Čím se lišíte od svých sourozenců? Možná jste hloupější, zjistili vědci

Máte staršího sourozence? Pak si jistě vzpomenete na dětská léta, kdy jste kvůli němu byli odstrkováni, nebo se vám naopak dopřávalo větší péče ze strany rodičů, než vašemu bratrovi či sestře. Mezi sourozenci je ale více rozdílů, než by se mohlo zdát, a výzkumy ukázaly, že někteří z nich jsou dokonce chytřejší, než jiní.

Přidejte svůj názor

Děti

Psychologové se dlouhé roky snažili zjistit, zda váš charakter ovlivní pořadí, v jakém jste se narodili. Vlastnosti prvorozených, prostředních a nejmladších sourozenců jsou totiž neuvěřitelně podobné. Přesto nějaké rozdíly lze nalézt.

Podle posledních teorií se děti odlišují hlavně způsobem, kterým si získávají pozornost a přízeň rodičů. Prvorození mají větší autoritu, sebedůvěru a sklony být svědomití. Nejmladší naopak autoritu zpochybňují, jsou více společenští, ale i neurotičtí.

Jedna z nedávných studií týkající se prvorozených přímo hovoří o vyšším inteligenčním kvocientu (v průměru o 1,5 bodu). To je podle vědců z Lipska důsledkem interakce mezi bratry a sestrami, která stimuluje poznávací schopnosti a také schopnost učit se.

Nejhůře jsou na tom podle průzkumů prostřední děti. Mají pocity frustrace a odcizení od rodiny, připadá jim, že se pohybují na neznámé a neurčité půdě. Disponují ale diplomatickými schopnostmi, protože v dětství většinou vyjednávali "mír" mezi sourozenci.

Psychologové také hovoří o tzv. middle-child syndromu, který pojmenovává zklamání z toho, že nemají stejné výsady jako nejstarší a nejmladší sourozenec. Prvorození mají totiž různá privilegia, zatímco mladším dětem rodiče více ustupují.

Obecně z průzkumů vyplývá, že prvorození jsou konformní a zodpovědní, prostřední diplomatičtí a nedůtkliví, nejmladší kreativní a buřičští. O tom ale podle vědců nerozhoduje přímo pořadí narození, ale nálepka, kterou dostanou už v raném věku.

Dva britské výzkumy, do nichž se zapojilo víc než 400 tisíc lidí, potvrdily, že vliv pořadí je zanedbatelný. Sourozence ale odlišuje jejich rozdílná úloha v rodině, boj o přízeň otce a matky a jejich různý přístup k dětem, životní zkušenosti a prostředí.

Témata: Lidé | děti | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdrcující zpráva pro milovníky jídla? Oblíbená pochoutka je podle vědců…

21.05.2018 22:26 Aktualizováno Smutná zpráva pro milovníky jídla. Vědci zjistili že oblíbená pochoutka všech gurmánů, slanina, má…

Hitler přežil válku v Argentině? Vědci konečně zjistili, jaká je skutečnost

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Podle mnohých populárních teorií Adolf Hitler ve skutečnosti nespáchal sebevraždu, ale přežil…

DNA izolátor? Registr dárců krvetvorných buněk IKEM získal unikátní…

21.05.2018 18:50 Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM nebyl nikdy jednodušší a pohodlnější.…

Češi objevili dosud neregistrovaná jezera pod ledem Antarktidy

21.05.2018 18:27 Aktualizováno Rozborem nejnovějších gravitačních dat z družic (zejména GOCE) a topografických dat z radarů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama