Vědci jsou ve válce s prezidentem, vadí jim, že se nemohou účastnit politického procesu

Washington - Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa prý nedostatečně oceňují vědu a vědecké myšlení. Podle šéfa vědecké organizace AAAS nejsou lidé z vědeckého zázemí připuštěni ke většině politických diskuzí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA

Předseda největší organizace všeobecné vědy na světě obvinil Trumpovu administrativu z toho, že věnuje jen velmi malou pozornost vědě. Dodal, že jeho vláda nedokáže ocenit a pochopit přínos vědeckého myšlení. Jde o asociaci AAAS (American Association for the Advancement of Science) a jejího šéfa doktora Rushe Holta. Ten mimo jiné poukázal na nedostatek lidí z vědeckého zázemí v řadách poradců americké administrativy. 

Řekl, že vědci "nebyli u stolu při většině rozhodování a politických diskuzích", informuje britský server Independent. 

Americký prezident Donald Trump už v minulosti odmítl klimatickou změnu a označil ji za hoax, podle Holta je ale problém širší a týká se také oborů v oblasti veřejného zdravotnictví a armády. Trump opakovaně mluvil o své touze znovu oživit ochromující uhelný průmysl v USA, který však může podle vědců mít negativní vliv na zdraví lidí, kteří poblíž místa těžby žijí.

V editorialu vědeckého magazínu Nature se navíc psalo, že Trump může ignorovat další vědecké studie a že jde v podstatě o ránu pod pás vědě i pro akademické svobody. V březnu se konaly na mnoha místech v USA pochody za vědu. Tehdy šlo o reakci na Trumpův postoj ke změnám klimatu. 

Podle doktora Holta je vztah administrativy k vědě vskutku tristní. ""V rámci administrativy je nedostatečná pozornost věnována vědě, vědeckému myšlení, podpoře vědy, věda nehraje roli v politice a tomu odpovídá i její financování," uvedl pro Independent. 

"Není to tedy jen o otázce vleklého jmenování lidí, kteří vědí něco o vědě do středních a vysokých pozicí ve vládních agenturách," míní. "Je to i tom, že v podstatě dochází k odmítnutí uznání, že věda má co nabídnout," dodává. Věda má přitom dle jeho slov obrovský dopad i v oblastech jako je veřejné zdravotnictví, sociální zabezpečení, imigrace, ale také v oblastech obrany a armády. 

Deník The Washington Post a nevládní organizace zkoumali 591 administrativních postů, kde jmenování jejich osob musí posvětit Senát. Podle posledních dat jich bylo zatím 117 schváleno, 106 jich bylo na post nominovaných a dva očekávají nominaci.. Dalších 366 postů zůstává bez nominace. Vědecký a technologický poradce amerického ministra zahraničí Vaughan Turekian odstoupil v červenci a doteď nebyl nahrazen. Úřad pro vědu a technologickou politiku Bílého domu byl podle New York Times "vynechán" a neočekává se oznámení nových nominací, ministerstvo vnitra pozastavilo více než 200 poradních panelů, stejně tak i Agentura pro ochranu životního prostředí se zbavila desítek vědců. 

Holt uznává, že Trumpova administrativa před časem uvedla, že Úřad pro řízení a rozpočet by se mohl jasněji postavit "za silné potvrzení vědeckého výzkumu".

"Ale když odhlédneme od tohoto výroku, věda a vědci nebyli u stolu při valné většině politických diskuzí," říká. "Zdá se, že v administrativě není moc lidí, kteří by chápali význam vědy a vědeckého způsobu uvažování pro jejich programy a projekty," dodává. 

"Taková cenzura vědeckého vyjádření je skutečně opozitem k pokroku," uzavírá.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky let bez vědeckého vysvětlení? Nejpodivnější otázky, na které nikdo…

26.09.2017 08:52 Každým dnem se stále více přibližujeme dalšímu poznání, které nám osvětluje, jak funguje vesmír, co…

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama