Proč po kýchnutí říkáme "pozdrav pánbůh"? Souvisí to s nadpřirozenými silami

Když slyšíme někoho kýchat, téměř automaticky mu odpovíme mu „pozdrav pánbůh“ nebo „na zdraví“. Přemýšleli jste někdy, co to vlastně znamená a proč právě tato kýchajícím lidem říkáme?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Proč po kýchnutí říkáme

Kýchání bývá příznakem nachlazení, trápí ale třeba také alergiky. Kýchat mohou dokonce i zvířata. Ve většině případů je kýchání určeno k vyloučení cizích částic a dráždivých látek z dýchacích cest, zejména z nosní dutiny – jde tedy o jakýsi ochranný reflex, vysvětluje pro server Business Insider doktor Jonathan Moss. 

Podle historiků existuje několik důvodů, proč se přání „na zdraví" nebo „pozdrav pánbůh" v češtině, „bless you" v angličtině nebo „gesundheit" v němčině, rozšířilo.

Řekové a Římané považovali kýchání za znamení celkového zdraví a vyjadřovali přání všeho dobrého osobě, která kýchla, použitím sousloví „žijte dlouho“ nebo „kéž vám Jupiter požehná“.

Ve 14. století papež Řehoř VII. pojem „Bůh žehnej“ popisoval jako „krátkou modlitbou, která se má říci po každém kýchnutí, aby byl dotyčný chráněný před morem“, vysvětluje server Business Insider.

Kýchnutí podle některých znamenalo ústup nemoci a zdravý organismus. Podle některých zdrojů si pak „zdravíčkem" přáli lidé přežití zákeřné nemoci.

Jedna z teorií ale také říká, že kýchající osoba opravdu na okamžik zemře, přání ho ale přivede ze záhrobí zpět. Zároveň mu tím vyseknete poklonu, že má dobré zdraví, protože doopravdy nezemřel. Ve starověku také lidé věřili, že při kýchání můžete ztratit svou duši, nebo vás ovládne ďábel. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednou za čas neškodí? Co se děje s tělem nekuřáka, který si zapálí…

17.12.2017 16:21 Aktualizováno U kuřáků je to jasné. Vědí, že tento zlozvyk ničí jejich zdraví bez ohledu na to, kolik cigaret…

Jak vypadají laboratoře, v nichž se vytváří smrtící viry?

17.12.2017 15:21 Aktualizováno Prasečí chřipka známá pod označením H1N1 byla dvacet let prakticky mrtvá. Mělo se za to, že je…

Slavily se 20. května a v Evropě byly zakázány. Co jste nevěděli o…

17.12.2017 14:42 Aktualizováno Štědrý den už je za dveřmi. Den, kdy po staletí slavíme narození Ježíše Krista, sedíme u jídla,…

Zdrcující kritika Koránu? Před "larvou mohametskou" varoval vůdce povstání…

17.12.2017 13:40 Jak viděl náboženství islámu šlechtic Václav Budovec z Budova - člen Jednoty Bratrské, významný…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama