Vědci objevili uprostřed Mléčné dráhy obří černou díru. Je stotisíckrát větší než Slunce

Atacama - Japonští vědci pomoci teleskopu umístěným v poušti Atacama získali pravděpodobné důkazy o masivní černé díře poblíž jádra Mléčné dráhy. Astronomové už nějakou dobu pozorují podivné pohyby oblaku toxických plynů v centru galaxie, který cirkuluje nezvykle rychle. Nyní přišli na to, že to nejspíš způsobuje další obrovská černá díra, druhá největší v galaxii.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mléčná dráha není na černé díry nijak chudá, s odhadem se jich jen v naší galaxii nachází na 100 milionů, ačkoliv objevených s jistotou je asi 60. Největší černá díra Sagittarius A* se nachází přímo uprostřed galaxie a má hmotnost pravděpodobně 400 milionů Sluncí. Nově objevený objekt by měl být střední velikosti s rozlohou rovnající se asi 100 tisíc Sluncí.

Nové důkazy pomůžou vědcům zaplnit informační mezery o tom, jak tyto gigantické objekty vznikají. Doteď se má za to, že některé hvězdy na konci svého života explodují a vznikne tak menší díra. Tyto předměty mají natolik silné gravitační pole, že se v podstatě zvětšují "požíráním" okolních vesmírných těles včetně menších černých děr, dokud nevznikne supermasivní černá díra.

Profesor Tomoharu Oka z univerzity v Tokiu se domnívá, že nyní objevený objekt mohl být kdysi jádrem trpasličí galaxie, která však byla "snědena" během formování Mléčné dráhy před miliardami lety.

I když jsou nové poznatky velmi zajímavé, z toho, co teď známe, se dá jednoduše předpovídat neslavný osud nové černé díry. S největší pravděpodobností si ji Sagittarius A* přitáhne a spolyká, čímž se ve středu naší galaxie vytvoří ještě masivnější objekt.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky let bez vědeckého vysvětlení? Nejpodivnější otázky, na které nikdo…

26.09.2017 08:52 Každým dnem se stále více přibližujeme dalšímu poznání, které nám osvětluje, jak funguje vesmír, co…

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama