Virus Zika může lidstvu prospět? Vědci pro něj našli využití

Lidé vnímají virus Zika jako strašnou věc, která je nebezpečná pro celý svět. Ve skutečnosti by se tento virus mohl hodit v boji s mozkovou rakovinou. Je tedy možné, že Zika bude ještě užitečná.

Přidejte svůj názor 1 komentář

virus Zika

Nová studie ukázala, že je Zika schopná zabít nejobvyklejší buňky gliomu mozku. Ten ročně napadá 12 000 Američanů a pacienti většinou zemřou před tím, než s rakovinou žijí dva roky. Jedná se také o tumor, který je notoricky těžký léčit.

Zika napadá kmenové buňky v mozku. Mozek dospělých těchto buněk nemá tolik, proto jim Zika tolik neubližuje. Malé děti mají těchto buněk naopak hodně, proto je pro ně Zika mnohem více nebezpečná. U nenarozených plodů může způsobit nedostatečný vývin mozku.

Nicméně výzkumníci z Washington University School of Medicine in St. Louis a University of California San Diego School of Medicine zjistili, že nemoc může ve skutečnosti našemu zdraví prospět. Své výsledky zveřejnili v medicínském časopisu Journal of Experimental Medicine.

„Zdá se, že existuje dobrá strana této nemoci. Virus by mohl být využit, aby napadal rostoucí nádory,“ uvedl Michael Diamond, spoluautor studie, pro BBC News. Virus zabíjí buňky gliomu, se kterými se radioterapie, chemoterapie i operace nedokážou vyrovnat.

Po léčbě mohou tyto buňky znovu růst, rozdělovat se a vytvářet nové rakoviny a nové nádory. Tam se hodí Zika. Protože Zika napadá kmenové buňky, je možné ji využít k napadání buňky působící rakovinu v mozku.

Výzkumníci v laboratoři nakazili mozkovou tkáň napadenou rakovinou virem Zika a zjistili, že úspěšně zabila rakovinné buňky. Když tento pokus zopakovali se zdravou tkání, Zika ji nenapadla. Zdá se, že virus napadá raději kmenové buňky tumoru místo ne-kmenové buňky rakoviny a zdravé buňky.

Živé myši s tumory dostaly injekci Ziky nebo placeba. Ty se Zikou přežily o hodně déle než ty s placebem.

V kombinaci s chemoterapií by se Zika mohla využívat k vytvoření unikátní léčby gliomu. Radiace chemoterapie je dobrá k likvidaci již existujících tumorových buněk, ale ne tak dobrá na zabíjení kmenových buněk. Tam se hodí Zika, která by mohla tento problém zcela vyřešit.

Ale není Zika nebezpečná? Výzkumníci ji už upravují, aby byl virus bezpečný pro užití. Již oslabili jeho schopnost napadat imunní obrany těla, takže by neměla růst ve zdravých buňkách. Rakovinné buňky mají slabou obranu, takže s nimi Zika nemá problém.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musí se přepsat dějiny koně: Studie vyvrátila teorii o původu Koně…

23.02.2018 14:43 Aktualizováno Washington/Praha - Koně Převalského, kteří se i díky programu ZOO Praha opět prohání po mongolských…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 13:45 Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 12:37 Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Uklízení ničí zdraví jako 20 cigaret denně, tvrdí vědci. Proč se problém…

23.02.2018 11:33 Studie vědců z Univerzity v Bergenu zjistila, že uklízení ničí zdraví stejně, jako 20 cigaret denně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama