Věčný život? Vědci zřejmě brzy dokáží znovu probudit mrtvé

Představa, že lékaři dokáží zpět přivést k životu mrtvé, zatím zní jako vědecká fikce. Jenže už brzy by se tato pro někoho šílená teorie mohla stát realitou. Uvádí to server Medical Daily.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Dokáží vědci oživit mrtvé?

Během posledních několika desetiletí došlo k takovým pokrokům, že lékaři dokáží držet lidí naživu pomocí pokročilých chirurgických postupů, transplantací orgánů, mechanických ventilátorů a dokonce i záchránit srdce, které se už jednou zastavilo. A pokud jde o zraněný mozek, terapie kmenovými buňkami vykazuje slibné výsledky, podle kterých bude jednou možné přivést mozek zpět k životu, píše server.

Vanessa Hillová, která se zabývá psychologií, neurovědou a lidským chováním, vysvětluje, že mozek se skládá z bilionů spojení, na nichž závisí náš život. Pokud srdce přestane na několik minut pumpovat krev, mozek upadne do stavu šílenství, některé neurony vyhladoví k smrti a jiné doslova bojují o život. Neurotransmitery ve vysokých koncentracích zahltí neurony, což vede k nekontrolovatelným elektrickým změnám v mozku, a to způsobí, že se hromadí toxické chemikálie, které propálí díry v membránách neuronů, popisuje Hillová.

Všechny tyto události vedou ke smrti buněk. Neurony začnou umírat jeden po druhém, dokud mozek nepřestane fungovat úplně. Vědci však zjistili, že mozek má malý rezervoár kmenových buněk, které mohou vytvářet nové neurony, píše server. Vědci se domnívají, že tyto buňky mohou být přeměněny na nové neurony, které opravují poškozené tkáně mozku. Teoreticky také popsali možnost injekčního vpravení neurálních kmenových buněk do mozku pacienta. Takže pokud bude možné nahradit mrtvé neurony, mělo by být teoreticky možné vzkřísit pomocí terapie kmenovými buňkami osobu, která právě zemřela.

Předchozí výzkum ukázal, že je možné vypěstovat kmenové buňky v mozku myší a pomáhat jim dorůst do plně fungujících neuronů, které vytvářejí spojení se svými sousedy. V budoucnosti by tyto metody mohly být použity k opravě mozků poškozených mrtvicí. V současné době probíhá několik studií zabývající se transplantací nových neuronů do mozku lidí s Parkinsonovou chorobou.

Společnost Bioquark z Philadelphie doufá, že již brzy bude moci využít kmenové buňky na zvrácení smrti tím, že je vstříkne do míchy lidí, kteří mají klinicky mrtvý mozek. Pacienti také dostanou injekcí proteinovou směs, podstoupí elektrickou stimulaci nervů a laserovou terapii zamířenou na mozek. Konečným cílem expertů je vyvolat růst nových neuronů a podnítit je k vzájemnému propojení, které může potenciálně přivést mozek zpět k životu, píše server.

Tento koktejl molekul, který povzbudí růst neuronů, by mohl navíc prý mohl v budoucnosti existovat ve formě pilulky. Koncept ale zároveň vyvolává spoustu otázek. Budeme jinou osobou, pokud se zcela nové neurony spojí jinak? A kolik buněk může být nahrazeno, aniž by se dotyčný stal zcela jinou osobou?

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 08:31 Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Kontroverzní transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

22.02.2018 17:05 Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním…

Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

22.02.2018 15:47 Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli…

Země s terčem na těle? Na naši planetu se řítí stovky nebezpečných těles

22.02.2018 13:40 K naší planetě pomalu cestují stovky nebezpečných těles. Existuje okolo dvou tuctů hvězd, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama