Další pandemie na obzoru? Objevil se nebezpečný supervirus, lék na něj neexistuje

Kampala - V Ugandě se objevil smrtící patogen, který je podobný ebole. Tato nemoc podle vědců zabíjí 88% lidí, se kterými přijde do styku. Zatím se objevilo pouhých pět případů, ale experti bijí na poplach. Zatím se totiž na tuto nemoc nepodařila najít účinná protilátka.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Marburg krvácivá horečka (MVD) zachvátila obyvatele Ugandy. Zatím se objevilo v této zemi pouhých pět případů, avšak i to zburcovalo mezinárodní agentury první pomoci, aby poslaly své lidi do země kvůli kontrole situace.

Uganda totiž není jedinou zemí, kde se nyní vyskytuje supervirus. Podle dostupných zpráv zuří na Madagaskaru epidemie plicního moru, která je nejhorší za posledních 50 let. Kvůli ní byly varovány mimo jiné Jižní Afrika, Seychelly, Tanzánie nebo Etiopie.

Virus MVD patří do stejné rodiny virů jako obávaná ebola, která před pár lety zabila v západní Africe 11 tisíc lidí. Virus se přenáší nejen ze zvířat na člověka, v tomto směru jsou nejnebezpečnější netopýři nebo opice, ale i mezi lidmi, a to buď krví nebo pohlavními buňkami. Člověk se může nakazit i ve špinavém prostředí, kde se virus usazuje.

V Ugandě byl virus poprvé identifikován v roce 2007, o pět let později zabil deset lidí. Od té doby zabil pouze jednoho člověka. Až do tohoto roku.

Nemoc se projevuje vážným krvácením, horečkou, zvracením a záchvaty průjmu. V současné době na tuto nemoc, která se poprvé na světě objevila před padesáti lety, není lék.

Vědci v laboratořích se usilovně snaží objevit medikament, který by virus zničil, zatím proběhly některé úspěšné testy experimentálních léků na primátech.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha jako terč číslo 61? Americký plán počítal s vyhlazením Česka

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Malá země v srdci Evropy se do větších mezinárodních konfliktů většinou nezapojuje. I proto je…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama