Jak předejít sebevraždám dětí? Rodiče by s nimi neměli ztrácet kontakt, tvrdí americká studie

Atlanta - Mezi pozorností rodičů, kterou věnují dětem, a sebevraždami náctiletých prý existuje přímá spojitost. Alespoň to tvrdí nová americká studie. Existují způsoby, jak tragédiím zabránit? Podle výzkumníků je úloha rodičů prostá. O výzkumu informoval zpravodajská agentura Beta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotka

Teenageři, jejichž rodiče jsou jim vzdáleni nebo se zřídkakdy zajímají o jejich pocity, mají mnohem častěji sebevražedné sklony a myšlenky, než ti, kteří získávají pozornost rodičů. Alespoň to uvádí americká studie.

Výzkum se prováděl na dětech od 12 do 17 let. "Děti musejí vědět, že je někdo s nimi, že se zajímá o jejich problémy. Bohužel mnoho dětí tuto podporu necítí, což je velký problém," řekl na každoroční zdravotnické konferenci v Atlantě doktor Keith King, vedoucí výzkumu.

Profesoři z Univerzity v Cincinnati se domnívají, že děti ve věku 12 a 13 let jsou nejcitlivější na chování rodičů a na jejich pozornost. Pokud se jim rodiče dostatečně nevěnují, hrozí veliké riziko, že si dítě začne pohrávat s myšlenkou ukončit svůj život. To samé vědci dokázali i u skupiny mladých kolem 17. roku života.

Doktor King také upozorňuje na to, že rodič vždy nemusí správně odhadnout situaci s dítětem. "Někdy si rodiče myslí, že se starají správně, může to však být jen z jejich pohledu. Adolescent to vnímá jinak," řekl King pro server Daily Maverick.

King i jeho kolegyně Rebecca Vidoureková varují, že myšlenky na sebevraždu nemusejí být jediným problémem. "Náctiletí jsou v takovém případě také více přístupní drogám nebo rizikovému sexuálnímu chování," dodává King.

Studie vznikla na základě dvou nedávných případů sebevražd dětí ve Spojených státech. To se oběsily dvě dívky - jedna desetiletá z Colorada a třináctiletá z Kalifornie.

Statistiky přitom ukazují hrozivá čísla. Podle oficiálních amerických vládních informací spáchalo v roce 2015 sebevraždu na 6 tisíc dětí nebo mladistvých ve věku od 10 do 24 let.

"Rodiče se mě často ptají: 'Co s tím máme dělat?'," říká King. Vidoureková doplňuje: "Přitom je to tak jednoduché. Stačí jim (dětem) občas říci, že jste na ně hrdí, že si vedou dobře nebo jim jen pomoci s domácím úkolem."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství černé smrti odhaleno: Proč se mor šíří tak rychle?

16.01.2018 14:40 Černá smrt. Právě tak se označuje epidemie moru, která v polovině 14. století postihla oblast…

Tajemství křesťanů: Vznikl papežský stát mazaným podvodem?

16.01.2018 13:59 Aktualizováno K značnému posílení papežské moci ve středověku přispěla tzv. Konstantinova donace, a to i přesto,…

Odpolední šlofík? Zapomeňte na něj, varují lékaři

16.01.2018 12:03 Aktualizováno Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Rakovina, infarkt, ale i mrtvice. Co jsou a jak vznikají televizní nemoci?

16.01.2018 10:14 Pokud sledujete televizi sedm hodin denně, pak se u vás o 47 procent zvyšuje pravděpodobnost, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama