Konec alergických reakcí? Vědci jsou na stopě léku, který umožní lidem normálně jíst

Alergie na arašídy patří mezi k nejobvyklejším alergiím mezi lidmi. Alergiky to omezuje v konzumaci těchto oříšků, ale také všeho, v čem by mohly být stopové prvky burských ořechů. A pokud se podíváte na složení potravin, arašídy mohou být všude.

Přidejte svůj názor

arašídy

Australští vědci v Murdoch Children’s Research Institute možná našli úspěšnou a bezpečnou možnost, jak vyléčit děti, které se narodily s alergií na arašídy. Dvě třetiny dětí, které experimentální léčbu vyzkoušely, přišly o alergickou reakci na buráky. Tato imunita vydržela až čtyři roky po léčbě.

Studie, kterou tým publikoval v časopise Lancet Child and Adolescent Health, popisuje efekt jejich probiotické a arašídové orální imunoterapie (PPOIT). Nechat imunitu vybudovat vystavením alergenu není nový nápad, tým však zvyšující se množství arašídového proteinu zkombinovali s probiotikem Lactobacillus rhamnosus.

Tuto léčbu testovali na dvaašedesáti dětech, které si dávku dávaly každý den po dobu jednoho roku a půl. Polovina dětí obdržela protein a probiotikum, druhá polovina jedla probiotikum a placebo látku. Na konci pokusu si 80 % testovaných dětí vyvinulo toleranci vůči arašídům. Nová studie navštívila děti po 4 letech, aby se zjistilo, jak dlouho efekt trvá.

Ze 48 kontrolovaných bylo 24 z kontrolní skupiny a 24 ze skupiny s léčivem. Z léčené skupiny bylo schopno jíst arašídy 16 dětí, z kontrolní jedno dítě. Zároveň 4 léčené děti a 6 dětí s placebem mělo od první studie na arašídy alergickou reakci.

Žádné z nich však neutrpělo anafylaptický šok, který by je mohl ohrozit na životě. Jejich reakce byly spíše mírné a nehrozilo jim velké nebezpečí. A protože právě arašídy jsou hlavní příčinou smrti na následky anafylaptického šoku, tyto novinky jsou velmi vzrušující pro vědeckou komunitu.

„Tato léčba má potenciál pomoci lidem se všemi možnými alergiemi na jídlo, nejen na arašídy. Rádi bychom, aby byla léčba možná pro všechny,“ uvedla jedna z autorů Mimi Tang na webové stránce výzkumu.

Alergie jsou způsobeny tím, že je lidské tělo přecitlivělé vůči nějakému stimulu. Jejich vážnost se liší, některé alergie zůstávají nepovšimnuty, jiné však mohou člověka velmi omezovat nebo vést k jeho smrti. Liší se i podle věku.

Okolo 250 milionů lidí má nějakou formu alergie na arašídy a za posledních dvacet let se počet alergií zvýšil o 350 %. Léčby, jako je tato, by mohly pomoci zlepšit kvalitu života mnoha lidí, kteří si kvůli alergii na arašídy museli odepřít i jídla, která s arašídy nemají nic společného, ale obsahují stopové množství.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 08:31 Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Kontroverzní transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

22.02.2018 17:05 Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním…

Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

22.02.2018 15:47 Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli…

Země s terčem na těle? Na naši planetu se řítí stovky nebezpečných těles

22.02.2018 13:40 K naší planetě pomalu cestují stovky nebezpečných těles. Existuje okolo dvou tuctů hvězd, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama