Mají z nás domorodé kmeny strach? Proč se s námi nechtějí setkat?

V moderní době, ve které žijeme, už známe téměř všechna zákoutí planety Země na souši. Skoro každé místo už bylo někým navštíveno a zdokumentováno. To se však netýká některých domorodých kmenů. Proč jsme s nimi ještě nenavázali kontakt? A brání nám v tom něco?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

I když žijeme ve světě, který je propojenější než kdy dřív, byly ještě v nedávné době stovky neobjevených domorodých kmenů. Ty se skrývají v různých částech naší Země a jsou pro nás zatím tajemstvím.

Podívejme se však blíže na ty kmeny, které jsou nám už známé. Jsou to ty, které se podařilo identifikovat, ale stále nejsou v kontaktu s moderní civilizací. Kdo jsou? Kde žijí? A proč jsou izolovaní?

Sentinelové

Tento kmen žije na malém ostrově North Sentinel, jenž se nachází několik set kilometrů východně od Indie. Při poslední Době ledové byl ostrůvek s Indií spojen. Někteří lidé se rozhodli usadit se na dnešním ostrově, jejich potomci tu žijí dodnes.

Oblast je naší civilizací neporušena, teritorium spravuje Indie, která nechává místním domorodcům úplnou svobodu. Zároveň varuje své občany i turisty, aby na ostrov nejezdili, neboť Sentinelové jsou velmi agresivní a nemají zájem být kontaktováni moderní civilizací.

Odhady o jejich počtu jsou zavádějící. Indie sice prováděla v oblasti pravidelné sčítání obyvatelstva, avšak dělala ho z dálky, nikoli na místě. Podle sčítání lidu žije na ostrově kolem 50 lidí, experti však odhadují až desetinásobek.

Sentinelové zůstávají jedním z nejtajemnějších kmenů, podle všeho je nevyhubila ani taková katastrofa, jakou byly zemětřesení a vlna tsunami na konci roku 2004. I když se ostrov nachází ve velmi rizikové oblasti, byla na něm i po této události zaznamenána aktivita lidí.

Brazilské kmeny

Rozsáhlé plochy brazilské Amazonie jsou domovem pro nejméně stovku domorodých kmenů, které nepřišly do kontaktu s naší civilizací. Důvodem pro nekontaktování kmenů se staly choroby dýchacích cest, které hubily celé kmeny.

Proto byl před 30 lety přijat zákon, podle kterého nesmějí lidé přijít s domorodci do styku, pokud by se nejednalo o ohrožení života. Sami domorodci odmítají kontakt moderní civilizací, jelikož si dobře pamatují, jakou katastrofu do jejich středu přinesla.

Na rozdíl od Sentinelů víme o kmenech z Brazílie alespoň něco, jejich jazyk je částečně pro místní obyvatelstvo srozumitelný. To se týká např. kmenu Awá.

Kmen Kawahiwa je známý svým přemísťováním, vědci o něm zjistili detaily díky věcem, které v místě svého předchozího působiště zanechal.

Zajímavý je případ jednoho domorodce, který zůstal posledním žijícím členem svého kmene. Žil v hlubinách deštného pralesa a útočil na každého, kdo se jej pokoušel kontaktovat.

Jihoamerické kmeny

Brazílie není jediným státem Jižní Ameriky, na jehož území žije řada kmenů. Další příklady domorodců jsou známy z Peru, Bolívie, Paraguaye, Ekvádoru nebo Francouzské Guyany.

Velká část kmenů postihla osud peruánského Masco Piro. Tyto domorodce zasáhlo odlesňování, které nařídily velké místní gumárenské společnosti. I tito domorodci se neradi stýkají s moderní civilizací kvůli nemocem. Celá řada kmenů je tak pozorována pouze vrtulníky.

Kmen Huaroani se usídlil na území dnešního Ekvádoru a někteří jeho členové se spojili s moderním obyvatelstvem, dokonce žijí s nimi. Jiní jsou skeptičtější a utekli raději od civilizace co nejdále.

Kmeny ze Západní Papuy

Západní část ostrova Nová Guinea je domovem pro nejméně 300 kmenů, z nichž čtyřicítka ještě nebyla kontaktována. Vzhledem k tomu, že hornatou oblast pokrývají husté lesy, nebyla část z nich ještě ani spatřena.

Jak tomu bylo u předchozích případů, domorodé kmeny odmítají kontakt s naší civilizací, přičemž útočí jen část z nich. Děje se tak především kvůli chování indonéské vlády ke kmenů. Před více než 50 lety tu byla pozorována porušování lidských práv, včetně znásilňování, mučení i zabíjení.

Kmeny tu jsou rozděleny na dvě sekce. Jedny žijí v močálovitých oblastech pobřeží, kde se živí rybolovem. Druhé potom ve vyšších oblastech, kde dělají farmaření a pěstují brambory.

I tady jsou kmeny oficiálně chráněny zákonem, a tak novináři, kteří by je chtěli kontaktovat, to mají složité.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha jako terč číslo 61? Americký plán počítal s vyhlazením Česka

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Malá země v srdci Evropy se do větších mezinárodních konfliktů většinou nezapojuje. I proto je…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama