Jak předejít sebevraždám dětí? Rodiče by s nimi neměli ztrácet kontakt, tvrdí americká studie

Atlanta - Mezi pozorností rodičů, kterou věnují dětem, a sebevraždami náctiletých prý existuje přímá spojitost. Alespoň to tvrdí nová americká studie. Existují způsoby, jak tragédiím zabránit? Podle výzkumníků je úloha rodičů prostá. O výzkumu informoval zpravodajská agentura Beta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotka

Teenageři, jejichž rodiče jsou jim vzdáleni nebo se zřídkakdy zajímají o jejich pocity, mají mnohem častěji sebevražedné sklony a myšlenky, než ti, kteří získávají pozornost rodičů. Alespoň to uvádí americká studie.

Výzkum se prováděl na dětech od 12 do 17 let. "Děti musejí vědět, že je někdo s nimi, že se zajímá o jejich problémy. Bohužel mnoho dětí tuto podporu necítí, což je velký problém," řekl na každoroční zdravotnické konferenci v Atlantě doktor Keith King, vedoucí výzkumu.

Profesoři z Univerzity v Cincinnati se domnívají, že děti ve věku 12 a 13 let jsou nejcitlivější na chování rodičů a na jejich pozornost. Pokud se jim rodiče dostatečně nevěnují, hrozí veliké riziko, že si dítě začne pohrávat s myšlenkou ukončit svůj život. To samé vědci dokázali i u skupiny mladých kolem 17. roku života.

Doktor King také upozorňuje na to, že rodič vždy nemusí správně odhadnout situaci s dítětem. "Někdy si rodiče myslí, že se starají správně, může to však být jen z jejich pohledu. Adolescent to vnímá jinak," řekl King pro server Daily Maverick.

King i jeho kolegyně Rebecca Vidoureková varují, že myšlenky na sebevraždu nemusejí být jediným problémem. "Náctiletí jsou v takovém případě také více přístupní drogám nebo rizikovému sexuálnímu chování," dodává King.

Studie vznikla na základě dvou nedávných případů sebevražd dětí ve Spojených státech. To se oběsily dvě dívky - jedna desetiletá z Colorada a třináctiletá z Kalifornie.

Statistiky přitom ukazují hrozivá čísla. Podle oficiálních amerických vládních informací spáchalo v roce 2015 sebevraždu na 6 tisíc dětí nebo mladistvých ve věku od 10 do 24 let.

"Rodiče se mě často ptají: 'Co s tím máme dělat?'," říká King. Vidoureková doplňuje: "Přitom je to tak jednoduché. Stačí jim (dětem) občas říci, že jste na ně hrdí, že si vedou dobře nebo jim jen pomoci s domácím úkolem."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s vámi udělá rozchod? Vědci zkoumali naprosto zdravé lidi, tomu, co se…

20.03.2018 15:49 Američtí vědci z Univerzity Wake Forest se zabývali netradiční studií. Zjišťovali, jaké mají…

Bílý povlak nevadí, ale... Jak poznáte, že už čokoláda není jedlá?

20.03.2018 15:10 Všimli jste si někdy toho, že když se cítíte pod psa, čokoláda vám zvedne náladu? Je to proto, že…

Hawking nechal před smrtí zoufalým lidem velmi důležitou radu. Téměř nikdo…

20.03.2018 12:49 Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval…

Můžete doma chytit smrtelná onemocnění? Velký zahraniční výzkum si…

20.03.2018 11:03 Lidé často žijí v otřesných podmínkách, které jsou naprosto nevyhovující pro bydlení. Problém je,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama