí mu zobák.

„Doteď jsme nevěděli, jak se tyto charakteristiky vyvinuly,“ prohlásil Baron. Nyní však vědí, že se u ptákopánvích nejdříve vyvinula pánev, která jim umožnila lepší trávení, a až později speciálně tvarovaná čelist. Dobře to vyplňuje mezeru ve vědomostech.

img-responsive

Chilesaurus s tímto grafem možná ještě zamíchá | foto: University of Cambridge

Chilesaurus by tedy mohl vysvětlit, jak se rodokmen dinosaurů tak dramaticky rozdělil. Možná za to může změna stravování Chilesaura. „Zdá se, že se pro masožravce stalo výhodnější začít jíst rostlinnou stravu, možná z nutnosti,“ komentoval Baron.

Tento objev by mohl zcela převrátit jakékoliv učení o vývoji dinosaurů a přepsat jejich vývojová schémata, protože Chilesaurus by zasáhl do poloviny. Podle vědců je předkem dinosaurů, jako je T-Rex, a býložravých, jako byl Stegosaurus, jeden druh.

To má potenciál rozvrátit více než století poznávání evoluce dinosaurů. Podle vědců je však ještě hodně, co o dinosaurech a jejich vývoji nevíme. Jako vždy je tedy třeba další výzkum.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama