Proč po kýchnutí říkáme "pozdrav pánbůh"? Souvisí to s nadpřirozenými silami

Když slyšíme někoho kýchat, téměř automaticky mu odpovíme mu „pozdrav pánbůh“ nebo „na zdraví“. Přemýšleli jste někdy, co to vlastně znamená a proč právě tato kýchajícím lidem říkáme?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Proč po kýchnutí říkáme

Kýchání bývá příznakem nachlazení, trápí ale třeba také alergiky. Kýchat mohou dokonce i zvířata. Ve většině případů je kýchání určeno k vyloučení cizích částic a dráždivých látek z dýchacích cest, zejména z nosní dutiny – jde tedy o jakýsi ochranný reflex, vysvětluje pro server Business Insider doktor Jonathan Moss. 

Podle historiků existuje několik důvodů, proč se přání „na zdraví" nebo „pozdrav pánbůh" v češtině, „bless you" v angličtině nebo „gesundheit" v němčině, rozšířilo.

Řekové a Římané považovali kýchání za znamení celkového zdraví a vyjadřovali přání všeho dobrého osobě, která kýchla, použitím sousloví „žijte dlouho“ nebo „kéž vám Jupiter požehná“.

Ve 14. století papež Řehoř VII. pojem „Bůh žehnej“ popisoval jako „krátkou modlitbou, která se má říci po každém kýchnutí, aby byl dotyčný chráněný před morem“, vysvětluje server Business Insider.

Kýchnutí podle některých znamenalo ústup nemoci a zdravý organismus. Podle některých zdrojů si pak „zdravíčkem" přáli lidé přežití zákeřné nemoci.

Jedna z teorií ale také říká, že kýchající osoba opravdu na okamžik zemře, přání ho ale přivede ze záhrobí zpět. Zároveň mu tím vyseknete poklonu, že má dobré zdraví, protože doopravdy nezemřel. Ve starověku také lidé věřili, že při kýchání můžete ztratit svou duši, nebo vás ovládne ďábel. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou Češi obézní? Lékaři si na to posvítili a zjistili velmi zajímavé…

24.03.2018 15:22 Lehce pracující člověk by měl denně sníst maximálně 48 gramů jednoduchých cukrů, průměrný obyvatel…

Evropská unie v 19. století? Češi přišli s unikátní myšlenkou, po návštěvě…

24.03.2018 12:49 Aktualizováno Myšlenka sjednocování slovanských národů byla v 19. století velmi populární a v Čechách se pojila s…

Místo Bohů? Teotihuacán byl největším městem Nového světa, přesto je…

24.03.2018 07:50 Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety,…

Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

24.03.2018 07:20 V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama