Jack v Titanicu nemusel zemřít? Výzkum ukázal, že pro záchranu stačila jediná věc

Některé studie jsou natolik nepochopitelné, až se nejeden čtenář chytá za hlavu. Jiné jsou směšné a prakticky o ničem nevypovídají, další zase nepřináší prakticky nic nového, byť do nich vědci investovali mnoho času i peněz. Jedna ze studií se ale zabývala něčím, o co se dříve nikdo nepokusil. Rozebírala děj ve filmu.

Přidejte svůj názor

Jack (Leonardo DiCaprio) a Rose (Kate Winslet) v závěrečné scéně Titanicu

Na světě existují miliony studií. Je jich tak moc, že podle jedné ze studií už je lidé ani nedokáží pořádně vnímat s registrovat. Velkou většinu z nich si nikdy nepřečteme ani o nich neuslyšíme, pak se ale najdou takové, které zaujmou už jen svou bizarností.

Právě takový poprask vyvolala školní práce tří australských studentek. Ty se totiž pokusily o něco nevídaného, analyzovaly děj filmu a zjišťovaly, jestli musel opravdu skončit tak, jak jak scénáristé vymysleli. A nemohly si vybrat lepší film, než legendární Titanic.

Snímek z produkce Jamese Camerona relativně věrně zobrazuje potopení nejslavnější lodi světa a má dvě hlavní postavy, chudého Jacka zastoupeného Leonardem DiCapriem, a bohatou Rose, kterou ztvárnila Kate Winslet. A dnes už asi nenajdete nikoho, kdo by nevěděl, jak film dopadne. 

Nebude proto pro nikoho překvapením, když napíšeme, že Jack na konci filmu zemře. Ačkoliv přežije celou zkázu masivní lodi, utopí se, či spíše umrzne v ledové vodě. Podle školní studie, o níž informují australská média, se to ale nemuselo stát.

Studentky z Westminsterské školy v Adelaide Abigail Wicksová, Christy Zhangová a Julia Damatová zjistily, že stačilo použít jednoduchý trik, který by prkno, na němž se zachránila Rose, podepřel tak, aby se nepotopilo. Ve filmu na něm totiž leží pouze hlavní představitelka, oděná do záchranné vesty, zatímco Jack umírá v oceánu. A je to právě proto, že by deska obě hlavní postavy neunesla.

Pokud by si ale Rose vestu sundala, Jack by ji mohl upevnit pod prkno a tím by z něj udělal vor, který by se vznášel na hladině. Podle výsledků studie by tam výsledná deska měla být dostatečně nadnášena, aby se na ní mohli zachránit oba, tedy i Jack. Studie ale zároveň uvádí, že by to celé musel stihnout do dvou minut, jinak jej ledová voda znehybní natolik, že by už nebyl schopen zachránit se.

Jaké by byly další jeho kroky už studentky neuvádí, základy kurzů přežití ale uvádí, že ze všeho nejdůležitější je ze sebe mokré a ledové oblečení co nejdříve sundat. Poté by měl vyhledat buď suché, nebo jiný zdroj tepla. Ten nebyl několik hodin k dispozici, a tak je možné, že by Jack stejně nakonec zemřel, na podchlazení nebo zápal plic. I tak by ale zřejmě měl větší šanci na přežití.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednou za čas neškodí? Co se děje s tělem nekuřáka, který si zapálí…

17.12.2017 16:21 Aktualizováno U kuřáků je to jasné. Vědí, že tento zlozvyk ničí jejich zdraví bez ohledu na to, kolik cigaret…

Jak vypadají laboratoře, v nichž se vytváří smrtící viry?

17.12.2017 15:21 Aktualizováno Prasečí chřipka známá pod označením H1N1 byla dvacet let prakticky mrtvá. Mělo se za to, že je…

Slavily se 20. května a v Evropě byly zakázány. Co jste nevěděli o…

17.12.2017 14:42 Aktualizováno Štědrý den už je za dveřmi. Den, kdy po staletí slavíme narození Ježíše Krista, sedíme u jídla,…

Zdrcující kritika Koránu? Před "larvou mohametskou" varoval vůdce povstání…

17.12.2017 13:40 Jak viděl náboženství islámu šlechtic Václav Budovec z Budova - člen Jednoty Bratrské, významný…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama