Moč a stolice astronautů poslouží k výrobě nástrojů a živin, doufají vědci

Lidské odpady mohou mít velmi široké využití. Vědci z univerzity v Jižní Karolíně doufají, že časem by využití moči či stolice mohlo posloužit k výrobě živin s obsahem omega-3 mastných kyselin, ale také k výrobě plastových nástrojů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Astronaut NASA

Vědci přišli se zajímavou novinkou pro vesmírné cestovatele. Astronauti by podle nich mohli a měli ve větší míře využívat látky z jimi vyloučených odpadů. Moč nebo stolice totiž obsahuje důležité látky. 

Výzkumníci dokázali, že je možné "sklidit" živé molekuly z moči, stolice nebo vydechnutého vzduchu a následně je zakomponovat do nějaké 3D formy potahovatelných živin, ale třeba i plastů. Astronauti z logiky věci nemohou mít na palubě tuny náhradních dílů, jídla či živin. S každým kilogramem nákladu navíc se zvyšují i náklady na palivo potřebné k překonání zemské gravitace.

Projekt, který financovala americká NASA a na němž se podíleli vědci z Clemsonovy univerzity v Jižní Karolíně, objevil, že různé kmeny kvasinek mohou lidský odpad rozložit na užitečné produkty. Jeden takový kmen, když se zakomponuje mezi molekuly moči, následně produkuje omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke zdraví srdce, očí a mozku. Jiný zase dokáže vyprodukovat polyesterové polymery. 

Tyto polymery by pak mohly být použity v 3D tiskárně pro generování nových plastových částí. Takže pokud by došlo ke ztrátě nějakého nástroje ve vesmíru, mohl by být jednoduše vytištěn nový z molekul extrahovaných z odpadu.

Podle britského deníku The Telegraph může být tento objev skutečně přelomový. Výzkumník Mark Blenner vnímá jeho výhody v tom, že astronauti by si v budoucnu mohli sami vyrábět to, co potřebují. V praxi by to mělo vést zejména k prodloužení délky pobytu astronautů ve vesmíru. NASA a Evropská vesmírná agentura plánují vybudovat základny na Měsíci - setrvání měsíců či let ve vesmíru však vyžaduje mnohem větší a lepší schopnost recyklace odpadů. Zakladatel SpaceX Elon Musk zase počítá s vybudováním hlavní kolonie na Marsu - chtěl by toho docílit v rámci příštích 50 let. Varuje totiž před tím, že Zemi postihne zkáza a lidstvo se musí odstěhovat. 

V současnosti mohou kvasinkové kmeny produkovat jen malé množství polyesterů nebo živin, ale vědci pracují na zvyšování výkonu. Výzkum vědci čerstvě představili na výročním setkání Americké společnosti pro chemii.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama