Zázračná tableta na léčbu alkoholismu? Vědci varují před nebezpečím úmrtí

Pokud jste se stali závislými na alkoholu a snažíte se neřesti zbavit, nejspíš jste už vyhledali odbornou pomoc. V mnoha případech lékař předepisuje léky, které vám mají v boji s alkoholem pomoc. Podle poslední studie se však nejedná o žádné zázračné tablety, vědci podrobně zkoumali složení pěti nejznámějších předpisů, z nichž dokonce jeden může způsobit předčasnou smrt.

Přidejte svůj názor

Boj s alkoholem je někdy těžký, ilustrační foto.

Žádný z léků neobsahoval účinné složení na boj proti alkoholismu, tvrdí studie. Mezi nimi byl i známý Nalmefen, který je v Evropské unii registrován jako lék na snížení spotřeby alkoholu u dospělých pacientů se závislostí na alkoholu. Další pilulka Baclofen, která je momentálně hitem ve Francii, by mohla zase mít spojitost s předčasným úmrtím.

Tablety se předepisují rizikovým pacientům, jejichž těla se už nedokáží účinně sama bránit proti alkoholovému vlivu. Ve skutečnosti byla jejich účinnost velmi nízká a v mnoha případech hrál roli spíše efekt placeba. Studie byla provedena na 6000 pacientech, řada z nich z programu odešla, protože nezvládli se svoji závislostí bojovat.

"Studie pracovala i se všemi dostupnými daty z jiných výzkumů, řada z nich byla nedokončená. Neznamená to, že všechny léky jsou neúčinné, jen jsme zatím nezkoumali ty, které by mohly zabrat," řekl Doktor Clément Palpacuer z francouzské instituce pro výzkum léků. Podle něj naštěstí nemá většina léku negativní vedlejší účinky až na Baclofen, který bude ještě dále zkoumán.

Baclofen byl zpopularizovaný kardiologem Oliviere Ameisenem, který ve své knize Poslední pití popsal, jak se zbavil závislosti pomoci léku, který si naordinoval sám. Lék zatím dostal jen dočasnou licenci ve Francii, ale jeho obliba je stále větší a větší. Loňská holandská studie dokonce odhalila, že lék nezabírá více než pravidelné konzultace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minutu po minutě: Na Prahu dopadla jaderná bomba. Jak by vypadal…

21.04.2018 18:22 Aktualizováno Pro zhruba 350 tisíc obyvatel japonské Hirošimy byl 6. srpna 1945 krásný jasný den. Nálety druhé…

Každá pátá domácnost je neobyvatelná? Češi mají podle lékařů vážný problém…

21.04.2018 15:31 Většina lidí si to neuvědomuje, nepozná, nebo to vidět nechce. Průzkumy ale ukázaly, že každá pátá…

Lidská populace začala mutovat? Vědci z celého světa jsou na nohou

21.04.2018 11:40 Vědcům se po rozsáhlém studiu podařilo prokázat první mutaci lidského genu v souvislosti s…

Zničí lidstvo Arktidu? Za pár let možná bude muset, pokud chce zabránit…

21.04.2018 10:55 Lidstvo je závislé na ropě. Jen těžko totiž najdeme jinou surovinu, která by pro svět. Potřebujeme…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama