Lidé už promeškali svou šanci na záchranu Země. Co se bude dít dál?

Svět už promeškal šanci vyhnout se nebezpečnému globálnímu oteplování. Jedinou zbývající možností je použít geoinženýrství k přeprogramování planety. Počítačové modely totiž předpovídají, že průměrná teplota překročí cíle Pařížské dohody, ale na konci tohoto století by mohla opět klesnout, píše server The Independent.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Svět už promeškal svou šanci vyhnout se nebezpečnému globálnímu oteplování.

Svět unikl šanci vyhnout se nebezpečnému globálnímu oteplování - jednou šancí je začít používat geoinženýrství a odstranit z atmosféry skleníkové plyny, ukázal nový výzkum. Vědci použili počítačové modely, aby zhodnotili, co je třeba udělat, aby se globální oteplování omezilo na 1,5 až 2 stupně Celsia, což jsou omezení přijatá Pařížskou dohodou o změně klimatu.

Zjistili, že svět tuto teplotu pravděpodobně překročí - a to velmi brzy. Teplota by se ale mohla do konce tohoto století vrátit zpět na 1,2 stupně Celsia pomocí technik odstraňujících oxid uhličitý ze vzduchu, uvádí se v materiálu.

Vědci navrhují, že by mohly být vytvořeny obrovské biologické stroje obsahující rostoucí vegetaci, která by pohlcovala uhlík, následně by byla spálena a výsledná biomasa by mohla posloužit pro elektrárny, které zachycují emise. Uvedli také, že by měly být vyvinuty další metody odstraňování uhlíku z atmosféry.

Další tým výzkumníků dospěl v minulém měsíci k podobnému závěru, když zjistil, že pouze geoinženýrství bude moci omezit oteplování na 1,5 stupně Celsia. Vědci už delší dobu tvrdí, že omezením globálního oteplování na 2 stupně Celsia by bylo možné se vyhnout nejnebezpečnějším dopadům, ale existují stále větší důkazy o tom, že omezení růstu teploty pod 1,5 ° C by mohlo v příštích několika stoletích zabránit značnému nárůstu hladiny moří.

Za poslední století se přitom teplota zvedla už asi o jeden stupeň Celsia. „Zjistili jsme, že podle našich modelovacích předpokladů je omezení globální teploty na 1,5 ° C možné pouze při použití přímého snímání vzduchu (DAC),“ uvedli švýcarští vědci v magazínu Climatic Change.

„V našem modelu závisí dosažení tohoto pařížského cíle na okamžitém snížení emisí oxidu uhličitého a negativních emisích po roce 2060, což vyžaduje použití dodatečných zmírňujících technologií, jako je BECCS (Bioenergie se zachycováním a ukládáním uhlíku) a přímé zachycování vzduchu. Hluboká dekarbonizace energetického systému a silné snížení konečné energetické náročnosti bez odstranění doplňkového oxidu uhličitého nestačí k dosažení tohoto pařížského cíle,“ píší experti.

Svět by se podle nich měl „úplně posunout" k energetickému systému založenému na obnovitelných zdrojích, jaderné energii, vodíku a bioenergii se zachytáváním a ukládáním uhlíku. Zároveň je prý „nemožné" omezit globální oteplování na 1,5 ° C, svět pravděpodobně překročí tuto hodnotu ještě během tohoto století. Nicméně jejich modely ukázaly, že přímé zachycování vzduchu a další metody snižování skleníkových plynů by mohly snížit teplotu zpátky do pařížských cílů.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětem v Evropě hrozí velké problémy? Vědci varují rodiče a radí jim, jak…

25.11.2017 11:56 Sledování televize a sociálních sítí není pro naše zdraví příliš prospěšné. A u dětí to platí…

Jsou otisky prstů skutečně jedinečné? Sedm mýtů o lidském těle, kterým…

25.11.2017 11:03 Lidé mají tendenci sdílet falešné informace– a výjimkou nejsou ani informace o lidském těle. Dnes…

Skalpování? Většina indiánů ho neznala, krutá praktika je dílem Evropanů

25.11.2017 07:44 Za rozšiřováním předsudků a stereotypů stojí dezinformace, folklór a populární literatura. Mnoho…

Město ve tvaru letadla? Existuje, a dokonce je hlavní

25.11.2017 07:09 Jaké město se vám vybaví, když se řekne moderní architektura? Oscar Niemeyer by pro vás jistě měl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama