Zázračná tableta na léčbu alkoholismu? Vědci varují před nebezpečím úmrtí

Pokud jste se stali závislými na alkoholu a snažíte se neřesti zbavit, nejspíš jste už vyhledali odbornou pomoc. V mnoha případech lékař předepisuje léky, které vám mají v boji s alkoholem pomoc. Podle poslední studie se však nejedná o žádné zázračné tablety, vědci podrobně zkoumali složení pěti nejznámějších předpisů, z nichž dokonce jeden může způsobit předčasnou smrt.

Přidejte svůj názor

Boj s alkoholem je někdy těžký, ilustrační foto.

Žádný z léků neobsahoval účinné složení na boj proti alkoholismu, tvrdí studie. Mezi nimi byl i známý Nalmefen, který je v Evropské unii registrován jako lék na snížení spotřeby alkoholu u dospělých pacientů se závislostí na alkoholu. Další pilulka Baclofen, která je momentálně hitem ve Francii, by mohla zase mít spojitost s předčasným úmrtím.

Tablety se předepisují rizikovým pacientům, jejichž těla se už nedokáží účinně sama bránit proti alkoholovému vlivu. Ve skutečnosti byla jejich účinnost velmi nízká a v mnoha případech hrál roli spíše efekt placeba. Studie byla provedena na 6000 pacientech, řada z nich z programu odešla, protože nezvládli se svoji závislostí bojovat.

"Studie pracovala i se všemi dostupnými daty z jiných výzkumů, řada z nich byla nedokončená. Neznamená to, že všechny léky jsou neúčinné, jen jsme zatím nezkoumali ty, které by mohly zabrat," řekl Doktor Clément Palpacuer z francouzské instituce pro výzkum léků. Podle něj naštěstí nemá většina léku negativní vedlejší účinky až na Baclofen, který bude ještě dále zkoumán.

Baclofen byl zpopularizovaný kardiologem Oliviere Ameisenem, který ve své knize Poslední pití popsal, jak se zbavil závislosti pomoci léku, který si naordinoval sám. Lék zatím dostal jen dočasnou licenci ve Francii, ale jeho obliba je stále větší a větší. Loňská holandská studie dokonce odhalila, že lék nezabírá více než pravidelné konzultace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lži a tajnosti o největší jaderné katastrofě? Zkáza Černobylu očima…

24.10.2017 10:33 Zoja Šeftalovičová žila v roce 1986 se svými rodiči v ukrajinském městě Černovice vzdáleném 597 km…

IKEM testuje nový lék pro pacienty na umělé výživě

24.10.2017 10:13 Praha - Pražský IKEM testuje nový lék, který má některým pacientům na umělé výživě umožnit…

Mohl Adolf Hitler přežít válku a ukrýt se v Argentině?

24.10.2017 08:30 Vyjma údajného pozorování mimozemšťanů v Roswellu jde o nejpopulárnější konspirační teorii vůbec.…

Proč zapomínáme? Podle vědců je to dobře, opačná varianta by byla děsivá

23.10.2017 16:48 Všichni si čas od času stěžujeme na paměť. Podle vědců bychom ale za ni měli být rádi. Je totiž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama