Koberec: Luxusní módní doplněk nebo ráj milionů bakterií?

Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po nich naši mazlíčci, hrají si na nich děti a naše bosé nohy po nich našlapou kilometry. To vše jim ale dává pořádně zabrat – což je často vidět na jejich vzhledu. A ještě horší je pak to, co na první pohled vidět není.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Koberce pravidelně vysáváme, velká část z nás se je snaží čas od času vyčistit i jinými způsoby. Ale stačí to? Experti varují, že mohou poskytovat skvělé útočiště bakteriím nebo virům. Asi byste se divili, co mohou skrývat vlákna všeho koberce – zvláště, pokud je nenecháváte čistit nějakou odbornou firmou.

Podle serveru eHow.com se na vašich podlahách může skrývat třeba Norovirus, Salmonella nebo Campylobacter. Norovirus, také známý jako Norwalský virus, může způsobit střevní chřipku a další zažívací problémy. Je schopen přežít na vláknech koberce po dobu čtyř až šesti týdnů a může se vznést do vzduchu pokaždé, když někdo projde po koberci. 

O salmonelle většina z nás slyšela, máme tendenci ji považovat za nemoc z potravin. Salmonella je patogen, který může způsobit průjem, horečku a křeče v břiše, a je zvlášť nebezpečný pro malé děti a starší dospělé. Salmonellu si můžete domů - a na koberce - přinést i na podrážkách bot. Jedna studie ukázala, že 15 z 55 (27,2%) sáčků z vysavačů používaných v domácnosti obsahovalo virus Salmonella enterica.

Bakterie Campylobacter se vyskytuje nejčastěji v zimním období a daří se jí spíše na vlhkých kobercích. Může způsobit onemocnění zvané kampylobakterióza, které je zvláště nebezpečné pro lidi s oslabeným imunitním systémem. Bakterii se daří ve vlhkém prostředí, což znamená, že ve velkém ohrožení jsou podlahy a koberce, které byly vyčištěny po povodních nebo nehodách s vodou.

Dětem škodí i přehnaná hygiena

Představte si, že si na takovéto živné půdě pro baterie hrají malé děti. Docela děsivé, že? Jakkoliv nebezpečně to může znít, vědci na druhé straně varují i před přehnanou čistotou. Doktor Brett Finlay z British Columbia University varoval, že posedlost hygienou může způsobit, že se z některých prospěšných bakterií v našich střevech stane „ohrožený druh“.

Kanadští vědci tvrdí, že přítomnost čtyř konkrétních druhů bakterií ve střevech kojenců starých méně než 100 dní, zabraňuje vzniku astmatu v pozdějším životě. Stejné testy proto provedli i v dalších zemích a ty jim jejich závěry potvrdily. Zároveň ale vědci určili rizikové faktor vedoucí k astmatu. Těmi podle nich jsou určitý typ kvasinek ve střevech a přístup k dodávkám čisté vody. „„Je ironií, že děti s čistou vodou měly vyšší riziko vzniku astmatu,“ říká Finlay.

„Myslím, že to dává smysl, ale musím přiznat, že jsme byli překvapeni. Člověk by myslel, že čistá voda je dobrá pro celý svět,“ uvádí. Právě tato hygienická hypotéza je jeden z důvodů, jak je možné vysvětlit vznik astmatu a alergií v rozvinutém světě. I proto lékař lidi burcuje, aby odhodili své antibakteriální ubrousky.

„Řekl bych, že trpíme kocovinou z hygieny. Až moc jsme vyčistili svět. Možná, že jsou tyto mikroby skutečně ohrožený druh - vaše vnoučata budou mít jiné mikroby než vy. Netvrdím, že byste měli dát do biobanky své výkaly a pak je dát vašim vnoučatům. Ale mám strach, že vše až moc čistíme a myslím, že bychom měli polevit,“ dodal s tím, že některé mikroby jsou opravdu špatné a že je tato problematika velmi složitá.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsem z roku 2030, tvrdí mladík. Podle detektoru lži říká pravdu. Co…

17.02.2018 19:52 Aktualizováno V poslední době se s údajnými cestovateli v čase doslova roztrhl pytel. Poté, co se na internetu…

Smrtící úklid? Nadměrným používáním čistících prostředků si můžete…

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Vědecká studie ukázala, že nadměrné používání čistících prostředků může mít negativní účinky na…

Vědci varují: Osamělost může způsobit vážné zdravotní problémy

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Praha - Podle vědců se z osamělosti pomalu stává celosvětová moderní epidemie. Velká Británie má…

Byl život na Marsu zničen jadernými zbraněmi? Na rudé planetě se údajně…

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Život na Marsu vyhladili mimozemšťané s jadernými a plazmovými zbraněmi, to tvrdí fyzik a odborník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama