Odpolední šlofík nebo zdřímnutí po obědě? Vyvarujte se obojího, podle lékařů můžete onemocnět

Každý si asi čas od času rád zdřímne. Někdo po vydatném víkendovém obědě, jiný si rád pospí u televize nebo zabere u čtení knížky. Nejnovější vědecké poznatky ale ukazují, že tyto šlofíky během dne mohou pořádně uškodit zdraví.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Lidé, kteří si odpolední spánek dopřávají pravidelně, si mohou pořádně uškodit. Především v případě, že jejich spánková siesta je dlouhá a připomíná předskokana nočního spánku.

Dříve nebylo na takovém podřimování nic špatného a dokonce bylo považováno za poměrně prospěšné. S tím je ale konec. Nejnovější vědecké studie ukazují, že pravda je úplně jinde.

Vědci z tokijské univerzity podle serveru Mirror zjistili, že lidé, kteří si denně dopřávají spánek delší než půl hodiny, mají téměř o 50 procent vyšší riziko onemocnění cukrovkou oproti těm, kteří ke spánku uléhají až večer.

Vedoucí výzkumného týmu Tomohide Yamada tvrdí, že zvýšené riziko se týká diabetu druhého typu. Zároveň ale uvedl, že pokud si přes den zdřímnete na méně než půl hodiny, můžete být v klidu.

"Několik studií prokázalo, že takto krátká zdřímnutí naopak zlepšují motorické schopnosti a napomáhají soustředit se," tvrdí podle britského serveru Yamada.

Pokud ale zaspíte a váš odpočinek se protáhne, vstoupíte do fáze hlubokého spánku, kterou ale nedokončíte. Proto jste po probuzení ještě víc unavení než před zahájením odpoledního odpočinku.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recept na dlouhověkost odhalen? V životě budete potřebovat jen jednu věc

23.11.2017 22:49 Aktualizováno Šťastný a spokojený život. kdo by po něm netoužil? Nicméně příroda ne každému připravila stejný věk…

Používáte často tato slova? Podle vědců jste zřejmě až moc vystresovaní

23.11.2017 22:49 Aktualizováno To, že jste ve stresu, může ukázat nejen váš vzhled, ale i mluva. Podle odborníků totiž existují…

Jaká jsou naše poslední přání? Zdravotní sestry prolomily mlčení o lůžkách…

23.11.2017 09:59 Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Pohádky škodí zdraví? Experti vyslali závažné varování

23.11.2017 08:58 Aktualizováno Pohádky neodmyslitelně patří k našemu dětství. V každém knihkupectví narazíme na hromadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama