Vědci slibují konec bolesti. Vymysleli lék, po kterém bude lidem krásně

Výzkumníci přišli s novou třídou léčiv proti bolesti, která funguje na principu blokování nervových cest. Novinka by tak mohla nahradit dosud používané opiáty, které jsou nebezpečné svou vysokou návykovostí a často u nich hrozí zneužití.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Léky na neuropatii bez opiátů? Možná už brzy

Nový lék, který by nahradil využívání opiátů v lékařství, je možná na spadnutí. Jakékoliv komerčně využitelné léčivo by samozřejmě nejdříve muselo projít sérií testů a celým procesem schvalování. Už teď je však jasně, jak moc je objev významný.

Výzkum vedli vědci z texaské univerzity. Ti zjistili, že skupiny molekul se vážou na pár nervových receptorů, z nichž jeden byl doposud neprozkoumaný. Zatímco receptor sigma-1 je už dlouhodobě známý a využívaný, jeho sesterská sigma-2 byla objevena teprve před čtvrt stoletím a až letošní studie ji detailně popsala.

Oba dva receptory jsou slibnými kandidáty na cestu, která by mohla vést až k vyléčení bolesti způsobované poškozenými nervy, která je známá pod názvem neuropatie. Pokud je v mírné formě, pomáhají proti ní klasické prášky proti bolesti jako aspirin nebo ibuprofen. V boji s chronickou bolestí jsou však bezbranné.

V ten moment přichází ke slovu opiáty. Ty mohou pomoci. Jenže jsou návykové a časem je třeba zvyšovat jejich dávky. Mnozí lidé jsou na ně navíc alergičtí. A s tím by právě mohl pomoci nový lék. „Vidíme, že naše objevy mohou pomoci zlepšit kvalitu lidských životů a to je velmi uspokojivé,“ komentoval vědec James Sahn.

Dalším krokem jsou klinické testy, které musí stanovit efektivitu, dávkování a potenciální vedlejší efekty pro člověka. Předběžné výsledky jsou slibné. „Otevírá to nové cesty k léčení neuropatické bolesti bez využití opiátů,“ uvedl Stephen Martin z texaské univerzity.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 08:31 Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Kontroverzní transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

22.02.2018 17:05 Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním…

Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

22.02.2018 15:47 Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli…

Země s terčem na těle? Na naši planetu se řítí stovky nebezpečných těles

22.02.2018 13:40 K naší planetě pomalu cestují stovky nebezpečných těles. Existuje okolo dvou tuctů hvězd, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama