Dlouhodobé užívání antikoncepce není bezpečné? Nová studie zmařila naděje vědců

Moderní antikoncepční pilulky, které mají nižší obsah estrogenu, mají méně nežádoucích účinků než starší antikoncepce. Velká dánská studie však naznačuje, že - stejně jako starší pilulky - i ty nové mírně zvyšují riziko rakoviny prsu, zejména při dlouhodobém užívání.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví

Výzkumníci zjistili podobné riziko rakoviny prsu u pilulek i nitroděložních tělísek obsahujících progestin, nemohli ale vyloučit riziko ani u dalších forem hormonálních antikoncepce, jako je náplast a implantát,“ píše server The Independent.

Celkové zvýšené riziko však bylo malé, představuje jen jeden případ rakoviny prsu mezi 7 700 ženami užívajícími takovou antikoncepce ročně. Odborníci, kteří přezkoumali výzkum, říkají, že ženy by měly vyvážit tuto zprávu a známé účinky pilulky - včetně snížení rizika jiných nádorových onemocnění.

„Hormonální antikoncepce by měla být stále vnímána jako bezpečná a účinná alternativa pro plánování rodiny," uvedla doktorka JoAnn Mansonová, vedoucí preventivního lékařství na Harvardově nemocnici Brigham a Women's Hospital, která se do výzkumu nezapojila.

Přesto by prý ženy ve věku kolem 40 letech měly zvažovat vysazení takových medikamentů a naopak používat nehormonální nitroděložní tělíska, podstoupit podvázání vaječníků nebo mluvit se svými partnery o vasektomii, myslí se Mansonová.

Studie starších antikoncepčních pilulek prokázaly „čistý přínos pro rakovinu" kvůli snížení rizika rakoviny tlustého střeva, dělohy a vaječníků – a to navzdory zvýšenému riziku rakoviny prsu, uvedla Mia Gaudetová, odbornice na rakoviny prsu.

Mezi odborníky proto panoval optimismus, že novější antikoncepce s nízkými dávkami hormonů by mohla snížit riziko rakoviny prsu, ale tyto výsledky podobné naděje zmařily, přiznala Gaudetová.

Asi 140 milionů žen po celém světě používá nějaký druh hormonální antikoncepce. Výzkumníci analyzovali zdravotní záznamy 1,8 milionu žen ve věku 15 až 49 let v Dánsku, kde národní systém zdravotní péče umožňuje propojení rozsáhlých databází léků na předpis, diagnózy rakoviny a dalších informací.

Výsledky byly zveřejněny ve středu v magazínu The New England Journal of Medicine. Současné a nedávné užívání hormonální antikoncepce bylo spojeno s 20% zvýšením rizika rakoviny prsu. Riziko se dál zvyšuje s delším užíváním - o 9% pokud žena antikoncepci užívá méně než rok, po 10 letech užívání antikoncepce ale toto riziko vzroste až o 38 %.

Výzkumníci nenalezli žádné rozdíly mezi různými typy antikoncepčních pilulek. „Žádný typ hormonální antikoncepce není bohužel bez rizika," uvedla vedoucí autorka studie Lina Morchová z Kodanské univerzitní nemocnice.

Výzkumníci do faktorů ovlivňujících ženu zahrnuli například vzdělání, porody a rodinnou anamnézu rakoviny prsu, ale nebyli schopni vyhodnotit další známé rizikové faktory rakoviny, jako je užívání alkoholu a omezená fyzická aktivita, nebo naopak ochranné faktory jako je kojení.

„Perorální antikoncepce je jako všechny ostatní léky," vysvětluje doktorka Roshni Raoová, která pracuje jako chirurg specializovaný na prsa. „Existují rizika a existují výhody. Pokud máte důvod, abyste ji užívali, je to zcela rozumné,“ uklidňuje ženy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orgány, bez kterých člověk může žít. Víte, které to jsou?

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Aby člověk mohl strávit tučné jídlo, potřebuje k tomu na pomoc žluč, která jídlo, zejména tučné,…

Blíží se soudný den? V lesích vznikají tajné tábory pro přežití blížící se…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Spojené státy se připravují na 3. světovou válku. Vzniká tu síť táborů pro případ soudného dne,…

Záhadný mrak nad Evropou a miliony mrtvých? Klimatická anomálie byla po…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Pád římské říše dodnes fascinuje historiky i laickou veřejnost a i přes značný pokrok ve vědě není…

Chcete zhubnout? Klidně jezte bifteky se zmrzlinou. Podle vědců jsou…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Nezáleží jen na tom, kolik toho sníme, ale i na tom, kdy to sníme. Makarony, biftek nebo zmrzlina:…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama