Co by se stalo, kdybychom několik dní nespali? Nejprve se přiznáme k vraždě, a poté?

Spánek je jednou ze základních potřeb všech živých organismů. Co by se ale stalo, kdybychom ho měli dlouhodobě nedostatek nebo nespali vůbec. V prvním jmenovaném případě začne člověk trpět halucinacemi a přizná se i k věcem, které nikdy nespáchal, jako například k vraždě. O poznání horší konec ale čeká ty, kteří by chtěli zkusit nespat vůbec.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Při hledání pachatele zločinu si vyšetřovatelé musí dávat pozor na mnoho věcí. Jednou z nich je i fakt, že se někdy lidé přiznají ke zločinům, které nespáchali, a to aniž by k tomu měli důvod, jakým by mohlo být například krytí blízké osoby.

Server New Scientist upozornil na novou studii, podle které může za mnohými z těchto přiznání stát spánková deprivace. Ta je často využívána jako efektivní metoda mučení a způsobuje ospalost, nemožnost soustředění a halucinace.

V rámci studie provádělo 88 lidí různé úkoly na počítači. O týden později se vrátili a opět prováděli různé úkoly. Poté někteří z nich spali 8 hodin, zatímco jiní zůstali vzhůru celou noc. Následující ráno byli obviněni z toho, že zmáčkli klávesu Escape a tím smazali všechna data, ačkoliv byli před tímto dříve varování.

Polovina z lidí, kteří nespali, se k tomu falešně přiznala. Z odpočinutých lidí tak učinilo 18 %. Server poukazuje na fakt, že zatímco například v Anglii je nelegální vyslýchat mimo krizové situace lidi, kteří neměli dostatek spánku, v jiných zemích, včetně USA, podobný zákon neexistuje.

Toto zjištění je problematické i z toho důvodu, že spánková deprivace byla někdy naopak přímo využívaná jako vyšetřovací metoda. Ačkoliv se podle některých odborníků mohou případné výsledky lišit při provedení obdobné studie na vězních, i tak se bude tato studie zřejmě v budoucnosti citovat při relevantních soudních procesech.

Vědci také zkoumali, co by se stalo, pokud bychom několik dní nespali vůbec. Výsledek není vůbec překvapivý, zemřeli bychom. Ukázaly to pokusy na dospělých kočkách a psech, kteří po 15 dnech nepřetržitého bdění hynuli na celkové vyčerpání organismu.

Sérii pokusů provedl dříve i filozof Allen Rechtschaffen, který dlouhodobě bránil ve spánku krysám. Hlodavci vykazovali za několik dnů známky oslabení, poté se začaly chovat jako by byly ve stresu a objevily se u nich poruchy pohyblivosti a úbytek na váze.

Nakonec došlo ke zduření žláz s vnitřní sekrecí, v břiše se jim objevily žaludeční vředy a poté krysy uhynuly. Některé vydržely jen několik dní, jiné celý měsíc, výsledek byl ale vždy stejný. Lze proto předpokládat, že na člověka by měla absence spánku podobný efekt.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zveřejnili drastický návod, jak se vyhnout rakovině. Ženám se moc…

19.03.2018 15:55 Chcete se vyhnout riziku, že dříve či později onemocníte rakovinou? Podle vědců je tu jedna možnost…

Koupete děti a umýváte jim ruce? Můžete jim způsobit vážné problémy,…

19.03.2018 13:55 Hygiena je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Koupeme se, umýváme si ruce a ani na chvíli…

Víte, co vše žije na vaší podlaze? Vědci to zjistili a bez rukavic se jí…

19.03.2018 12:46 Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po…

Jak poznáte, že někdo neříká pravdu? S těmito triky odhalíte každého lháře

19.03.2018 10:23 Muži lžou v průměru třikrát denně, zatímco ženy "pouze" dvakrát, tvrdí jeden britský výzkum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama