Opeřený dinosaurus měl čtyři křídla. A stejně neuměl létat

Napadlo by vás, že jakmile má nějaký tvor ne jeden pár křídel, ale hned dva, musí jednoznačně létat. Podle vědců to tak očividně nebylo. Malý opeřený dinosaurus měl sice čtyři křídla, létat však prý nedokázal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Serikornis sungei (Autor: Emily Willoughby)

Má to peří, má to křídla – létá to. To bývá poměrně obvyklý předpoklad, načež si člověk vzpomene na tučňáky nebo pštrosy. Ale když má ty páry křídel hned dva, tak už by opravdu létat měl, ne? Bohužel. Tento dinosaurus, který po Zemi pobíhal před asi 160 miliony let, měl sice na každé končetině opeřená křídla, ale stejně nelétal.

Tento dinosaurus by však vědcům mohl pomoci vysvětlit, jak se ptáci vůbec vyvinuli a jak získali schopnost létat. Fosílie dinosaura byla nalezená v Číně a vědci ho pojmenovali Serikornis sungei. Mohl by se stát klíčem k tajemství letu.

Vědci pečlivě analyzovali zachované peří a vydali analýzu v The Science of Nature. Tato analýza ukázala, že peří dinosaura chyběly zásadní části, které obsahují pera dnešních ptáků. Takzvané háčky na praporu pera pomáhají držet jednotlivá vlákna u sebe a udržovat tak jejich tvar.

Dinosauří peří tyto háčky nemělo. Vědci z toho vyvozují, že by dinosaurus létat nemohl. Háčky nedrží jednotlivé větve pera u sebe a vítr by prošel přímo skrze peří. Proto by pera jako podpora pro let nefungovala. Není to však jediný důvod.

Kromě toho jsou dinosaurova pera umístěna velmi symetricky. A ačkoliv se symetrie může zdát pěknou a praktickou, při letu tomu tak není. Pera na ptácích jsou umístěna tak, jak je potřeba, ne symetricky. Kromě toho je hrudní kost dinosaura poměrně nevyvinutá.

U ptáků je však největší počet svalů ovlivňujících let ukotven právě na hrudní kosti. Nehledě na to, už sama křídla nejsou přizpůsobena pro let. Kosti křídel nejsou nijak přizpůsobena na pohyb, který by zvíře udržel ve vzduchu.

Je ironické, že Serikonis měl tolik křídel, ovšem nelétal. Je jeden z menší skupiny dinosaurů, kteří si prvně vyvinuli čtyři páry křídel. Podle vědců dinosauři pobíhali po lese a je možné, že využívali svého dlouhého drápu, který by jim pomohl šplhat po stromech, odkud by mohly skákat na nic netušící oběť.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prováděly tajné experimenty na lidech? Montauk a Camp Hero zahaluje…

25.02.2018 20:42 Aktualizováno Spojené státy americké se prý během Studené války zaměřily na experimentování s cestováním v čase…

Tajemství harémů? Evropané byli vedle, nešlo o nevěstinec

25.02.2018 17:19 Kolem harému koluje samozřejmě celá řada mýtů. Patrně ten největší z nich je, že šlo o orientální…

Příběh o lásce jako z pohádky? V České historii se odehrál jeden netradiční

25.02.2018 14:48 Z velkých lásek Rakousko-Uherského mocnářství si lidé většinou vybaví Františka Josefa I. a krásnou…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

24.02.2018 22:04 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama