Na světě jsou desítky tisíc nemocí. Na kolik z nich neexistuje lék?

Lékaři jsou pro většinu lidí symbolem zdraví a když k nim jdou s příznaky jakékoliv nemoci, spoléhají na to, že jim pomohou a vyléčí je. V praxi je ale situace mnohem složitější, na světě totiž existuje ohromné množství nemocí. A na většinu z nich žádný lék neexistuje.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik nemocí znáte? Schválně je zkuste spočítat, s největší pravděpodobností jich dáte dohromady několik desítek. Skutečné číslo počtu nemocí na světě je ale diametrálně odlišné. Podle Světové zdravotnické organizace jich je totiž zhruba 30 tisíc.

Už to je samo o sobě ohromující číslo a neexistuje na celém světě jediný lékař, který by je znal všechny. O nic méně hrozivý ale není ani počet nemocí, které zatím nedokážeme vyléčit. Těch jsou totiž podle stejného zdroje zhruba tři čtvrtiny. Lidé tak mají lék "pouze" asi na 7000 nemocí.

Zhruba stejné množství různých onemocnění se ale řadí mezi vzácné. Těch vědci zatím popsali asi sedm tisíc a celosvětově jimi trpí asi 350 milionů lidí. Na většinu z nich přitom neexistuje lék, neboť se jen těžko vyvíjí pro tak málo početnou skupinu pacientů.

Zhruba polovina z nich, přesněji 43 procent lidí se vzácnými nemocemi, nemá adekvátní léčbu. Než se totiž zjistí, o jakou chorobu jde, někteří pacienti podstoupí řadu operací, berou mnoho neadekvátních léků či absolvují desítky různých vyšetření. Jiní do té doby zemřou.

Mezi vzácná onemocnění patří například Guillain-Barrého syndrom, jehož zvýšený výskyt zaznamenaly některé latinskoamerické země v souvislosti s epidemií viru zika. Tento syndrom postihuje periferní nervovou soustavu a projevuje se obrnou svalstva.

Známou, avšak také vzácnou nemocí, je bulózní epidermolýza, častěji se vyskytující pod označením nemoc motýlích křídel, která se projevuje tvorbou puchýřů po celém povrchu těla, ale též uvnitř těla na sliznicích a dýchacím či trávicím ústrojí.

Poměrně neobvyklou nemocí je také amyotrofická laterální skleróza (ALS), kterou trpí například slavný britský astrofyzik Stephen Hawking. Se světem komunikuje pomocí speciálně upraveného počítače napojeného na hlasový syntetizátor. Na ALS ale zemřel například expremiér Stanislav Gross.

Mezi raritní onemocnění ale patří i taková, o nichž slyšíme relativně často. Jsou to například spinální muskulární atrofie, neurofibromatózy, Huntingtonova chorea, Crohnova nemoc, syndrom Charcot-marie-Tooth, Kaposiho sarkom či nádor štítné žlázy.

Zřejmě nejznámější a mýty nejopředenější ze vzácných nemocí je takzvaná lykantropie. Jde o psychické onemocnění, u kterého dochází ke změně vnímání okolí a sebe sama. Nemocný člověk sám sebe vnímá jako zvíře a podle toho se i chová. 

Mnohdy je zaměňována s hypetrichózou, syndromem vlkodlaka, což je velmi vzácná dědičná genetická porucha, která postihuje přibližně jednoho člověka z několika milionů. Jedná se o genetickou mutaci v pohlavním chromozómu X, která se projevuje nadměrným růstem ochlupení po celém těle.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší chlouby ruské armády? Mohou změnit poměr sil ve světě

18.03.2018 21:40 Aktualizováno Mezi Západem a Ruskem dlouhodobě panuje napětí. Kvůli tomu se obrací pozornost také na stav ruské…

Kontaktuje nás někdy vzdálená mimozemská civilizace? Vědci přišli se…

18.03.2018 20:53 Aktualizováno Řada lidí i vědců je přesvědčena, že ve vesmíru nejsme sami. Dokáží se ale někdy lidé opravdu…

Chaos v carském Rusku? Na trůn chtělo hned několik falešných následovníků

18.03.2018 19:59 Aktualizováno Lžidimitrij, jak už název samotný napovídá označení pro člověka, který se Dimitrije, vydává. To…

Špioni a agenti na každém kroku? Tajná policie existovala i za Rakouska…

18.03.2018 18:36 Aktualizováno Na dědictví po komunistické StB narážíme dnes a denně. Ovšem tajnou policii, která špiclovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama