Moč a stolice astronautů poslouží k výrobě nástrojů a živin, doufají vědci

Lidské odpady mohou mít velmi široké využití. Vědci z univerzity v Jižní Karolíně doufají, že časem by využití moči či stolice mohlo posloužit k výrobě živin s obsahem omega-3 mastných kyselin, ale také k výrobě plastových nástrojů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Astronaut NASA

Vědci přišli se zajímavou novinkou pro vesmírné cestovatele. Astronauti by podle nich mohli a měli ve větší míře využívat látky z jimi vyloučených odpadů. Moč nebo stolice totiž obsahuje důležité látky. 

Výzkumníci dokázali, že je možné "sklidit" živé molekuly z moči, stolice nebo vydechnutého vzduchu a následně je zakomponovat do nějaké 3D formy potahovatelných živin, ale třeba i plastů. Astronauti z logiky věci nemohou mít na palubě tuny náhradních dílů, jídla či živin. S každým kilogramem nákladu navíc se zvyšují i náklady na palivo potřebné k překonání zemské gravitace.

Projekt, který financovala americká NASA a na němž se podíleli vědci z Clemsonovy univerzity v Jižní Karolíně, objevil, že různé kmeny kvasinek mohou lidský odpad rozložit na užitečné produkty. Jeden takový kmen, když se zakomponuje mezi molekuly moči, následně produkuje omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke zdraví srdce, očí a mozku. Jiný zase dokáže vyprodukovat polyesterové polymery. 

Tyto polymery by pak mohly být použity v 3D tiskárně pro generování nových plastových částí. Takže pokud by došlo ke ztrátě nějakého nástroje ve vesmíru, mohl by být jednoduše vytištěn nový z molekul extrahovaných z odpadu.

Podle britského deníku The Telegraph může být tento objev skutečně přelomový. Výzkumník Mark Blenner vnímá jeho výhody v tom, že astronauti by si v budoucnu mohli sami vyrábět to, co potřebují. V praxi by to mělo vést zejména k prodloužení délky pobytu astronautů ve vesmíru. NASA a Evropská vesmírná agentura plánují vybudovat základny na Měsíci - setrvání měsíců či let ve vesmíru však vyžaduje mnohem větší a lepší schopnost recyklace odpadů. Zakladatel SpaceX Elon Musk zase počítá s vybudováním hlavní kolonie na Marsu - chtěl by toho docílit v rámci příštích 50 let. Varuje totiž před tím, že Zemi postihne zkáza a lidstvo se musí odstěhovat. 

V současnosti mohou kvasinkové kmeny produkovat jen malé množství polyesterů nebo živin, ale vědci pracují na zvyšování výkonu. Výzkum vědci čerstvě představili na výročním setkání Americké společnosti pro chemii.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětem v Evropě hrozí velké problémy? Vědci varují rodiče a radí jim, jak…

25.11.2017 11:56 Sledování televize a sociálních sítí není pro naše zdraví příliš prospěšné. A u dětí to platí…

Jsou otisky prstů skutečně jedinečné? Sedm mýtů o lidském těle, kterým…

25.11.2017 11:03 Lidé mají tendenci sdílet falešné informace– a výjimkou nejsou ani informace o lidském těle. Dnes…

Skalpování? Většina indiánů ho neznala, krutá praktika je dílem Evropanů

25.11.2017 07:44 Za rozšiřováním předsudků a stereotypů stojí dezinformace, folklór a populární literatura. Mnoho…

Město ve tvaru letadla? Existuje, a dokonce je hlavní

25.11.2017 07:09 Jaké město se vám vybaví, když se řekne moderní architektura? Oscar Niemeyer by pro vás jistě měl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama