Kde leží budoucnost medicíny? Vědci dávají místo mozku přednost jiné části těla

Technologie a výzkum neustále a neúprosně postupují kupředu a posouvají hranice lidských možností. Zdá se, že v oblasti lékařství se dalších průlomů dočkáme zejména díky výzkumům střevní mikroflóry. Informace o tom přinesl server Huffington Post.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Výzkumy za posledních několik let ukázaly, že mikroflóra v lidských střevech významným způsobem ovlivňuje fungování endokrinního a imunitního systému, správné fungování mozku, ale například i změny nálad nebo kognitivní funkce. Klíček ke zdraví je správná rovnováha bakterií v rámci tohoto mikrobiomu.

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) se nyní pokoušejí těchto bakterií využít k léčení nemocí. Snaží se toho docílit přeprogramováním jejich funkcí tak, aby opravovaly metabolické dysfunkce. Podle některých vědců právě v tomto typu živých léčiv leží budoucnost medicíny.

V biofarmaceutické laboratoři MIT Synlogic se vědci snaží vytvořit takzvaná „syntetická biotika". Jde o bakterie takto přeprogramované na úrovni DNA k tomu, aby prováděly důležité metabolické funkce a bojovaly proti zánětům.

Jak vysvětluje doktor Timothy Lu z MIT, obor syntetických biotik má velmi blízko ke známější probiotice – s tímto oborem se člověk může běžně setkat například v podobě dostupných přípravků, které obsahují člověku prospěšné bakterie.

Přeprogramované bakterie ale dokáží pracovat daleko přesněji a mohou léčit konkrétní problémy. V budoucnu by tento typ přípravků mohl pomoci i při léčbě některých zánětlivých onemocnění trávicího systému, jako je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, nebo vzácných genetických poruch.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recept na dlouhověkost odhalen? V životě budete potřebovat jen jednu věc

23.11.2017 22:49 Aktualizováno Šťastný a spokojený život. kdo by po něm netoužil? Nicméně příroda ne každému připravila stejný věk…

Používáte často tato slova? Podle vědců jste zřejmě až moc vystresovaní

23.11.2017 22:49 Aktualizováno To, že jste ve stresu, může ukázat nejen váš vzhled, ale i mluva. Podle odborníků totiž existují…

Jaká jsou naše poslední přání? Zdravotní sestry prolomily mlčení o lůžkách…

23.11.2017 09:59 Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Pohádky škodí zdraví? Experti vyslali závažné varování

23.11.2017 08:58 Aktualizováno Pohádky neodmyslitelně patří k našemu dětství. V každém knihkupectví narazíme na hromadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama