Opravdu ještě nemáme mužskou antikoncepci? Vědci by možná nesouhlasili

Antikoncepce je považována za jeden z nejvýznamnějších objevů v historii, přesto je i navzdory vysoce pokročilému lékařství stále výsadou ženy. Vědcům se totiž stále nepodařilo zjistit, jak mužské sperma "zneaktivnit". To by se ale brzo mohlo změnit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

V současnosti se s výjimkou prezervativů opatření proti početí týkala zejména žen. Pokračující výzkumy se ale snaží najít další alternativy a nové druhy mužské antikoncepce. Server Science Alert upozorňuje na nový objev vědců z univerzity v americké Virginii, který by to mohl umožnit.

Vědcům se podařilo izolovat enzym, který se nachází pouze ve spermiích a ovlivňuje schopnost spermií se pohybovat. Vědci jsou schopni tento enzym vytvořit a domnívají se, že by bylo v budoucnu možné tuto schopnost spermií narušit a znemožnit jim tak, aby oplodnily ženské vajíčko.

To, že se enzym objevuje pouze v mužských varlatech a ovlivňuje pouze pozdní část vývoje spermií, je podle vědců důležité, jelikož to minimalizuje možnost případných vedlejších účinků. Díky schopnosti enzym vytvořit budou vědci schopni provádět laboratorní testy a zjistit, jaké látky fungování enzymu ovlivňují.

Výsledkem by tak v budoucnu měla být mužská nehormonální antikoncepce, která je zcela vratná a bez vedlejších účinků. Na alternativní formě antikoncepce pracuje v současnosti jiný výzkumný tým, který vyvinul speciální produkt – Vasagel, který by mohl být dostupný již v roce 2018. Ten však funguje na jiném principu – fyzicky blokuje průchod spermií chámovody.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vypadal společný předek všech lidí na světě? Nemusel dýchat

18.01.2018 16:41 Poslední univerzální společný předek, známý také pod zkratkou LUCA, je organismus, ze kterého se…

Jak často musíme uklízet, abychom se ochránili před bakteriemi?…

18.01.2018 14:35 Aktualizováno Čistota může být trochu subjektivní pojem - někteří lidé nosí oblečení jeden den a pak mají potřebu…

Nejdelší studie na světě skončila fiaskem. Většinu testovaných lidí vědci…

18.01.2018 12:39 V roce 1950 odstartovala unikátní studie, která měla trvat přesně 63 let. Vědci chtěli zjistit, jak…

Ekologická katastrofa a statisíce mrtvých? Důsledky Černobylu a Fukušimy…

18.01.2018 11:15 Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama