Proč má Petr podle kalendáře svátek dvakrát za rok? A který z nich je ten správný

Každý z nás ví, kdy slaví svůj svátek. Těm zapomnětlivějším to připomene jméno v kalendáři. Pokud se ale jmenujete Petr, je pro vás situace specifická, toto jméno je totiž v kalendáři hned dvakrát, a jednou se o něj dokonce dělíte s Pavlem, který svůj samostatný svátek nemá. Proč tomu tak ale je?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Abychom si vysvětlili, proč je jméno Petr tak výjimečné, musíme sáhnout hluboko do minulosti. Ačkoliv je jméno řeckého původu a je odvozené od slova "petros", což je překlad aramejského "képhá", tedy "skála" či "skálopevný", původ vícero svátků se datuje až do počátku křesťanství.

Pojí se s jednou z nejznámějších biblických postav, apoštolem Petrem.  Svatý Petr, původním jménem Šimon, bratr svatého Ondřeje, který přijal nové jméno od Ježíše, konal jeho jménem zázraky až do své smrti 29. 6. v roce 64 našeho letopočtu.

Právě v tento den byl po několikaměsíčním vězení v Římě ukřižován hlavou dolů, stejně jako svatý Pavel, který slaví svátek ve stejný den. Na rozdíl od Petra byl ale Pavel v Římě popraven stětím v roce 67. Oba roky jsou ale pouze odhadované, některé zdroje uvádí rok úmrtí Petra 67 nebo rok úmrtí Pavla 65 apod.

Proč tedy Petr slaví ještě jeden svátek? Pro křesťany nejde o nic výjimečného, mnoho jmen mělo v jejich kalendáři vícero svátků a ani Pavel či Petr nebyli výjimkou. Ostatně po druhé světové válce slavil Petr více než 10 svátků za rok a ještě v padesátých letech minulého století slavil dokonce svátky tři.

Dnes zůstal zachován pouze ten únorový, přesněji 22. února. Ten je ale zasvěcen Stolci svatého Petra, tedy jeho povýšení na první hlavu církve v historii. V tento den byl Petr jmenován vrchním církevním hodnostářem, kterému dnes říkáme papež.

Říct, který svátek je ten správný, prakticky nelze. Každý Petr si sám může vybrat, kdy jej bude slavit. Pravdou je, že červnové datum má tradici v církevním kalendáři a slaví se ve vícero křesťanských zemích. Svátek v únoru má Petr pouze u nás a je tedy výhradním speficikem českého kalendáře. Oficiálně jsou ale povoleny oba dva dny.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musí se přepsat dějiny koně: Studie vyvrátila teorii o původu Koně…

23.02.2018 14:43 Aktualizováno Washington/Praha - Koně Převalského, kteří se i díky programu ZOO Praha opět prohání po mongolských…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 13:45 Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 12:37 Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Uklízení ničí zdraví jako 20 cigaret denně, tvrdí vědci. Proč se problém…

23.02.2018 11:33 Studie vědců z Univerzity v Bergenu zjistila, že uklízení ničí zdraví stejně, jako 20 cigaret denně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama