Kde leží budoucnost medicíny? Vědci dávají místo mozku přednost jiné části těla

Technologie a výzkum neustále a neúprosně postupují kupředu a posouvají hranice lidských možností. Zdá se, že v oblasti lékařství se dalších průlomů dočkáme zejména díky výzkumům střevní mikroflóry. Informace o tom přinesl server Huffington Post.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Výzkumy za posledních několik let ukázaly, že mikroflóra v lidských střevech významným způsobem ovlivňuje fungování endokrinního a imunitního systému, správné fungování mozku, ale například i změny nálad nebo kognitivní funkce. Klíček ke zdraví je správná rovnováha bakterií v rámci tohoto mikrobiomu.

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) se nyní pokoušejí těchto bakterií využít k léčení nemocí. Snaží se toho docílit přeprogramováním jejich funkcí tak, aby opravovaly metabolické dysfunkce. Podle některých vědců právě v tomto typu živých léčiv leží budoucnost medicíny.

V biofarmaceutické laboratoři MIT Synlogic se vědci snaží vytvořit takzvaná „syntetická biotika". Jde o bakterie takto přeprogramované na úrovni DNA k tomu, aby prováděly důležité metabolické funkce a bojovaly proti zánětům.

Jak vysvětluje doktor Timothy Lu z MIT, obor syntetických biotik má velmi blízko ke známější probiotice – s tímto oborem se člověk může běžně setkat například v podobě dostupných přípravků, které obsahují člověku prospěšné bakterie.

Přeprogramované bakterie ale dokáží pracovat daleko přesněji a mohou léčit konkrétní problémy. V budoucnu by tento typ přípravků mohl pomoci i při léčbě některých zánětlivých onemocnění trávicího systému, jako je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, nebo vzácných genetických poruch.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musí se přepsat dějiny koně: Studie vyvrátila teorii o původu Koně…

23.02.2018 14:43 Aktualizováno Washington/Praha - Koně Převalského, kteří se i díky programu ZOO Praha opět prohání po mongolských…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 13:45 Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 12:37 Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Uklízení ničí zdraví jako 20 cigaret denně, tvrdí vědci. Proč se problém…

23.02.2018 11:33 Studie vědců z Univerzity v Bergenu zjistila, že uklízení ničí zdraví stejně, jako 20 cigaret denně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama