Vědci jsou ve válce s prezidentem, vadí jim, že se nemohou účastnit politického procesu

Washington - Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa prý nedostatečně oceňují vědu a vědecké myšlení. Podle šéfa vědecké organizace AAAS nejsou lidé z vědeckého zázemí připuštěni ke většině politických diskuzí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA

Předseda největší organizace všeobecné vědy na světě obvinil Trumpovu administrativu z toho, že věnuje jen velmi malou pozornost vědě. Dodal, že jeho vláda nedokáže ocenit a pochopit přínos vědeckého myšlení. Jde o asociaci AAAS (American Association for the Advancement of Science) a jejího šéfa doktora Rushe Holta. Ten mimo jiné poukázal na nedostatek lidí z vědeckého zázemí v řadách poradců americké administrativy. 

Řekl, že vědci "nebyli u stolu při většině rozhodování a politických diskuzích", informuje britský server Independent. 

Americký prezident Donald Trump už v minulosti odmítl klimatickou změnu a označil ji za hoax, podle Holta je ale problém širší a týká se také oborů v oblasti veřejného zdravotnictví a armády. Trump opakovaně mluvil o své touze znovu oživit ochromující uhelný průmysl v USA, který však může podle vědců mít negativní vliv na zdraví lidí, kteří poblíž místa těžby žijí.

V editorialu vědeckého magazínu Nature se navíc psalo, že Trump může ignorovat další vědecké studie a že jde v podstatě o ránu pod pás vědě i pro akademické svobody. V březnu se konaly na mnoha místech v USA pochody za vědu. Tehdy šlo o reakci na Trumpův postoj ke změnám klimatu. 

Podle doktora Holta je vztah administrativy k vědě vskutku tristní. ""V rámci administrativy je nedostatečná pozornost věnována vědě, vědeckému myšlení, podpoře vědy, věda nehraje roli v politice a tomu odpovídá i její financování," uvedl pro Independent. 

"Není to tedy jen o otázce vleklého jmenování lidí, kteří vědí něco o vědě do středních a vysokých pozicí ve vládních agenturách," míní. "Je to i tom, že v podstatě dochází k odmítnutí uznání, že věda má co nabídnout," dodává. Věda má přitom dle jeho slov obrovský dopad i v oblastech jako je veřejné zdravotnictví, sociální zabezpečení, imigrace, ale také v oblastech obrany a armády. 

Deník The Washington Post a nevládní organizace zkoumali 591 administrativních postů, kde jmenování jejich osob musí posvětit Senát. Podle posledních dat jich bylo zatím 117 schváleno, 106 jich bylo na post nominovaných a dva očekávají nominaci.. Dalších 366 postů zůstává bez nominace. Vědecký a technologický poradce amerického ministra zahraničí Vaughan Turekian odstoupil v červenci a doteď nebyl nahrazen. Úřad pro vědu a technologickou politiku Bílého domu byl podle New York Times "vynechán" a neočekává se oznámení nových nominací, ministerstvo vnitra pozastavilo více než 200 poradních panelů, stejně tak i Agentura pro ochranu životního prostředí se zbavila desítek vědců. 

Holt uznává, že Trumpova administrativa před časem uvedla, že Úřad pro řízení a rozpočet by se mohl jasněji postavit "za silné potvrzení vědeckého výzkumu".

"Ale když odhlédneme od tohoto výroku, věda a vědci nebyli u stolu při valné většině politických diskuzí," říká. "Zdá se, že v administrativě není moc lidí, kteří by chápali význam vědy a vědeckého způsobu uvažování pro jejich programy a projekty," dodává. 

"Taková cenzura vědeckého vyjádření je skutečně opozitem k pokroku," uzavírá.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prováděly tajné experimenty na lidech? Montauk a Camp Hero zahaluje…

25.02.2018 20:42 Aktualizováno Spojené státy americké se prý během Studené války zaměřily na experimentování s cestováním v čase…

Tajemství harémů? Evropané byli vedle, nešlo o nevěstinec

25.02.2018 17:19 Kolem harému koluje samozřejmě celá řada mýtů. Patrně ten největší z nich je, že šlo o orientální…

Příběh o lásce jako z pohádky? V České historii se odehrál jeden netradiční

25.02.2018 14:48 Z velkých lásek Rakousko-Uherského mocnářství si lidé většinou vybaví Františka Josefa I. a krásnou…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

24.02.2018 22:04 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama