Konec domorodých kmenů v Amazonii? Vědec vytvořil varovnou mapu

Antenor Vaz vytvořil mapu, která ilustruje, do jaké míry jsou domorodé izolované kmeny v Amazonském pralese ohrožené lidskou činností. Developeři se svými projekty počítají čím dál blíže jádrovým oblastem pralesů, kde domorodci žijí.

Přidejte svůj názor

Amazonský prales, ilustrační fotografie

Projekty developerů v oblasti jihoamerického Amazonského pralesa, jako jsou cesty, ropná a plynová zařízení nebo přehrady, zasahují do lesů, které jsou posledním útočištěm tisíců domorodých lidí, kteří se nadále vyhýbají kontaktu s vnějším světem. Trend dokládá studie, která se zabývá rozmístěním jednotlivých kmenů. 

Antenor Vaz, který zkoumá domorodé obyvatelstvo Jižní Ameriky, prostudoval stovky záznamů o mapování potvrzených nebo domnělých lokalit izolovaných skupin v sedmi jihoamerických zemích: v Bolívii, Brazílii, Ekvádoru, Kolumbii, Paraguayi, Peru a Venezuele. Poté mapu, kterou podle údajů sestavil, překryl s tou, s jakou počítají developeři a budovatelé staveb všeho typu. 

Ačkoliv většina izolovaných domorodých skupin je uvnitř chráněných částí pralesa, smyčka kolem takové oblasti se čím dál víc stahuje a domorodci se stávají obklíčenými všemi velkými projekty. Vaz mapu prezentoval na konferenci Společnosti pro antropologii nížinné Jižní Ameriky, která se konala letos v červenci. 

Podle Vaze by mapa měla posloužit jako varování. "Tento rychlý rozvoj je největším rizikovým faktorem pro izolované domorodé lidi a pro ty, kteří jsou s nimi v kontaktu," cituje jeho slova server Sciencemag. Izolovaní lidé, kteří žijí tradičním životem v lese, postrádají imunitu vůči běžným nemocem a jsou vystaveni riziku pokaždé, když se dostanou do kontaktu s cizinci. A to ještě mapa, kterou Vaz sestavil, nezahrnuje všechny potřebné spojovací silnice a komunikace. A právě silnici jsou jednou  z hlavních hrozeb pro domorodce, protože jejich výstavba je spojena s masivním odlesňováním a tím i další fragmentací lesů. 

Posuvná mapka Amazonského pralesa je dostupná online: ZDE.

V Brazílii navíc domorodce ohrožuje i neustálá politická destabilizace v zemi. Vláda v lednu předala odpovědnost za čerpání a těžbu pralesa na ministerstvo spravedlnosti. Podle kritiků to ale z rozhodování v těchto záležitostech vylučuje odborníky, jako jsou například antropologové. I přesto mohou ochránci domorodého obyvatelstva slavit dílčí vítězství, Nejvyšší soud v Brazílii v týdnu rozhodl v prospěch dvou kmenů, které napadly opatření, které by výrazně omezilo práva domorodých obyvatel. Kmeny, které by nedoložily, že na určitém území pobývaly minimálně od října 1988, by na území ztratily nárok. Soud však v případě třetího kmene, který si stěžoval na podobnou věc, ještě nevydal rozhodnutí. 

Během posledních dvou desetiletí byla oficiální politika Brazílie vůči domorodým kmenům taková, že chránila území, která obývají. Inspirovaly se jí i další země jako je Peru. I přesto však pomalu ale jistě dochází k postupnému kontaktu domorodců a světové civilizace. Podle odborníků je prý důležité, aby při navázání kontaktu byl přítomen vyškolený antropolog, lingvista či zdravotník. Až čtyři generace může následně trvat proces, při kterém si domorodci vytvoří protilátky na běžné onemocnění, jako je chřipka. 

Setkání má ale často zcela neformální podobu. Horníci či obchodníci s drogami působí i na vzdálených místech. Letecké fotografie v loňském roce ukázaly nelegální zlatokopy, kteří byli do 20 kilometrů od izolované skupiny lidí z Yanomami v severním brazilském státě Roraima.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětem v Evropě hrozí velké problémy? Vědci varují rodiče a radí jim, jak…

25.11.2017 11:56 Sledování televize a sociálních sítí není pro naše zdraví příliš prospěšné. A u dětí to platí…

Jsou otisky prstů skutečně jedinečné? Sedm mýtů o lidském těle, kterým…

25.11.2017 11:03 Lidé mají tendenci sdílet falešné informace– a výjimkou nejsou ani informace o lidském těle. Dnes…

Skalpování? Většina indiánů ho neznala, krutá praktika je dílem Evropanů

25.11.2017 07:44 Za rozšiřováním předsudků a stereotypů stojí dezinformace, folklór a populární literatura. Mnoho…

Město ve tvaru letadla? Existuje, a dokonce je hlavní

25.11.2017 07:09 Jaké město se vám vybaví, když se řekne moderní architektura? Oscar Niemeyer by pro vás jistě měl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama