Stalin chtěl několikrát nechat zavraždit Hitlera. Proč to nikdy neudělal?

Sovětská bezpečnost během druhé světové války vypracovala tři různé plány, jak provést atentát na Adolfa Hitlera. Přestože dva z nich byly uskutečnitelné, sovětský vůdce Josif Stalin je pokaždé odvolal.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Josif Stalin (Bild 183-R80329 / CC-BY-SA 3.0)

„Málokdo ví, že už v roce 1941 se vedení Sovětského svazu rozhodlo zničit Hitlera. Nejprve se to plánovalo uskutečnit v Rusku, v případě, že nacistická armáda obsadí Moskvu. Později byl vypracován plán na likvidaci Hitlera v jeho štábu, nicméně v roce 1943 se Stalin nečekaně rozhodl od tohoto upustit,“ řekl na tiskové konferenci v Moskvě generál Anatolij Kulikov, bývalý šéf ruského ministerstva vnitra a předseda Klubu armádních velitelů.

Sovětského diktátora k tomu vedl strach, že by Německo po Hitlerově smrti uzavřelo separátní mírovou smlouvu s Británií a Spojenými státy bez účasti Ruska. „Důkazy o takových jednáních existují,“ dodal Kulikov.

Další atentát na Hitlera vypracovali Sověti v roce 1944, nicméně i tentokrát ho Stalin odvolal. „A to dokonce i přesto, že k této akci byl již připraven člověk, který se záměrně nechal zajmout nacistickým vojskem a těšil se u Němců velké důvěře,“ pokračoval ve vyprávění ruský generál.

Slíbil zároveň, že jeho klub připraví pro veřejnost publikaci s podobnými málo známými fakty z druhé světové války.

Kulikov ještě například prozradil, že jeden den války v roce 1943 stál Moskvu 324,1 milionu rublů, v roce 1944 to bylo už 350 milionů a v následujícím roce 352 milionů rublů.

Podle jeho informací bylo z frontových linií během války evakuováno do nemocnic 16 milionů zraněných, z nichž se 23 procent po uzdravení vrátilo do bojů.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdrcující zpráva pro milovníky jídla? Oblíbená pochoutka je podle vědců…

21.05.2018 22:26 Aktualizováno Smutná zpráva pro milovníky jídla. Vědci zjistili že oblíbená pochoutka všech gurmánů, slanina, má…

Hitler přežil válku v Argentině? Vědci konečně zjistili, jaká je skutečnost

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Podle mnohých populárních teorií Adolf Hitler ve skutečnosti nespáchal sebevraždu, ale přežil…

DNA izolátor? Registr dárců krvetvorných buněk IKEM získal unikátní…

21.05.2018 18:50 Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM nebyl nikdy jednodušší a pohodlnější.…

Češi objevili dosud neregistrovaná jezera pod ledem Antarktidy

21.05.2018 18:27 Aktualizováno Rozborem nejnovějších gravitačních dat z družic (zejména GOCE) a topografických dat z radarů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama