Test na rakovinu za pár vteřin? Vědci pracují nejen na léčbě, ale i na diagnostice

Rakovina patří k největším zdravotním problémů naší doby a boj proti ní zaměstnává lékaře i vědce po celém světě. Problémem je mimo jiné i diagnostika nádoru, ke které jsou nutné invazivní zákroky. To by se ale v budoucnu podle deníku Time mohlo změnit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ačkoliv jsou krevní testy jedním z nejméně invazivních způsobů, jak mohou lékaři zjistit stav lidského těla a zdraví, v případě rakoviny zatím bohužel nebylo možné se na tyto testy spoléhat. Jak deník vysvětluje, ačkoliv se úlomky nádoru někdy do krve dostávají, je těžké je najít a objevují se jen vzácně.

Pro přesnou diagnózu rakoviny proto zatím je nutné, aby na základě symptomů lékaři provedli podrobnější vyšetření a odebrali vzorek tkáně – takzvanou biopsii.

Pokroky v lékařské vědě a sekvenování lidského genomu ale nyní přináší naději, že by se v budoucnu mohla rakovina skutečně diagnostikovat i pouhým krevním testem. Na výročním setkání Americké společnosti klinické onkologie to oznámili výzkumníci ze společnosti Guardant, která se na tento typ výzkumu zaměřuje.

Vědci z této společnosti provedli studii na 15 tisících lidech, u kterých byly provedeny testy na 70 různých genů nádorů. Výsledky byly následně porovnány s výsledky biopsií. Shoda byla 98 %.

Tyto krevní testy navíc jsou schopné detekovat i přesné mutace, což následně lékařům umožní pacientovi nabídnout léčbu, která je na jeho typ onemocnění ideální. Oproti tradiční biopsii mají krevní testy i tu výhodu, že mohou být snadno opakovány, což pomůže zhodnotit vývoj nádoru a případně změnit poskytovanou léčbu. Tyto testy také nejsou omezeny lokálně – buňky v jedné části nádoru totiž nemusí být stejné jako v jeho jiné části.

Vědci se nedomnívají, že krevní testy biopsii zcela nahradí, protože jsou velmi cílené, takže pro určení přesného typu nádoru je stále potřeba biopsie. Helmy Eltoukhy, výkonný ředitel Guardantu, ale podotýká, že by mohly nahradit „každou další biopsii".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recept na dlouhověkost odhalen? V životě budete potřebovat jen jednu věc

23.11.2017 22:49 Aktualizováno Šťastný a spokojený život. kdo by po něm netoužil? Nicméně příroda ne každému připravila stejný věk…

Používáte často tato slova? Podle vědců jste zřejmě až moc vystresovaní

23.11.2017 22:49 Aktualizováno To, že jste ve stresu, může ukázat nejen váš vzhled, ale i mluva. Podle odborníků totiž existují…

Jaká jsou naše poslední přání? Zdravotní sestry prolomily mlčení o lůžkách…

23.11.2017 09:59 Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Pohádky škodí zdraví? Experti vyslali závažné varování

23.11.2017 08:58 Aktualizováno Pohádky neodmyslitelně patří k našemu dětství. V každém knihkupectví narazíme na hromadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama