Vědci slibují konec bolesti. Vymysleli lék, po kterém bude lidem krásně

Výzkumníci přišli s novou třídou léčiv proti bolesti, která funguje na principu blokování nervových cest. Novinka by tak mohla nahradit dosud používané opiáty, které jsou nebezpečné svou vysokou návykovostí a často u nich hrozí zneužití.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Léky na neuropatii bez opiátů? Možná už brzy

Nový lék, který by nahradil využívání opiátů v lékařství, je možná na spadnutí. Jakékoliv komerčně využitelné léčivo by samozřejmě nejdříve muselo projít sérií testů a celým procesem schvalování. Už teď je však jasně, jak moc je objev významný.

Výzkum vedli vědci z texaské univerzity. Ti zjistili, že skupiny molekul se vážou na pár nervových receptorů, z nichž jeden byl doposud neprozkoumaný. Zatímco receptor sigma-1 je už dlouhodobě známý a využívaný, jeho sesterská sigma-2 byla objevena teprve před čtvrt stoletím a až letošní studie ji detailně popsala.

Oba dva receptory jsou slibnými kandidáty na cestu, která by mohla vést až k vyléčení bolesti způsobované poškozenými nervy, která je známá pod názvem neuropatie. Pokud je v mírné formě, pomáhají proti ní klasické prášky proti bolesti jako aspirin nebo ibuprofen. V boji s chronickou bolestí jsou však bezbranné.

V ten moment přichází ke slovu opiáty. Ty mohou pomoci. Jenže jsou návykové a časem je třeba zvyšovat jejich dávky. Mnozí lidé jsou na ně navíc alergičtí. A s tím by právě mohl pomoci nový lék. „Vidíme, že naše objevy mohou pomoci zlepšit kvalitu lidských životů a to je velmi uspokojivé,“ komentoval vědec James Sahn.

Dalším krokem jsou klinické testy, které musí stanovit efektivitu, dávkování a potenciální vedlejší efekty pro člověka. Předběžné výsledky jsou slibné. „Otevírá to nové cesty k léčení neuropatické bolesti bez využití opiátů,“ uvedl Stephen Martin z texaské univerzity.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama