Další pandemie na obzoru? Objevil se nebezpečný supervirus, lék na něj neexistuje

Kampala - V Ugandě se objevil smrtící patogen, který je podobný ebole. Tato nemoc podle vědců zabíjí 88% lidí, se kterými přijde do styku. Zatím se objevilo pouhých pět případů, ale experti bijí na poplach. Zatím se totiž na tuto nemoc nepodařila najít účinná protilátka.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Marburg krvácivá horečka (MVD) zachvátila obyvatele Ugandy. Zatím se objevilo v této zemi pouhých pět případů, avšak i to zburcovalo mezinárodní agentury první pomoci, aby poslaly své lidi do země kvůli kontrole situace.

Uganda totiž není jedinou zemí, kde se nyní vyskytuje supervirus. Podle dostupných zpráv zuří na Madagaskaru epidemie plicního moru, která je nejhorší za posledních 50 let. Kvůli ní byly varovány mimo jiné Jižní Afrika, Seychelly, Tanzánie nebo Etiopie.

Virus MVD patří do stejné rodiny virů jako obávaná ebola, která před pár lety zabila v západní Africe 11 tisíc lidí. Virus se přenáší nejen ze zvířat na člověka, v tomto směru jsou nejnebezpečnější netopýři nebo opice, ale i mezi lidmi, a to buď krví nebo pohlavními buňkami. Člověk se může nakazit i ve špinavém prostředí, kde se virus usazuje.

V Ugandě byl virus poprvé identifikován v roce 2007, o pět let později zabil deset lidí. Od té doby zabil pouze jednoho člověka. Až do tohoto roku.

Nemoc se projevuje vážným krvácením, horečkou, zvracením a záchvaty průjmu. V současné době na tuto nemoc, která se poprvé na světě objevila před padesáti lety, není lék.

Vědci v laboratořích se usilovně snaží objevit medikament, který by virus zničil, zatím proběhly některé úspěšné testy experimentálních léků na primátech.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recept na dlouhověkost odhalen? V životě budete potřebovat jen jednu věc

23.11.2017 22:49 Aktualizováno Šťastný a spokojený život. kdo by po něm netoužil? Nicméně příroda ne každému připravila stejný věk…

Používáte často tato slova? Podle vědců jste zřejmě až moc vystresovaní

23.11.2017 22:49 Aktualizováno To, že jste ve stresu, může ukázat nejen váš vzhled, ale i mluva. Podle odborníků totiž existují…

Jaká jsou naše poslední přání? Zdravotní sestry prolomily mlčení o lůžkách…

23.11.2017 09:59 Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Pohádky škodí zdraví? Experti vyslali závažné varování

23.11.2017 08:58 Aktualizováno Pohádky neodmyslitelně patří k našemu dětství. V každém knihkupectví narazíme na hromadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama