Podivná večeře v Klubu objevitelů. Podávalo se maso dávno vyhynulého tvora?

Řada lidí s úsměvem vzpomíná na to „podivné maso“, které se jim ve školní jídelně dostalo na talíř. Přímou otázku směrem k obsluze, z čeho přesně oběd vařili, obvykle následovala stručná odpověď typu „myslím, že jsem tam dala hovězí“. Členové Klubu objevitelů zažili při jedné ze svých výročních večeří podobné překvapení.

Přidejte svůj názor

Pohled na sever Manhattanu, New York, USA

Klub objevitelů, založený roku 1904 v New Yorku, je spolek nadšenců, kteří podporují výzkum přírody. K jeho členům patřilo mnoho význačných osobností, např. americký prezident Theodore Roosevelt, jenž vyčlenil určité veřejné pozemky výhradně pro činnost badatelů, Neil Armstrong, první člověk na Měsíci či Don Walsh a Jacques Piccard, první lidé sestoupavší na dno Mariánského příkopu, nejhlubší místo zemského povrchu.   

Kromě vedení listiny členů, která dokumentuje kdo je kdo ve světě objevů a vědy, pořádá Klub objevitelů každoročně slavnostní večeři. Jejich cílem se stala propagace exotických potravin. Jedna z nejslavnějších večeří Klubu se podle internetových stánek promegaconnections.com odehrála 13. ledna 1951.  

Tento večer, jenž do povědomí veřejnosti vstoupil díky článku v časopise The Christian Science Monitor, si členové Klubu údajně pochutnávali na mamutím mase. Pocházelo prý ze soukromých zásob reverenda Barnarda Hubbarda, který ho získal v zamražené podobě z ostrova Akutan. Neobvyklou večeři měly doplňovat sklenice s kusem ledu z ledovce a vařené maso z tichomořských pavoučích krabů. Už jen jedna noha tohoto kraba obsahuje dostatek masa pro nasycení deseti lidí.   

Jedna porce se dostala i do muzea 

Několik kousků tehdy podávaného masa se dostalo i do muzea. Paul Griswold Howes, jeden z členů Klubu cestovatelů, se totiž každoroční večeře nemohl zúčastnit. Vzorky masa mu poskytl Wendel Phillips Dodge, předseda tehdejší výroční večeře. Dodge tehdy nezvyklý muzejní exponát identifikoval nikoliv jako mamuta, ale jako něco mnohem vzácnějšího. Vybraná společnost měla podle něj tu čest ochutnat maso z vyhynulého obrovského pozemního lenochoda.

Pokud by skutečně šlo o vymřelého lenochoda, věda by pravděpodobně musela radikálně přehodnotit své znalosti o tomto tvorovi. Wendel Dodge ale spíše tahal Paula Howese jen za nos, protože krátce po večeři napsal článek, ve kterém popisuje objev magického lektvaru. Ten prý dokáže přeměnit mořskou želvu z Indického oceánu na obřího lenochoda z Hádova podsvětí.

Původ tajemného masa nakonec určili výzkumníci z univerzity Yale na základě DNA. Ze zachovalého kusu masa extrahovali genetickou informaci a následně ji porovnali s DNA obratlovců v dostupných databázích. Zjistili, že tehdejší večeře neobsahovala ani maso z mamuta, ani z obřího lenochoda. Byla to totiž skutečně jen mořská želva.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recept na dlouhověkost odhalen? V životě budete potřebovat jen jednu věc

23.11.2017 22:49 Aktualizováno Šťastný a spokojený život. kdo by po něm netoužil? Nicméně příroda ne každému připravila stejný věk…

Používáte často tato slova? Podle vědců jste zřejmě až moc vystresovaní

23.11.2017 22:49 Aktualizováno To, že jste ve stresu, může ukázat nejen váš vzhled, ale i mluva. Podle odborníků totiž existují…

Jaká jsou naše poslední přání? Zdravotní sestry prolomily mlčení o lůžkách…

23.11.2017 09:59 Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Pohádky škodí zdraví? Experti vyslali závažné varování

23.11.2017 08:58 Aktualizováno Pohádky neodmyslitelně patří k našemu dětství. V každém knihkupectví narazíme na hromadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama