Devastující zemětřesení? Příští rok jejich počet rapidně stoupne, varují vědci

Colorado/Montana - Bylo v tomto roce podle vás hodně přírodních katastrof jako hurikány, tornáda a zemětřesení? V tom případě vás budoucnost nepotěší. Podle vědců bude rok 2018 na tyto přírodní úkazy mnohem bohatší. Informoval o tom server The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

itálie

Vědci bijí na poplach. Příští rok by se měl odehrát velký nárůst přírodních katastrof, především zemětřesení. Domnívají se, že změny v rychlosti rotace kolem vlastní osy může vyvolat intenzivní seismickou aktivitu, a to hlavně v obývaných tropických oblastech.

I když změny v rotaci budou hodně malé - den se zkrátí přibližně o milisekundu - pořád je podle vědců možné, že se kvůli nim uvolní obrovské množství podzemní energie.

Spojitost mezi rychlostí zemské rotace a seismickou aktivitou bylo nedávno popsáno v práci Rogera Bilhama a Rebeccy Bendickové z univerzit v Coloradu, respektive v Montaně. V této studii se výzkumníci zaměřili na všechna zemětřesení s minimální silou 7 stupňů Richterovy škály od roku 1900.

Tímto způsobem našli od počátku minulého století do této doby pět období, kdy se rapidně zvýšil počet zemětřesení. "V těchto periodách docházelo až k 30 silným zemětřesením ročně," píše Bilham.

"Mimo tato období docházelo průměrně jen k 15 větším zemětřesením v jednom roce," doplňuje. Výzkum našel souvislost mezi zpomalenou rotací Země kolem své vlastní osy a počtem zemětřesení.

Podle studie následovalo v posledních 117 letech vždy po zpomalení zemské rotace období silnějších zemětřesení. "Je to jednoduché. Po období zpomalení rotace planety nás čeká 5 let plných devastujících zemětřesení," předpovídá Bilham.

Tato informace je důležitá především proto, že perioda zpomalení zemské rotace začala před téměř pěti lety. To znamená, že období silných zemětřesení se blíží.

"Tento rok jsme čelili asi jen šesti opravdu velkým zemětřesením. Příští rok to může být klidně 20," potvrzuje obavy Bilham.

Otázkou je, kde tato zemětřesení udeří. Podle Bilhama je jakákoli předpověď místa složitá, ale výzkum ukázal, že většina zemětřesení v minulosti, která měla spojitost se zpomalením zemské rotace, se udála v tropických oblastech kolem rovníku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou Češi obézní? Lékaři si na to posvítili a zjistili velmi zajímavé…

24.03.2018 15:22 Lehce pracující člověk by měl denně sníst maximálně 48 gramů jednoduchých cukrů, průměrný obyvatel…

Evropská unie v 19. století? Češi přišli s unikátní myšlenkou, po návštěvě…

24.03.2018 12:49 Aktualizováno Myšlenka sjednocování slovanských národů byla v 19. století velmi populární a v Čechách se pojila s…

Místo Bohů? Teotihuacán byl největším městem Nového světa, přesto je…

24.03.2018 07:50 Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety,…

Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

24.03.2018 07:20 V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama