Revoluční léčba má zelenou. Lékaři začnou učit tělo, jak bojovat s rakovinou

Washington - Spojené státy schválily léčbu, která přepíše imunitní systém tak, aby sám napadal zhoubné rakovinné buňky pacienta. Vědci vítají rozhodnutí vlády a říkají, že se jedná o historický účinek. Léčba je totiž úspěšná až 83 procent pacientů s rakovinou krve.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Chemoterapie (ilustrační foto).

Společnost Novartis, která léčbu vyvinula, si momentálně účtuje 475 tisíc dolarů za pacienta. Injekce jsou totiž vyráběné lidem na míru na rozdíl třeba od chemoterapie. Metodě se říká CAR-T a jedná se o to, že vám lékaři odeberou bílé krvinky. Ty se následně přeprogramují tak, aby vyhledávaly zhoubné látky a sami je ničily. Poté se vrátí zpět do těla pacienta. Jakmile krvinka naleznou cíl, okamžitě se začnou rapidně množit.

"Vstupujeme do nové éry lékařství, kdy jsme schopni přepsat lidské tělo tak, aby si samo poradilo s nemocemi," řekl Scott Gottlieb z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, který léčbu schválil. Lékaři věří v budoucnost genetické modifikace a buněčných terapií. Podle nich mohou zcela vyléčit nemoci, se kterými si dnes neumíme poradit.

Terapie bude dostupná pod názvem Kymriah a funguje obzvlášť dobře na leukemii. Většině pacientům je nejdříve naordinována klasická léčba, která pokud selže, je jim pak nabídnutá nová metoda. Doktor Stephan Grupp ze skupina, která poprvé použila Kymriah u dítěte, řekl, že to bylo pozoruhodné. "Pacient umíral, ale nyní je zdravý a už pět let bez příznaků."

Léčbu zatím podstoupilo 63 pacientu a u 83 procent z nich bylo zpozorováno výrazné zlepšení již během prvních tří měsíců. Nicméně i nová terapie přichází s riskantními vedlejšími účinky. Nemocní můžou propadnout syndromu uvolňování cytokinů z rychlé proliferace buněk CAR-T v těle.

Nová technologie funguje dobře na rakovinu v krvi, ale méně uspokojivé jsou výsledky z léčby "pevných" nádorů, jako je třeba rakovina plic. Onkologové však věří, že vývoj je teprve na počátku a další výzkum zefektivní léčbu všech druhů rakoviny.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prováděly tajné experimenty na lidech? Montauk a Camp Hero zahaluje…

25.02.2018 20:42 Aktualizováno Spojené státy americké se prý během Studené války zaměřily na experimentování s cestováním v čase…

Tajemství harémů? Evropané byli vedle, nešlo o nevěstinec

25.02.2018 17:19 Kolem harému koluje samozřejmě celá řada mýtů. Patrně ten největší z nich je, že šlo o orientální…

Příběh o lásce jako z pohádky? V České historii se odehrál jeden netradiční

25.02.2018 14:48 Z velkých lásek Rakousko-Uherského mocnářství si lidé většinou vybaví Františka Josefa I. a krásnou…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

24.02.2018 22:04 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama