Moč a stolice astronautů poslouží k výrobě nástrojů a živin, doufají vědci

Lidské odpady mohou mít velmi široké využití. Vědci z univerzity v Jižní Karolíně doufají, že časem by využití moči či stolice mohlo posloužit k výrobě živin s obsahem omega-3 mastných kyselin, ale také k výrobě plastových nástrojů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Astronaut NASA

Vědci přišli se zajímavou novinkou pro vesmírné cestovatele. Astronauti by podle nich mohli a měli ve větší míře využívat látky z jimi vyloučených odpadů. Moč nebo stolice totiž obsahuje důležité látky. 

Výzkumníci dokázali, že je možné "sklidit" živé molekuly z moči, stolice nebo vydechnutého vzduchu a následně je zakomponovat do nějaké 3D formy potahovatelných živin, ale třeba i plastů. Astronauti z logiky věci nemohou mít na palubě tuny náhradních dílů, jídla či živin. S každým kilogramem nákladu navíc se zvyšují i náklady na palivo potřebné k překonání zemské gravitace.

Projekt, který financovala americká NASA a na němž se podíleli vědci z Clemsonovy univerzity v Jižní Karolíně, objevil, že různé kmeny kvasinek mohou lidský odpad rozložit na užitečné produkty. Jeden takový kmen, když se zakomponuje mezi molekuly moči, následně produkuje omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke zdraví srdce, očí a mozku. Jiný zase dokáže vyprodukovat polyesterové polymery. 

Tyto polymery by pak mohly být použity v 3D tiskárně pro generování nových plastových částí. Takže pokud by došlo ke ztrátě nějakého nástroje ve vesmíru, mohl by být jednoduše vytištěn nový z molekul extrahovaných z odpadu.

Podle britského deníku The Telegraph může být tento objev skutečně přelomový. Výzkumník Mark Blenner vnímá jeho výhody v tom, že astronauti by si v budoucnu mohli sami vyrábět to, co potřebují. V praxi by to mělo vést zejména k prodloužení délky pobytu astronautů ve vesmíru. NASA a Evropská vesmírná agentura plánují vybudovat základny na Měsíci - setrvání měsíců či let ve vesmíru však vyžaduje mnohem větší a lepší schopnost recyklace odpadů. Zakladatel SpaceX Elon Musk zase počítá s vybudováním hlavní kolonie na Marsu - chtěl by toho docílit v rámci příštích 50 let. Varuje totiž před tím, že Zemi postihne zkáza a lidstvo se musí odstěhovat. 

V současnosti mohou kvasinkové kmeny produkovat jen malé množství polyesterů nebo živin, ale vědci pracují na zvyšování výkonu. Výzkum vědci čerstvě představili na výročním setkání Americké společnosti pro chemii.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 08:31 Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Kontroverzní transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

22.02.2018 17:05 Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním…

Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

22.02.2018 15:47 Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli…

Země s terčem na těle? Na naši planetu se řítí stovky nebezpečných těles

22.02.2018 13:40 K naší planetě pomalu cestují stovky nebezpečných těles. Existuje okolo dvou tuctů hvězd, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama