Nástup Velkého Bratra? Digitální pilulka umožní sledování pacienta

Michel Foucault, jeden z nejznámějších moderních filozofů, považoval medicínská zařízení za nástroj kontroly obyvatelstva. Na poslední zprávu z oblasti amerického zdravotnictví by se proto zřejmě díval s velkou nedůvěrou. Americký úřad pro potraviny a léčiva schválil prvně v historii použití digitální pilulky, jenž oznámí doktorům, kdy a jak jí pacient pozřel. Americké noviny New York Times se ptají, zda tato novinka neohlašuje nástup vševidoucího Velkého bratra.

Přidejte svůj názor

Léky, ilustrační foto

Digitální pilulka má napomoci vyřešit dlouhodobý problém nezodpovědných pacientů, kteří neberou své léky podle předepsaného řádu. Podle expertů lehkovážnost pacientů stojí více 100 miliard ročně, zvláště proto, že stav nemocných pacientů se ještě zhoršuje a často končí v nemocnících na hospitalizaci.

Ti pacienti, kteří souhlasí s podáváním „Abilify MyCite", mohou nechat své lékaře a až čtyři další lidi, např. členy rodiny, aby dostávali elektronické údaje o použití tablet obsahující i přesné datum a čas. Prostřednictvím aplikace pro smartphony mohou zablokovat příjemce, kdykoliv si to rozmyslí. Jiné společnosti vyvíjejí technologie digitálních léků, které dokáží potvrdit, zda pacient položil pilulku na jazyk a spolkl ji. Ne všechny budou potřebovat regulační povolení a některé už jsou testovány u pacientů se srdečními problémy, po mrtvici, diabetiků aj.

Podle expertů tyto digitální léky mohou být nejvíce uvítány staršími lidmi, kteří potřebují vědět, zda si nezapomněli vzít předepsané léky či lidmi, jenž jsou pod přísným medicínským dohledem ohledně toho, zda berou své léky, např. lidé trpící žloutenkou. Též je možné použít tuto technologii k monitorování toho, zda pacienti po chirurgickém zákroku neužívali příliš mnoho léků nebo že účastníci klinického hodnocení správně užívali testované léky.

New York Times podotýká, že ačkoliv je tato technologie dobrovolná, vyvolává otázky ohledně soukromí pacienta. Pojišťovny by mohli vyzývat k jejich užívání např. prostřednictvím slev a lékaři prostřednictvím své autority, což je by mohlo být eticky velmi sporné. Podle Dr. Erica Topola, ředitel Scripps Translational Science Institute tyto etické otázky by vznikly, kdyby tato technologie byla nabízena způsobem, jenž by byl skoro až nátlakem.

Diskutabilní by bylo též, kdyby se užívání digitální pilulky stalo požadavkem, jenž by určoval podmíněné nebo úplné propuštění pacientů psychiatrických zařízení. Lidé trpící schizofrenií, bipolární poruchou a depresemi často zapomínají na své léky a bylo by proto užitečné mít zařízení, které by tomu dokázalo přecházet. Nicméně, tyto lidé zároveň často trpí paranoiou a povinnost brát léky vysílající informace o pacientovi dalším jedincům by pro ně bylo ta nejhorší možnost.

Robert McQuade, výkonný viceprezident společnosti Otsuka vyrábějící Abilify, podotýká, že pilulka není určena pro všechny pacienty, co trpí schizofrenií, bipolární poruchou a depresemi. Podle něj musí být lékař přesvědčen, že pacient je schopen nový systém zvládnout. Dodal též, že zatím nemají žádné údaje, zda-li používání digitálních pilulek skutečně vede k zlepšení braní předepsaných léků a že to budou studovat až po zahájení prodeje. Zatím nebyla stanovena cena léku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha jako terč číslo 61? Americký plán počítal s vyhlazením Česka

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Malá země v srdci Evropy se do větších mezinárodních konfliktů většinou nezapojuje. I proto je…

Nejčastější nemoc současnosti? Chřipku i angínu válcuje myšitida

23.02.2018 22:18 Aktualizováno Název myšitida zní možná podivně, jde ale o nejčastější nemoc současné doby. Není to totiž nic…

Záhadná rýže: Proč se jí při špatné přípravě můžeme otrávit?

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje…

Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové,…

23.02.2018 22:13 Aktualizováno Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama