Výzkum odhalil věk, ve kterém svou práci začnete nesnášet

Nový průzkum odhalil věk, ve kterém začne být většina zaměstnanců se svou prací nespokojena. Navíc nastínil trend, podle kterého panuje rozdíl mezi tím, jak své zaměstnání vnímají starší a jak mladší lidé.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lidé

Britský deník se odvolává na informace agentury Bloomberg, která přinesla detaily výzkumu, jež se zabývá spokojeností lidí na pracovišti.

Jean Princeové bylo 50, když začala pracovat pro britskou technologickou společnost poblíž Cambridge. Pracovala jako jakýsi technický autor, psala dokumentaci k jednotlivému softwaru. "Cítila jsem se extrémně spokojená," říká. Ale ve skutečnosti nebyla šťastná. "Pracoviště se stávalo čím dál víc neosobní a krutější. Každý pracoval až do úmoru," uvádí. Sama se začala cítit nedoceněná a nemilovaná. 

Pro starší lidi je podle průzkumu mnohem obtížnější být ve své práci spokojený, než pro ty mladší. Průzkum byl proveden mezi 2 tisíci britskými pracovníky společností Robert Half, která se zaměřuje na lidské zdroje. Jedna šestina Britů po 35 letech věku je v práci nespokojená. Je to dvakrát tolik, než pokud bychom se zaměřili na věkovou skupinu lidí pod 35 let. Téměř třetina oslovených nad 35 let navíc trpí pocitem nedoceněnosti. Šestnáct procent oslovených dodává, že v práci nemá žádné přátele. 

Lidé ve vysokých pozicích jsou často zklamaní tím, že nemohou stoupat výš v kariérním žebříčku. Mzdy a platy na vyšších pozicích jsou sice vyšší, ale náklady na život neúměrně rostou. Většina lidí pak nezvládne nastolit tu správnou vyváženost práce-osobní život a místo péče o děti se zabývá stresovými záležitostmi z práce. 

"Přijde čas, kdy buď nedosáhnete kýženého úspěchu, práce vás zklame, nebo zažijete zkušenost, která vám říká, že rodina je důležitější," uvedl profesor Cary Cooper, výzkumný pracovník na Manchester Business School. "Ptáte se sami sebe:" Proč dělám tohle? "

Johanna Bodnyková pracuje jako kulturní a komunikační koordinátorka na Harvardu už šest let. V jistém okamžiku najednou byla většina jejich známých vdaná nebo ženatá, zakládala rodinu. Uvědomila si, že její vztah se tak daleko zatím nedostal, a to i kvůli nadměrnému pracovnímu vytížení. Ve svých 34 letech změnila práci a naučila se, jak odpočívat. "Věk po třicítce je jak z profesního tak osobního života dobou, kdy zhodnotí svůj život a učiní změnu," říká. 

Pětina starších Britů věří, že jejich zaměstnavatel si neváží všech zaměstnanců stejně. Podle průzkumu společnosti City & Guilds Group si většina myslí, že šéf zachází se svými podřízenými podle jejich věku. Třetina oslovených si myslí, že zaměstnavatel upřednostní mladší personál. Způsobené to ale může být i tím, že mladší lidé mají menší nároky a očekávání, zato ale doufají v pozitivní vývoj. 

I Bodnyková byla v době, kdy nastoupila do úplně první práce, doslovva unesená. "Když se jednou usadíte a rozkoukáte se, najednou si pak kladete otázku, proč byste si vlastně tu práci měli užívat," míní. 

Co se týče pracovního trhu, tak zjistíme, že čím dál větší množství starších lidí pracuje, což může být dáno i demografickým vývojem dané populace. Americká vláda odhaduje, že v roce 2024 bude jeden ze čtyř pracovníků starší 55 let.

Podle profesora Coopera může být jednou z cest, jak zvýšit potěšení z práce, navázání co největšího počtu přátelských vztahů na pracovišti.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětem v Evropě hrozí velké problémy? Vědci varují rodiče a radí jim, jak…

25.11.2017 11:56 Sledování televize a sociálních sítí není pro naše zdraví příliš prospěšné. A u dětí to platí…

Jsou otisky prstů skutečně jedinečné? Sedm mýtů o lidském těle, kterým…

25.11.2017 11:03 Lidé mají tendenci sdílet falešné informace– a výjimkou nejsou ani informace o lidském těle. Dnes…

Skalpování? Většina indiánů ho neznala, krutá praktika je dílem Evropanů

25.11.2017 07:44 Za rozšiřováním předsudků a stereotypů stojí dezinformace, folklór a populární literatura. Mnoho…

Město ve tvaru letadla? Existuje, a dokonce je hlavní

25.11.2017 07:09 Jaké město se vám vybaví, když se řekne moderní architektura? Oscar Niemeyer by pro vás jistě měl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama