Kde končí všechny vyhozené odpadky? Zachytává je unikátní místo

Napadlo vás někdy, kde končí veškerý vyhozený odpad? Pokud jej dáme do košů nebo popelnic, pak samozřejmě na skládce. Co se ale děje s odpadem, který vyhodíme jen tak do vody nebo do moře? Kam pluje a kde nakonec končí?

Přidejte svůj názor

Skládky odpadů jsou temnou skvrnou naší minulosti

Naše planeta je kulatá a logicky tedy žádný konec ani začátek nemá. Pokud bychom ale přesto chtěli hovořit o konci světa, můžeme jím pojmenovat například Hendersonův ostrov, jedno z nejodlehlejších a nejvzdálenějších míst daleko od veškeré civilizace. To si alespoň odborníci mysleli, než na něj zavítali.

Hendersonův ostrov je malý skalnatý korálový ostrůvek ležící v Tichém oceánu. Ostrov o rozloze 37,3 km² je porostlý deštným pralesem, ale neobydlený, není na něm totiž žádná pramenitá voda.

Jedním z důvodů, proč lze právě toto místo nazvat koncem světa, je jeho odlehlost. Od nejbližšího osídleného místa je vzdálen více než 5000 kilometrů. To ale není jediné, v čem je unikátní.

Ostrov leží na konci obrovského víru mořských proudů v oblasti jižního Tichého oceánu. Prakticky tak zachycuje vše, co unesou oceánské vlny, a většina věcí skončí právě zde, při pobřeží tohoto ostrova. 

Ten, kdo ví, co se v mořích a oceánech nachází, už nyní asi tuší, co na ostrově odborníci, kteří na něj zavítali, objevili. Z ostrova se stala skládka, a rovnou ta největší na světě. Vědci zde totiž narazili na největší hustotu plastového odpadu, jakou kdy kdo viděl.

Podle agentury AP to odborníci uvedli ve studii zabývající se znečištěním oceánů a vlivem odpadu na mořské ekosystémy, kterou publikovali po více než tříletém výzkumu. Odhadují, že pláže ostrova pokrývá kolem 38 milionů kusů plastu s celkovou váhou přes 17 tun.

Autorka studie a výzkumná pracovnice Tasmánské univerzity Jennifer Laversová napočítala 671 kusů plastu na metr čtvereční. To činí nejvyšší hodnotu, jaká byla na světě zaznamenána, a z ostrova to dělá největší "přírodní" skládku odpadu, jaká kdy byla objevena.

Podle Laversové ale mohou být údaje o 17 tunách odpadů podhodnocené. Podle ní totiž výzkumní pracovníci dokázali počítat jen kousky větší než 2 milimetry a sondy byly pouštěny jen do hloubky 10 centimetrů. Ve skutečnosti tak může být na místě odpadků mnohem více.

Množství plastu, které končí v oceánech, je jedním z vážných problémů, o kterém se moc nemluví. Podle expertů přitom přibude každoročně na 300 milionů tun plastu a v moři skončí zhruba osm milionů tun. Ve všech světových oceánech může být nyní až 110 milionů tun plastového odpadu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orgány, bez kterých člověk může žít. Víte, které to jsou?

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Aby člověk mohl strávit tučné jídlo, potřebuje k tomu na pomoc žluč, která jídlo, zejména tučné,…

Blíží se soudný den? V lesích vznikají tajné tábory pro přežití blížící se…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Spojené státy se připravují na 3. světovou válku. Vzniká tu síť táborů pro případ soudného dne,…

Záhadný mrak nad Evropou a miliony mrtvých? Klimatická anomálie byla po…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Pád římské říše dodnes fascinuje historiky i laickou veřejnost a i přes značný pokrok ve vědě není…

Chcete zhubnout? Klidně jezte bifteky se zmrzlinou. Podle vědců jsou…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Nezáleží jen na tom, kolik toho sníme, ale i na tom, kdy to sníme. Makarony, biftek nebo zmrzlina:…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama