Opeřený dinosaurus měl čtyři křídla. A stejně neuměl létat

Napadlo by vás, že jakmile má nějaký tvor ne jeden pár křídel, ale hned dva, musí jednoznačně létat. Podle vědců to tak očividně nebylo. Malý opeřený dinosaurus měl sice čtyři křídla, létat však prý nedokázal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Serikornis sungei (Autor: Emily Willoughby)

Má to peří, má to křídla – létá to. To bývá poměrně obvyklý předpoklad, načež si člověk vzpomene na tučňáky nebo pštrosy. Ale když má ty páry křídel hned dva, tak už by opravdu létat měl, ne? Bohužel. Tento dinosaurus, který po Zemi pobíhal před asi 160 miliony let, měl sice na každé končetině opeřená křídla, ale stejně nelétal.

Tento dinosaurus by však vědcům mohl pomoci vysvětlit, jak se ptáci vůbec vyvinuli a jak získali schopnost létat. Fosílie dinosaura byla nalezená v Číně a vědci ho pojmenovali Serikornis sungei. Mohl by se stát klíčem k tajemství letu.

Vědci pečlivě analyzovali zachované peří a vydali analýzu v The Science of Nature. Tato analýza ukázala, že peří dinosaura chyběly zásadní části, které obsahují pera dnešních ptáků. Takzvané háčky na praporu pera pomáhají držet jednotlivá vlákna u sebe a udržovat tak jejich tvar.

Dinosauří peří tyto háčky nemělo. Vědci z toho vyvozují, že by dinosaurus létat nemohl. Háčky nedrží jednotlivé větve pera u sebe a vítr by prošel přímo skrze peří. Proto by pera jako podpora pro let nefungovala. Není to však jediný důvod.

Kromě toho jsou dinosaurova pera umístěna velmi symetricky. A ačkoliv se symetrie může zdát pěknou a praktickou, při letu tomu tak není. Pera na ptácích jsou umístěna tak, jak je potřeba, ne symetricky. Kromě toho je hrudní kost dinosaura poměrně nevyvinutá.

U ptáků je však největší počet svalů ovlivňujících let ukotven právě na hrudní kosti. Nehledě na to, už sama křídla nejsou přizpůsobena pro let. Kosti křídel nejsou nijak přizpůsobena na pohyb, který by zvíře udržel ve vzduchu.

Je ironické, že Serikonis měl tolik křídel, ovšem nelétal. Je jeden z menší skupiny dinosaurů, kteří si prvně vyvinuli čtyři páry křídel. Podle vědců dinosauři pobíhali po lese a je možné, že využívali svého dlouhého drápu, který by jim pomohl šplhat po stromech, odkud by mohly skákat na nic netušící oběť.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky let bez vědeckého vysvětlení? Nejpodivnější otázky, na které nikdo…

26.09.2017 08:52 Každým dnem se stále více přibližujeme dalšímu poznání, které nám osvětluje, jak funguje vesmír, co…

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama