Klimatické změny každý rok způsobí smrt 315 tisíců lidí

Londýn - Podle odhadů studie organizace Global Humanitarian Forum (GHF) každý rok hladomor, nemoci a meteorologické kalamity způsobené klimatickými změnami zabijí okolo 315 tisíc lidí. Do roku 2030 by toto číslo mohlo narůst až na půl milionu lidí, informuje v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

Studie také uvádí, že klimatické změny každý rok vážně zasahují do života 325 milionů lidí. Tento počet se do 20 let zdvojnásobí až na jednu desetinu celkové populace obyvatel Země.

Zanedbatelné nejsou ani ekonomické ztráty, které klimatické změny přinášejí – ročně přes 125 miliard dolarů. Do roku 2030 by pak ztráty mohly dosahovat hodnoty 340 miliard dolarů každý rok.

"Klimatické změny jsou největší humanitární výzvou našich časů, která způsobuje utrpení stovek milionů lidí po celém světě," řekl bývalý tajemník OSN a prezident GHF Kofi Anan ve svém prohlášení. "Nejdříve a nejvíce jsou postiženi nejchudší skupiny obyvatel, ti, kteří na celém problému mají nejmenší vinu," dodal Anan.

Podle studie GHF na rozvojové země dopadá devět desetin lidských a ekonomických problémů způsobených klimatickými změnami. Oproti tomu 50 nejchudších zemí přispívá méně než jedním procentem k emisím skleníkových plynů, které způsobují oteplování planety.

Studie GHF navíc uvádí, že skutečný dopad globálního oteplování bude pravděpodobně mnohem silnější než se očekává, neboť odhady pracují se zastaralými scénáři OSN. Nové vědecké důkazy ukazují na větší a rychlejší klimatické změny.

Nejvíce ohroženi jsou obyvatelé chudých zemí náchylných k dlouhotrvajícím suchům, záplavám nebo bouřím. V Africe je 15 až 20 takových zemí, další jsou v jižní Asii a ostrovech Tichomoří a Indického oceánu.

Aby se zabránilo nejtragičtějším scénářům, muselo by se do boje s klimatickými změnami zapojit až 100 rozvinutých zemí, a to jak snižováním emisí skleníkových plynů, tak pomocí změnami nejvíce postiženým zemím.

Témata: oteplování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zveřejnili drastický návod, jak se vyhnout rakovině. Ženám se moc…

19.03.2018 15:55 Chcete se vyhnout riziku, že dříve či později onemocníte rakovinou? Podle vědců je tu jedna možnost…

Koupete děti a umýváte jim ruce? Můžete jim způsobit vážné problémy,…

19.03.2018 13:55 Hygiena je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Koupeme se, umýváme si ruce a ani na chvíli…

Víte, co vše žije na vaší podlaze? Vědci to zjistili a bez rukavic se jí…

19.03.2018 12:46 Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po…

Jak poznáte, že někdo neříká pravdu? S těmito triky odhalíte každého lháře

19.03.2018 10:23 Muži lžou v průměru třikrát denně, zatímco ženy "pouze" dvakrát, tvrdí jeden britský výzkum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama