Jak vypadá mozek sportovců? Vědci se na jeden podívali a nestačili se divit

Steve Montador byl obránce, který prošel několika kluby NHL a poslední zápas v prestižní lize odehrál v roce 2012 za Chicago. Při pitvě ale vědci zjistili šokující věc. Jako sportovce měl fatálně poškozený mozek.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Montador zemřel v den, kdy měl narozeniny Jaromír Jágr. Bylo to nečekané, bylo mu pouhých 35 let. Po angažmá v NHL ještě nastupoval v méně známé AHL za Rockford a nakonec stihl i exotické angažmá v Záhřebu za Medveščak v KHL. Kariéru ukončil kvůli otřesu mozku.

Smutný byl příběh i v tom, že se hokejistovi čtyři dny po smrti narodil synek. Steve Montador ale zřejmě s následky drsného hokejového živaota počítal. Už když v roce 2011 potkal lékaře Charlese Tatora, slíbil, že svůj mozek po své smrti věnuje na vědecké účely. Z toho mrazí. Jakoby svou předčasnou smrt předpověděl.

Čtyři roky poté opravdu přišla nečekané zpráva o Montadorově smrti. Hokejista byl nalezen mrtev doma. "Myslím, že můj bratr věděl, že odejde, i když mi to nikdy neřekl. V pětatřiceti vypadal jako sedmdesátiletý," prozradil později Montadorův bratr Chris.

Hokejistův mozek se tak dostal opravdu do rukou lékaře Tatora. jeho slova pak zní opravdu děsivě. "Zkoumali jsme orgány 16 sportovců, kteří prošli během kariéry několika otřesy a mozek Steva byl nejhorší, které jsem kdy viděl," sdělil podle serveru espn.com doktor Charles Tator.

"Byl porušen na několika místech a trhliny byly opravdu rozsáhlé. Jinými slovy, nebyl tam jen nějaký náznak problému, ale opravdu se jednalo o fatální záležitost," dodal.

I kdyby Montador žil déle, nebylo by to vůbec dobré. "Jeho stav by se nadále zhoršovat," myslí si Tator. I kvůli hokejistově smrti se pomalu mění zámořská NHL. Pomalu mizí bitky a rozhdodčí mají trestat útoky na hlavu.

Témata: Vědci | sport | mozek | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s vámi udělá rozchod? Vědci zkoumali naprosto zdravé lidi, tomu, co se…

20.03.2018 15:49 Američtí vědci z Univerzity Wake Forest se zabývali netradiční studií. Zjišťovali, jaké mají…

Bílý povlak nevadí, ale... Jak poznáte, že už čokoláda není jedlá?

20.03.2018 15:10 Všimli jste si někdy toho, že když se cítíte pod psa, čokoláda vám zvedne náladu? Je to proto, že…

Hawking nechal před smrtí zoufalým lidem velmi důležitou radu. Téměř nikdo…

20.03.2018 12:49 Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval…

Můžete doma chytit smrtelná onemocnění? Velký zahraniční výzkum si…

20.03.2018 11:03 Lidé často žijí v otřesných podmínkách, které jsou naprosto nevyhovující pro bydlení. Problém je,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama