Vědci vymysleli trik, jak ochránit děti před nemocemi. Může zachránit statisíce životů

Lidé jsou nemocemi ohroženi nejvíce těsně po narození. Nemají rozvinutý imunitní systém a jsou náchylní k celé řadě chorob. Vážné zdravotní komplikace jim tak může způsobit i obyčejná chřipka, proti ní ale vědci našli novou zbraň. A tu může mít v rukou jejich matka.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Děti, ilustrační fotgorafie

Běžnou chřipku si za svůj život prodělala většina lidí. Ačkoliv u zdravých dospělých lidí žádné vážné zdravotní riziko nepředstavuje, pro určité skupiny lidí může být velmi nebezpečná. Mezi ně patří i novorozenci. Podle nové studie by je ale mohlo ochránit očkování z těla matky. Informoval o tom server Voice of America.

Lidé se před chřipkou mohou chránit očkováním, to ale neplatí pro novorozené děti, které jsou na vakcinaci příliš malé. Děti, které se narodí během chřipkové sezóny, tak jsou během prvních šesti měsíců svého života v ohrožení.

Jak server podotýká, lékaři již nyní vakcinaci těhotným ženám doporučují, protože chřipka v těhotenství může vést k vážným komplikacím. Nyní ale k tomu lékaři mají další důvod – jak totiž zjistili vědci z Witwatersrandské univerzity v jihoafrickém Johannesburgu, ochranná funkce očkování se skrze placentu přenese i na novorozené dítě.

Díky tomu tak mohou být děti chráněné během prvních dvou měsíců života po narození. Úroveň ochrany je navíc podle provedeného výzkumu velmi vysoká.

Vědci proto zdůrazňují, že v tuto chvíli neexistuje žádný důvod, proč by lékaři neměli těhotným ženám očkování proti chřipce doporučit. Očkováni by pak preventivně měli podle nich být všichni lidé, kteří s novorozencem mají přijít do styku.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha jako terč číslo 61? Americký plán počítal s vyhlazením Česka

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Malá země v srdci Evropy se do větších mezinárodních konfliktů většinou nezapojuje. I proto je…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama