Klimatické změny každý rok způsobí smrt 315 tisíců lidí

Londýn - Podle odhadů studie organizace Global Humanitarian Forum (GHF) každý rok hladomor, nemoci a meteorologické kalamity způsobené klimatickými změnami zabijí okolo 315 tisíc lidí. Do roku 2030 by toto číslo mohlo narůst až na půl milionu lidí, informuje v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

Studie také uvádí, že klimatické změny každý rok vážně zasahují do života 325 milionů lidí. Tento počet se do 20 let zdvojnásobí až na jednu desetinu celkové populace obyvatel Země.

Zanedbatelné nejsou ani ekonomické ztráty, které klimatické změny přinášejí – ročně přes 125 miliard dolarů. Do roku 2030 by pak ztráty mohly dosahovat hodnoty 340 miliard dolarů každý rok.

"Klimatické změny jsou největší humanitární výzvou našich časů, která způsobuje utrpení stovek milionů lidí po celém světě," řekl bývalý tajemník OSN a prezident GHF Kofi Anan ve svém prohlášení. "Nejdříve a nejvíce jsou postiženi nejchudší skupiny obyvatel, ti, kteří na celém problému mají nejmenší vinu," dodal Anan.

Podle studie GHF na rozvojové země dopadá devět desetin lidských a ekonomických problémů způsobených klimatickými změnami. Oproti tomu 50 nejchudších zemí přispívá méně než jedním procentem k emisím skleníkových plynů, které způsobují oteplování planety.

Studie GHF navíc uvádí, že skutečný dopad globálního oteplování bude pravděpodobně mnohem silnější než se očekává, neboť odhady pracují se zastaralými scénáři OSN. Nové vědecké důkazy ukazují na větší a rychlejší klimatické změny.

Nejvíce ohroženi jsou obyvatelé chudých zemí náchylných k dlouhotrvajícím suchům, záplavám nebo bouřím. V Africe je 15 až 20 takových zemí, další jsou v jižní Asii a ostrovech Tichomoří a Indického oceánu.

Aby se zabránilo nejtragičtějším scénářům, muselo by se do boje s klimatickými změnami zapojit až 100 rozvinutých zemí, a to jak snižováním emisí skleníkových plynů, tak pomocí změnami nejvíce postiženým zemím.

Témata: oteplování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta k moderní anestezii byla dlouhá. Církvi se nelíbilo, že ženy nebudou…

23.05.2017 20:05 Aktualizováno Téměř každý z nás v průběhu života podstoupí nejméně jeden lékařský zákrok. Anestezie je sice byla…

Budoucnost kuřáků? Tabákové firmy vymyšlejí "zdravé" cigarety za miliony

22.05.2017 17:05 Mezi kuřáky i nekuřáky panuje řada mýtů týkajících se právě cigaret. Zatímco někteří tvrdí, že…

Kočky jsou skrytí zabijáci. Podle vědců by útočily i na lidi, kdyby byly…

22.05.2017 16:50 Kočky jsou malá chlupatá a roztomilá stvoření, která se promění v šelmu jen pokud spatří možnou…

Revoluce na obzoru: Nahradí zemní plyn "hořlavý led"? Vědci se obávají…

22.05.2017 10:49 Peking - Čínští a japonští odborníci mohou po právu slavit. Poprvé se jim podařilo vyzvednout z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama